Prvé krôčiky alebo Ako správne vybrať prvú detskú obuv

Prvé krôčiky sú ako pre dieťa, tak aj pre vás významným okamihom. A pri výbere prvej obuvi je potrebné dať ozaj veľký pozor. Nesprávne zvolené topánky môžu detskú nožičku poriadne poškodiť. Ako vybrať správne?

prvni_krucky-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Deti robia prvé krôčiky približne medzi prvým a druhým rokom. Začína sa to nesmelým ťapkaním, ktoré sa onedlho skončí pádom. Skúšajú to, snažia sa, aby už čoskoro mohli behať po detskom ihrisku. Keď sa vaše dieťatko skutočne rozchodí a zvládne to vonku aj bez vašej väčšej pomoci, tak je čas začať premýšľať nad jeho prvými topánočkami. Nenechajte sa však zmiasť. Topánočky, ktoré sa vám páčia, nemusia byť totiž pre vášho drobčeka vôbec vhodné. Ako teda vybrať správne?

DÔLEŽITÉ JE PRESNÉ MERANIE

Ak idete vyberať prvé detské topánočky, v ktorých bude vaše dieťatko chodiť predovšetkým vonku, najdôležitejšie je presné premeranie. V obchodoch s detskou obuvou sa teda nebojte vyžiadať si ho. Ak totiž dieťaťu zvolíte obuv príliš malú alebo, naopak, príliš veľkú, mohlo by mu to v budúcnosti spôsobiť deformáciu chodidiel. Možno to znie desivo, ale ak bude dieťaťu topánka sedieť naozaj presne, niet sa čoho obávať. Výberu veľkosti venujte naozaj dostatok času a na výber topánočiek si nechajte dosť času.

Ak chcete do obchodu prísť už s jasnými informáciami, môžete svojmu dieťaťu zmerať nôžku doma. Prikladáme návod, ako na to:

  1. Pripravte si meter (krajčírsky meter, pravítko…), 2 x papier A4 a ceruzku.
  2. Papiere položte vedľa seba na hladkú zem (nie koberec).
  3. Postavte dieťa každou nohou na jeden papier a obe nohy mu obkreslite, prípadne stačí urobiť čiarku za pätou a pred najdlhším prstom.
  4. Zmerajte obe obkreslené chodidlá od konca palca až po zadný bod päty. Je normálne, ak sa veľkosť ľavej a pravej nohy u detí líši. Pre výpočet použite väčšiu z nameraných veľkostí.
  5. K nameranej veľkosti pripočítajte 10-15 mm. Výsledná hodnota je dĺžka stielky, ktorú potrebujete. Pri topánočkách úplne stačí do 1 cm.
  6. Čísla topánok zodpovedajúcich požadovaným rozmerom stielky pre jednotlivé značky obuvi nájdete u výrobcov na webe. Alebo zájdite do predajne s tým, že ste dieťaťu namerali túto veľkosť, a oni to potom môžu premerať znovu a porovnať.

DOSTATOK PRIESTORU NA PRSTY

Ďalším dôležitým bodom sú detské pršteky. Sú maličké, no aj tak sa môžu v nesprávnych topánkach krčiť. Dávajte preto pozor na to, aby vaše dieťa malo v akýchkoľvek topánkach dostatok priestoru na prsty.

Ak mu totiž vyberiete obuv s príliš úzkou špičkou, detské pršteky by sa mohli nenávratne prekrížiť a zdeformovať. O nepohodlí hádam ani netreba hovoriť.

SKÚSTE SIAHNUŤ PO ČLENKOVÝCH TOPÁNKACH

Všeobecne sa odporúča, aby prvé detské topánočky boli členkové. Dieťa má väčšiu oporu a cíti sa v nich istejšie. Členkové topánky majú navyše ešte jednu veľmi zásadnú výhodu – deti potom nemajú tendenciu „čaptať“. Zvyknú si chodiť rovno a skrátka správne. Mali by mať pevnú pätu. A posledným bonusom členkových topánočiek je, že vás neposedník ich tak ľahko nevyzuje.

Čítajte ďalej:

NA KVALITE NEŠETRITE

Prvé topánočky sú v živote vášho dieťatka veľkým míľnikom. Ovplyvní to jeho budúci vývoj, a preto sa na nich rozhodne neoplatí šetriť. Naopak, odporúčame vyraziť do nejakého špecializovaného kamenného obchodu, kde vám personál dokonale poradí. Ceny možno budú trochu vyššie, ale za kvalitu a zdravý vývoj vášho dieťaťa to stojí.

Mnoho ľudí totiž preberá prvé topánočky od príbuzných, čo nie je práve múdra voľba. Každé dieťa má inú stavbu nohy a topánky, ktoré sadli niekomu inému, jemu sadnúť nemusia. Hoci to možno niektorí vaši príbuzní budú vnímať ako skvelý darček, stojte si za svojím. Správnu veľkosť väčšinou netrafíte ani dospelému, nieto dieťaťu.

POZOR NA TVRDÝ POVRCH

Či už pôjde o tenisky, sandáliky alebo akýkoľvek iný druh obuvi, skontrolujte tvrdosť. Príliš tvrdé podrážky by totiž dieťaťu mohli spôsobiť problémy s chrbtom. Odporúčame kúpiť do topánok napríklad penové vložky, ktoré pre dieťa budú pohodlné a bude sa mu cupitať oveľa lepšie.

A na záver – výber prvých topánočiek si patrične užite, lebo o pár rokov si už vaše dieťa bude topánky vyberať zásadne samo a všetko, čo navrhnete vy, bude určite mimo jeho štýlu.

9.1.2024 4:09| autor: Terezie Gáborová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist