Terezkin jedálny lístok (12): Zúfalý pitný režim

MAMI, POMOC, JA PRIBERÁM! Ako to vyzerá s Terezkinou stravou po Vianociach – musí držať diétu alebo sa stravuje bežne? A nezabudla rodina počas Vianoc na to, ako má vyzerať zdravý jedálny lístok pre takmer päťročné dievčatko? To všetko ako obvykle zhodnotí výživová poradkyňa Alena Strosserová.

  • Raňajky: chlieb s maslom a so šunkou

Komentár nutričnej terapeutky (NT): Raňajky by mali byť doplnené nápojom, najlepšie mliekom alebo čajom s citrónom, a zeleninou.

  • Desiata: vanilkový jogurt, Brumík

Komentár NT: Znova nie je uvedený nápoj, tu by bolo veľmi vhodné mlieko. K tejto kombinácii by sa hodil aj kúsok ovocia.

  • Obed: pečené kurča, zemiaková knedlička, špenát

Komentár NT: Chýba tu polievka. Nejde len o narastajúci problém, keď sa polievky z jedálneho lístka štandardne vyradzujú, ale aj preto, že práve polievka je zdrojom potrebnej zeleniny. Inak je obed v poriadku. Musí však byť doplnený vhodným nápojom.

Prečítajte si tiež:

Terezkin jedálny lístok (1): Málo ovocia a zeleniny a zlé načasovanie
Terezkin jedálny lístok (2): Nevyhovujúci pitný režim
Terezkin jedálny lístok (3): Pestré jedlo v pravidelnom čase
Terezkin jedálny lístok (4): Víkendové menu – žiadna zelenina, žiadne mlieko
Terezkin jedálny lístok (5): Polievka je grunt…
Terezkin jedálny lístok (6): Sladkosti a údeniny – to teda nie!
Terezkin jedálny lístok (7): Guláš a párky nie sú jedlo pre malé dieťa

  • Olovrant: jablko, hruška, sladký rožok, lízanka

Komentár NT: Olovrant by bol celkom v poriadku, keby nebol doplnený lízankou. Bez toho sa detský jedálny lístok zaobíde, no na druhej strane si dieťa nejakú tú sladkosť občas zaslúži.

  • Večera: rizoto s mletým mäsom

Komentár NT: Rizoto je celkom dobré jedlo. Mnohé závisí od výberu mletého mäsa, aby nebolo príliš tučné, najlepšie je pripraviť ho pre dieťa doma. Súčasťou rizota by mala byť zelenina a vhodné by bolo i zeleninové obloženie či šalát. Pre zvýšenie výživovej hodnoty by bolo dobré posypať rizoto strúhaným syrom. A nezabúdať na nápoje.

Počas dňa na pitie: čaj sladený medom – na 250 ml 2 lyžičky

  • Celkové hodnotenie jedálneho lístka

Komentár NT: Neuvádzate, koľko nápojov dieťa cez deň vypilo, či je pitný režim dostatočný. Ak dieťa dostáva na pitie iba čaj, je dobré pitný režim obohatiť o iné druhy nápojov a čistú vodu.

Nikde v jedálnom lístku nie je uvedené mlieko, nemalo by sa naň zabúdať. Na raňajky i olovrant by bolo chuťovo veľmi vhodné.


Bc. Alena Strosserová

Nutričná terapeutka od roku 1985, od roku 1994 pracuje ako metodička pre školské jedálne. V roku 1985 sa stala členkou Spoločnosti pre výživu, od roku 2009 vedie redakčnú radu Spravodajcu pre školské stravovanie, ktorý je súčasťou časopisu Výživa a potraviny, odborného časopisu o výžive, ktorý vychádza od roku 1945.

Na Babywebe tiež nájdete:

Mýty o mlieku
Mäsovo-zeleninové príkrmy
Deti priberajú, naše návyky však veľmi nemeníme!

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist