Terezkin jedálny lístok (1): Málo ovocia a zeleniny a zlé načasovanie

MAMI, POMOC, JA PRIBERÁM! V rámci boja proti obezite u malej Terezky, ktorý môžete sledovať každý štvrtok na našom webe, sme prizvali nutričnú terapeutku Alenu Strosserovú okomentovať Terezkin súčasný jedálny lístok a navrhnúť pre ňu nový, ktorý by vhodne vystihoval potreby štvorročného dieťaťa.

  • RAŇAJKY (9 h.):

2 plátky vianočky s maslom a džemom, hrnček mlieka.

Komentár nutričnej terapeutky: Úplne nevhodné raňajky, samé prázdne kalórie. Chýba ovocie alebo zelenina. Jedinú pochvalu si zaslúži mlieko.

Odporučenie: Chlieb alebo pečivo s malým množstvom tuku, t. j. 5 g (maslo alebo rastlinný tuk), plátok syra alebo šunky. Zelenina v množstve 50 g, mlieko.

  • DESIATA (10 h.):

plátok vianočky.

Komentár NT: Ak je dieťa o hodinu hladné, ponúknite mu ovocie alebo zeleninu. Pauzu medzi jedlami treba pravidelne dodržiavať, a to vždy v odstupoch najmenej 2,5 až 3 hodiny. Pozor na niečo malé medzi jedlami, u Terezky predovšetkým na bonbóny!

Ak máte aj vy doma ťažkosti s jedlom u detí, bojujete s detskou nadváhou alebo vás trápi iný problém súvisiaci so stravovaním, neváhajte a spýtajte sa v našej poradni nutričnej terapeutky Aleny Strosserovej.

  • OBED (12 h.):

kuracia polievka, 3 zemiakové knedličky, kačica.

Komentár NT: Polievka je v poriadku a zemiaková knedľa tiež, ale kačica je pre takéto malé dieťa nevhodná a pri znižovaní hmotnosti je to navyše zakázaný pokrm. Znovu chýba zelenina, pri kačke by som očakávala aspoň dusenú kapustu!

Odporúčanie: Polievku zachovať, predovšetkým vo forme kuracieho vývaru so zeleninou. Kačicu nahraďte kuracím mäsom a jedlo doplňte zeleninou, napríklad dusenou kapustou či špenátom.

  • POPOLUDŇAJŠÍ OLOVRANT (14 h.):

tmavý rožok a syr, jablko.

Komentár NT: Zloženie pokrmu je v poriadku. Záleží však na tom, čo znamená tmavý rožok a aký je syr (topený? tučný?). Aj v tomto zložení jedla sa môže skrývať nevhodný variant.

Odporučenie: Po pomerne výdatnom obede odporúčam pauzu 3 hodiny, hlavne ak Terezka poobede spí.

  • POPOLUDŇAJŠÍ OLOVRANT II (15.30 h.):

sušienky, pomaranč.

Komentár NT: Toto jedlo treba vynechať, prípadne dieťaťu ponúknite iba pomaranč.

  • VEČERA (17.30 h.):

kuracia polievka, ktorú Terezka odmieta.

Komentár NT: Nečudujem sa, že polievku odmieta, určite je ešte zasýtená sušienkami (nepoznám množstvo, ktoré zjedla).

Odporučenie: Ak dieťa odmieta polievku, ktorá je na večeru vhodná, ponúknite mu mliečnu večeru. Večerné umelé mlieko môžete nahradiť iným mliečnym výrobkom (jogurtom, pudingom, kašou), najlepšie domácej výroby. Tým by ste spojili dve večerné jedlá do jedného.

  • VEČERA II (19.30 h.):

250 ml umelého mlieka.

Komentár NT: Večeru by ste mali podávať do 19. hodiny. Druhá mliečna večera, ak chodí dieťa spať skôr, by sa mala podávať aspoň hodinu pred spaním.

Odporučila by som dať Terezke pred spaním mlieko, ak je naň zvyknutá, alebo zatiaľ zostať pri umelom mlieku, ale znižovať jeho dosladzovanie. Môžete jej tiež ponúknuť ovocie.

  • NOČNÉ KŔMENIE (23 h.):

Umelé mlieko, 250 ml.

Komentár NT: Je nevyhnutné podávať v tomto veku ešte dieťaťu umelé mlieko? Polotučné mlieko má menej energie, najmä preto, že sa nedosladzuje. Nočné mlieko by teda bolo vhodné pomaly odbúravať, a to hlavne tým, že sa Terezka poriadne navečeria, aby potom nebola hladná.

Prečítajte si tiež:

Obezita v detskom veku? Alarmujúci problém
Z denníčka obéznej Terezky (1)

  • ĎALŠIA VÝŽIVA A NÁPOJE POČAS DŇA:

Terezka zjedla asi 10 bonbónov, pitie: voda so sirupom (750 ml), Jupík (250 ml).

Celkové hodnotenie nutričnej terapeutky:

Celkovo sa mi na jedálnom lístku nepáči to, že tu nie sú dodržiavané pravidelné intervaly medzi jedlami. Dieťa v tomto veku by malo jesť pravidelne po 2,5-3 hodinách 5-6-krát denne. Zaniká tu aj pomer medzi hlavnými a doplnkovými jedlami, čo má možno za následok odmietanie večere, k čomu zrejme prispieva aj maškrtenie medzi jedlami (bonbóny, sušienky).

V tomto jedálnom lístku je nedostatok ovocia a zeleniny, ale aj kvalitných bielkovín. Na zostavovaní jedálneho lístka priamo pre dieťa by sme si mali dať osobitne záležať.

Pitný režim je nedostatočný, sotva naplní odporúčané množstvo 1,5 litra, aj keď do tekutín zahrnieme mlieko. Sladené nápoje sú nevhodné nielen pri obezite, ale aj pre riziko vzniku zubného kazu.

Odporúčala by som zaradiť ovocné čaje, mierne sladené, zriedené ovocné džúsy a skúšať aj vodu. Viem, že ju dieťa bude odmietať, keď už si zvyklo na sladené nápoje, ale za pokus to stojí. Nedajte sa odradiť prvým odmietnutím!


Bc. Alena Strosserová

Nutričná terapeutka od roku 1985, od roku 1994 pracuje ako metodička pre školské jedálne. V roku 1985 sa stala členkou Spoločnosti pre výživu, od roku 2009 vedie redakčnú radu Spravodajcu pre školské stravovanie, ktorý je súčasťou časopisu Výživa a potraviny, odborného časopisu o výžive, ktorý vychádza od roku 1945.

Na Babywebe tiež nájdete:

Za dieťaťom s jedlom nebehajme
Tradičné cukrovinky netradične
Zdravá výživa

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist