Terezkin jedálny lístok (9): Mlieko vodu nenahradí

MAMI, POMOC, JA PRIBERÁM! Mesiace snahy Terezkiných rodičov sa začínajú vyplácať, jedálny lístok je omnoho vyváženejší a už oveľa viac zodpovedá potrebám štvorročného dieťaťa. Občasný prehrešok sa síce vyskytne, ale nutričná terapeutka môže byť tentoraz spokojná.

  • Raňajky, 6:30 hod. – croissant, ovocie, kakao

Komentár nutričnej terapeutky (NT): Raňajky sú prevažne sacharidové. Obsahujú však ovocie a mlieko, a tak ich možno považovať za celkom vyhovujúce.

  • Desiata, 9 hod. – chlieb – jeden krajec s vajíčkovou nátierkou, ovocný čaj

Komentár (NT): Desiata je zaujímavá a pre dieťa vhodná, len by som ju doplnila kúskom zeleniny.

  • Obed, 12 hod. – kuracia polievka, kura na zelenine + zemiaky, jablko, vitamínový nápoj

Komentár (NT): Obed je dobrý, zastúpené sú v ňom všetky dôležité zložky. Kritik by možno poznamenal, že chýba fantázia, pretože kuracia polievka a kura ako hlavný chod sú trochu jednotvárne. Myslím si však, že v domácich podmienkach je pochopiteľné, keď sa časť suroviny na prípravu obeda využije aj na polievku. Dôležité je, že sa polievka pripraví a podáva.

Prečítajte si tiež:

Terezkin jedálny lístok (1): Málo ovocia a zeleniny a zlé načasovanie
Terezkin jedálny lístok (2): Nevyhovujúci pitný režim
Terezkin jedálny lístok (3): Pestré jedlo v pravidelnom čase
Terezkin jedálny lístok (4): Víkendové menu – žiadna zelenina, žiadne mlieko

  • Olovrant, 15 hod. – krajec chleba s Lučinou, mlieko

Komentár (NT): Desiata je dobrá, zase by som ju len doplnila kúskom zeleniny.

  • Popoludňajšia desiata, 17 hod. – sušienka, voda

Komentár (NT): Sušienka nie je najlepšia voľba, ale ak ide o malé množstvo na uspokojenie chuti dieťaťa, možno ju tolerovať. Dôležité je aj to, o akú sušienku ide. Aj v tomto sortimente sú vhodnejšie a menej vhodné pre deti.

  • Večera, 19 hod. – krajec chleba, párok, voda

Komentár (NT): Večera pokazila celkový dojem z celkom dobrého jedálneho lístka. Údenina do detského stravovania nepatrí alebo len úplne výnimočne. Je chvályhodné, že dieťa dostáva na pitie vodu, ale údenina zapitá vodou nie je práve ideálna voľba, pretože táto kombinácia mohla spôsobiť tráviace ťažkosti.

  • Celkové hodnotenie jedálneho lístka

Komentár NT: Celkovo je jedálny lístok dostatočne vyvážený, okrem večere, a je pre dieťa vhodný. Viac zeleniny alebo ovocia by bolo lepšie, ale dôležité je, že sa v strave vyskytuje, čo je oproti iným jedálnym lístkom predsa len pozitívnejšie.

Pitný režim je, čo sa týka výberu nápojov, dobrý, no možno nedostatočný. Mlieko sa vo svojej podstate nedá považovať za nápoj, preto by malo dieťa dostávať viac tekutín, napríklad v podobe vody alebo čaju. V jedálnom lístku nie je uvedené množstvo, takže sa pitný režim nedá úplne objektívne zhodnotiť.


Bc. Alena Strosserová

Nutričná terapeutka od roku 1985, od roku 1994 pracuje ako metodička pre školské jedálne. V roku 1985 sa stala členkou Spoločnosti pre výživu, od roku 2009 vedie redakčnú radu Spravodajcu pre školské stravovanie, ktorý je súčasťou časopisu Výživa a potraviny, odborného časopisu o výžive, ktorý vychádza od roku 1945.

Na Babywebe tiež nájdete:

Nechcete mať obézne dieťa? Vieme, ako na to
Čo robiť, keď dieťa nechce jesť?
Deti priberajú, naše návyky však veľmi nemeníme!

Viac o téme: dieťajedloovocie

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist