Pôrodná bolesť: nefarmakologické metódy tlmenia bolesti

Možností tíšenia bolesti pri pôrode je celý rad. Výhoda tých nefarmakologických spočíva predovšetkým v tom, že nenarúšajú prirodzený pôrodný proces a nemajú žiadny škodlivý vplyv na novorodenca.

Vnímanie bolesti pri pôrode

Vnímanie bolestivosti pri pôrode je veľmi subjektívne. Ovplyvňujú ho niektoré telesné faktory, ako sú napríklad tvar a veľkosť panvy, dĺžka a intenzita pôrodu, pozícia plodu a jeho naliehanie na maternicový čapík.

To, ako žena bolesť pri pôrode prežíva, však závisí predovšetkým od jej psychickej pohody, pripravenosti na pôrod, skúseností s prípadnými predchádzajúcimi pôrodmi a tiež od kultúrneho a spoločenského postoja k pôrodu. Ak žena od detstva počúvala, že pôrod je bolestivou a namáhavou záležitosťou, alebo ak žije v spoločnosti, ktorá pôrod zvyčajne opisuje ako bolestivý zážitok, bude týmto prístupom, pochopiteľne, ovplyvnená a bude očakávať, že pôrod bolí.

Celkový zážitok je tiež zásadne ovplyvnený prostredím. Na mieste, ktoré žena vníma ako bezpečné, pôrod prebieha ľahšie a rodička dokáže s pôrodnou bolesťou lepšie pracovať.

Predpôrodná príprava a prostredie pri pôrode

Stav mysle rodiacej ženy výrazne ovplyvňuje nielen zážitok bolesti, ale aj celkový priebeh pôrodného procesu. Ako vo všetkých oblastiach života, ani pri pôrode sa nevypláca podceniť kvalitnú prípravu.

Dobrý a profesionálne vedený predpôrodný kurz je výbornou pomôckou proti nadbytočnému strachu a obavám z pôrodu. Môže byť tiež prostriedkom sebapoznávania, vybudovania si zdravého vzťahu nielen k samotnému pôrodu, ale aj k vlastnému telu a očakávanému bábätku. Zvýšené sebavedomie a pocit „ja to zvládnem“ sa vzápätí prejaví v schopnosti sústrediť sa na pôrod a uvoľniť sa počas pôrodných sťahov.

Jedným z veľmi účinných prostriedkov tíšenia bolesti pri pôrode je sprievod blízkej osoby. Prítomnosť opory pri pôrode má priaznivý vplyv na pôrodný proces okrem iného už len pre to, že u rodiacej ženy zvyšuje pocit bezpečia. V našich končinách si nastávajúce matky berú k pôrodu väčšinou sprievodcu mužského rodu, teda nastávajúceho otca. Trochu opomínanou možnosťou, ktorá má však oveľa dlhšiu historickú tradíciu a je z určitého pohľadu aj logickejšia, je sprievod blízkej ženy, ktorá už sama rodila. Takouto spriaznenou ženskou osobou môže byť sestra, kamarátka alebo aj profesionálny nezdravotnícky sprievod pri pôrode – dula.

Nech už si žena k pôrodu zvolí akýkoľvek sprievod, dôležité je, aby bol partner pri pôrode poučený, poznal priania rodičky a bol pripravený poskytnúť jej bezvýhradnú podporu a starostlivosť.

Relaxácia

Techniky uvoľnenia napätia, upokojenia či relaxácie sú základom všetkých nefarmakologických metód tlmenia bolesti. Okrem iných sem patria autogénny tréning, dotykové relaxácie, dychové a meditatívne techniky či vizualizácie a techniky gravidjogy.

Arómoterapia

Éterické oleje možno aplikovať masážou, kúpeľom, inhaláciou, obkladmi či odparovaním. Arómoterapia pôsobí nielen na čuch, ale kompletne na celý organizmus. Látky z olejov sa dostávajú do tkanív aj krvného obehu a napomáhajú vyplavovať endorfíny. Počas pôrodu sa vďaka arómoterapii dá dopomôcť ku kontrakciám i zmierniť bolesť. Harmonizuje emočné ladenie rodičky, zmierňuje napätie a posilňuje koncentráciu.

Masáže

Masáž môže výrazne stlmiť bolesť, no len za predpokladu, že sú dotyky žene počas pôrodu príjemné. Vhodná je masáž podbrušia alebo bedrovej oblasti, prípadne tlaková masáž pri kontrakciách.

Transkutánna elektrická nervová stimulácia (TENS)

Ide o použitie premenlivých elektrických stimulov na kožu na oboch stranách chrbtice v oblasti dolnej hrudnej a hornej bedrovej chrbtice. Táto metóda je vhodná predovšetkým pri krížových bolestiach počas pôrodu. Nástup tohto druhu analgézy nie je okamžitý a začína pôsobiť do 40 minút po jeho aplikovaní.

Čítajte tiež:

Aplikácia tepla a chladu

Teplo a chlad sú protiklady, jedno však majú spoločné – môžu človeku veľmi účinne pomôcť pri zmierňovaní bolesti. Aplikovať ich môžete zvlášť alebo dohromady, v suchej i mokrej forme, treba však dávať pozor, aby nedošlo k spáleniu alebo, naopak, k omrzlinám.

Hydroanalgéza

Teplá voda znižuje napätie, urýchľuje otváranie, znižuje uvoľňovanie adrenalínu do krvného obehu. Pôsobenie vody možno použiť predovšetkým vo forme relaxačného kúpeľa, keď žena trávi časť alebo celú prvú pôrodnú dobu vo vani či v sprche. Ďalšou možnosťou je aj samotný pôrod do vody.

Akupunktúra a akupresúra

Akupunktúra je jedna z najstarších liečebných metód. Stimuluje toky dráh energie a činnosť orgánov v tele pomocou vpichov do akupunktúrnych bodov špeciálnou ihlou. Na podobnom princípe pôsobí aj akupresúra, s tým rozdielom, že ide o bodovú masáž (vlastne teda akupunktúru bez ihiel). Jednoduché techniky tlmenia bolesti pomocou masáže týchto bodov sa pred pôrodom môže naučiť rodička a jej sprievod pri pôrode.

Homeopatia

Táto liečebná metóda pomáha priamo pri pôrode predovšetkým na úrovni psychického vyladenia ženy, čo ovplyvňuje aj prežívanie bolesti.

Pôrodná bolesť, pôrodná radosť

Bolesť pri pôrode je prirodzený fyziologický jav a existuje na ňu aj jeden vysokoúčinný prirodzený liek, ktorý je vhodné aplikovať vždy a za každých okolností – neprerušovaný blízky kontakt matky a bábätka po pôrode, vďaka ktorému sa pôrodná bolesť mení na pôrodnú radosť.

24.10.2016 1:28| autor: Gaurí Chrastilová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist