Kam s deťmi do hôr na výlet?

Deti by mali rodičia odmalička viesť k láske k horám. Hory sú symbolom Slovenska a odvšadiaľ nás obklopujú ich vrcholky, najmä na severnom a východnom Slovensku. Deti by nemali zaostávať v ich spoznávaní. Takisto, ako je dôležité viesť ich k spoznávaniu nových kultúr a miest mimo Slovenska- za hranicami, je nutné viesť ich aj k naším vrcholkom. Pripravili sme pre vás množstvo skvelých tipov, kam sa s nimi vybrať na nenáročnú prechádzku, alebo turistiku. Na výber je toho nadostač, keďže Slovensko je prevažne hornatá krajina. Stačí si iba správne vybrať.

profimedia-0306566691-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Pozor však treba dávať  na to s koľkoročným dieťaťom sa vydáte na turistiku do hôr. Treba dbať na jeho zdravotný stav, obuv, oblečenie, zobrať mu dostatok vody a jedla a taktiež ak dieťa povie,  že už nevládze, tak netreba to preháňať a prepínať jeho sily. Môže sa to škaredo vypomstiť.

Niektoré typy

Bachledova dolina- V Ždiari je situovaná moderná a novopostavená vyhliadka v korunách stromov, ktorá je ako stvorená pre malých aj veľkých turistov. Na dobrodružné pátranie lesom sa môžete vybrať so svojimi ratolesťami po detskom dobrodružnom chodníku. Atrakcia sa nachádza na vrchole Spišskej Magury, kde sa aj s detičkami dostanú turisti do hodinky pešou pomalou chôdzou z Bachledovej doliny. Táto menšia túra nie je pre deti náročná, dá sa sem pohodlne dostať aj lanovkou, ale chodník v korunách už musíte vystúpať pešo. Ponúkne vám aj deťom nádherné výhľady na okolité stromy, budete sa cítiť v blízkosti neba.

Zádielska dolina – sa nachádza za dedinou Zádiel na východnom Slovensku. V tiesňave sa nachádzajú pozoruhodné steny a skalné útesy. Sú naozaj unikátne pre svoju malebnosť a mohutnosť. Turista tu nájde aj čarovné jaskyne a celkovo túra trvá iba hodinu z obce Zádiel, čo je vhodné pre deti.

Vodopád Skok vo Vysokých Tatrách– predstavuje jeden z najmalebnejších a najkrajších vodopádov na Slovensku.  Nachádza sa v našich veľhorách  – Vysokých Tatrách. Nachádza sa iba hodinu od Štrbského plesa. Menšia túra je nenáročná pre každého turistu, aj toho najmenšieho. Deti zažijú okúzľujúce výhľady na tatranské hrebene. Nachádzajú sa tu aj lyžiarske mostíky, ktoré môžu zaujať najmenšie ratolesti.

Chata pod Grúňom v Terchovej –  sa nachádza v Malej Fatre vo Vrátnej doline. Začiatok na túto chatu ide z Vrátnej doliny, kam sa dostanete pohodlne autobusom. Ak sa turisti vydajú po žltej značke, tak  sa okamžite vypravia za poznaním Chaty pod Grúňom. Cestička cez les nahor  trvá asi hodinu s prestávkami. Terén je náročnejší, lebo nie je spevnený a nachádza sa vo výške, ale pri troške opatrnosti ho zvládnu bez problémov aj menšie deti.  Na Chate pod Grúňom sa deti môžu dosýtosti vyšantiť v exteriéri, kde sa nachádzajú šmýkľavky, preliezky a hojdačky. Môžu si tiež zahrať loptové hry, nakoľko chata poskytuje priestor, zariadenie aj lopty na túto činnosť. Rodičia sa zase v chate môžu občerstviť základnými nápojmi a jedlami. Cesta dole z chaty naspäť do Vrátnej je možná aj dole po lúke, kde je vlek. Trvá kratšie ako výstup hore.

Jánošíkové diery  sa nachádzajú v Terchovej. Na tomto mieste nájdu turisti viac ako 20 vodopádov. Malý okruh sa dá zvládnuť aj do dvoch hodín. Potok pripomína z výšky rozliate šampanské. Reťaze, rebríky, čakajú na objavenie aj pre najmenších turistov. Treba však dávať veľký pozor, pretože miestami je terén strmší a šmykľavý, ak pršalo.

Kvačianska dolina na Liptove – je unikátnym miestom pre oddych, regeneráciu a načerpanie nových síl aj pre veľkých loptošov. Patrí k najkrajším dolinám na celom Slovensku. Rozmanitosť týchto dolín nemá konkurenciu nikde na Slovensku. S deťmi vás čaká nádherná prechádzka v horskom prostredí, ktorá je jedinečným zážitkom aj pre deti. Turisti tu môžu vidieť Jánošíkovú hlavu, rokliny, vyhliadky, malebné mlyny Oblazy. Od parkoviska v Kvačanoch je sem možné dostať sa iba za 15 minút pešou pomalou chôdzou.

Náučný chodník Kvetnica– Nenáročnú turistiku s  minimálnym prevýšením pre malých turistov ponúka náučný chodník Kvetnica. Trasa je dlhá 11 km a budú vás po nej sprevádzať informačné tabule, z ktorých sa deti veľa dozvedia najmä o stromoch. Cestou sa môžete kochať nádhernými výhľadmi  na Vysoké Tatry, ktoré sa vám naskytnú ako na dlani.

Bobrovecká dolina– sa nachádza v Západných Tatrách. 3 km dlhá trasa sa začína v Oraviciach  a končí sa v Bobroveckom sedle. Je to perfektná príležitosť na prechádzku s kočiarmi a malými deťmi. Nenáročná túra, ktorá každého obohatí o krásne zážitky v prostredí hôr.

Dobrým tipom je Stará Ľubovňa s návštevou hradu a skanzenu, v ideálnom počasí vidno z veže hradu do Pienin na Tri koruny. Nie veľmi známou, ale pre deti atraktívnou ponukou je výlet na Čiernovážsku úzkokoľajku Považskej lesnej železnice.

Pre veľmi malé bábätká je dobrou túrou na zvykanie si prechádzka okolo Roháčskych plies.

A na záver, kedy začať s turistikou  u detí?

Odporúčania  podľa veku detí:

  • Deti do pol roku –  odporúčajú sa ľahké prechádzky v horách, ideálne v babyvaku.
  • Deti od pol roku do roku – náročné obdobie na túry, deti spia ešte zvyčajne 2x, majú svoju stravu. Veľmi sa chcú hýbať a všetko ochutnávať a chytať. Dĺžka trasy skôr iba  do 2 hodín.
  • Deti od roku – časť trasy dovoliť prejsť peši, časť v nosiči, aby sa unavili. Voliť trasu tak, aby denný obedný spánok bol zachovaný (v aute, na chate, v kočíku). Trasa by nemala byť dlhšia ako 3-4 hodiny.

Ideálne obdobie na plnohodnotnejšie túry nastáva od 3 rokov veku.

23.1.2019 3:46| autor: Natalia Bosáková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist