Oslavy narodenia dieťaťa vo svete

Štáty sa navzájom líšia zvykmi i darčekmi, ktoré sa dieťatku nosia. Na Slovensku sa napríklad posielajú oznámenia o narodení. Novorodeniatko potom navštevujú priatelia a známi väčšinou jednotlivo.

Ak slovenské rodiny organizujú oslavu, pozývajú na ňu iba blízkych priateľov a rodinu. „Keď sa narodil Juraj, rozposlali sme oznámenia spolu s pozvánkami na oslavu. Pozvali sme asi desať ľudí, ktorí sa naňho prišli pozrieť, pogratulovali nám a priniesli darčeky. Všetko to bolo veľmi príjemné, ale hlavnou výhodou bolo, že k nám ľudia nechodili po jednom,“ spomína na narodenie svojho syna Ondrej Striško z Bratislavy.

Takmer tradíciou sa u nás dá nazvať „otcovské“ zapíjanie potomka. Nadšený otecko väčšinou s priateľmi a kolegami poriadne oslávi narodenie dieťaťa ešte pred príchodom manželky z pôrodnice.

Američania oslavujú vopred

V Amerike je najvýznamnejší zvyk spojený s narodením dieťatka nazvaný „baby shower“. V Severnej Amerike sa tradične usporadúva už od druhej svetovej vojny, keď sa oslava konala krátko po pôrode, aby sa dieťatko predstavilo príbuzenstvu. Táto akcia bola určená iba ženám. Časom sa z „baby shower“ stala oslava, ktorá sa organizje dva až štyri týždne pred pôrodom.

„Baby shower väčšinou organizuje blízka priateľka rodičov. Hostia, najmä priatelia a príbuzenstvo, prinášajú dieťatku väčšinou drahé darčeky,“ vraví Lisette Giepmansová žijúca v San Diegu. Pozvaných hostí čaká torta, štylizovaná do podoby obrovského cumlíka, fľaše na mlieko či plienok.

V Nemecku zdobia domy

V Nemecku sa susedia o narodení dieťatka dozvedia veľmi rýchlo. „Nemci po narodení dieťatka zdobia svoje domy detským oblečením a postavičkou bociana. Buď sa povešajú okolo dverí, alebo sa pripevnia na živý plot, či na špeciálne zhotovenú konštrukciu,“ rozpráva o nemeckých zvykoch Nemka Franziska Krumpenová.

Holanďania sladia

V Holandsku po príchode do bytu rodičov novorodenca dostane návšteva „beschuit met muisjes“. Ide o kruhové sušienky obaľované anízovými semienkami. Sú zafarbené modro-bielym cukrom v prípade, že sa narodil chlapec, alebo ružovo-bielym cukrom, ak sa narodilo dievčatko. Holanďania týmto zvykom oslavujú príchod bábätka na svet už od sedemnásteho storočia, keď sa verilo, že aníz je veľmi prospešný pre materské mlieko a odháňa zlých duchov.

Belgické fazule

Podobné sladké privítanie majú i v Belgicku. Návštevy čaká pri príchode ozdobený balíček „suikerbonen“ alebo cukrové fazule. Sú to pastilky v tvare mandle naplnené mandľami či čokoládou, s riadnou vrstvou cukru.

Sladkosti sú spojené i s tradíciami v Iráne. V niektorých severných častiach krajiny prichádzajú príbuzní k matke domov na návštevu v desiaty deň po pôrode a s matkou i novorodencom poobedujú. Po obede položia dieťatko s nejakými darovanými peniazmi do kolísky a potom nad ním za mohutného hluku a pokrikovania rozbalia niekoľko sladkostí. To aby si vraj dieťatko zvyklo na rodičovské handrkovanie.

Na Babywebe tiež nájdete:

Ako nezaplaviť deti darčekmi?
Jedenásť tipov na originálny darček pre mamičku a dieťatko
Oslava prvých narodenín

Ruská veľkorysosť

Veľmi podobne ako na Slovensku sa oslavuje narodenie dieťatka aj v Rusku. Väčšinou sa zíde celá rodina, príbuzní, známi a všetko sa oslavuje doma pri spoločnom stole nielen dobrým jedlom, ale i dobrým pitím. „Samozrejmosťou je priniesť na oslavu nejaký ten darček, či už oblečenie, cumlík, alebo niečo iné pre dieťa. Ak teda nie ste typ, ktorý si po obchode starostlivo vyhľadáva všetko potrebné pre dieťa, môžete si byť istí, že v Rusku vám všetko prinesú ako darček,“ komentuje ruské zvyky Rus Michal Maliarov.

Mexičania a cigary

Narodenie dieťatka v Mexiku sprevádza príjemný darček venovaný rodičom. Priatelia sa väčšinou chodia na dieťatko pozerať jednotlivo. „V prípade, že sa narodí dievčatko, rodina dostane čokoládu. Ak sa narodí chlapec, prídu oteckovi rodiny vhod aj cigary,“ vraví Mexičan Fernando Contreras Flamand.

23.7.2015 12:56| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist