Nutričná terapeutka radí (8)

MAMI, POMOC, JA PRIBERÁM! Je dieťa príliš vyberavé a je ochotné jesť len niektoré druhy potravín? Alebo neje skoro vôbec? A čo deti s potravinovou alergiou alebo s diabetom? Aké sú ich možnosti? Dozviete sa to v poradni nutričnej terapeutky Aleny Strosserovej.

Dobrý deň, našej štvorročnej dcére zistili lekári diabetes a ja si vôbec neviem rady s tým, ako pre ňu zostaviť jedálny lístok. Mohli by ste mi odporučiť nejaký receptár pre diabetikov? Ďakujem, Petra.
Dobrý deň, receptov je skutočne veľa, mnohé z nich nájdete aj na internete. Pre vás je dôležité vedieť, aké veľké dávky sacharidov môže vaša dcéra dostať v jednom jedle. To vám určite poradí váš diabetológ.
Posielam vám aj tipy na odborné knihy, napríklad Liečba diabetu inzulínovou pumpou u detí krok za krokom alebo internetové stránky www.dia-info.cz pre rodičov detských diabetikov od lekárov z Motola. Tí vydali veľmi dobrú kuchárku s receptami a s výmennými jednotkami, skúste sa na tejto adrese spýtať, či knihu stále majú. Ďalšie knihy a receptáre nájdete na internete alebo v kníhkupectve.

Chcela by som sa poradiť o výžive svojej vnučky. Má 3,5 roka a veľké problémy s jedením. Myslím, že vinu na tom nesie jej matka, ktorá ju stravuje nepravidelne, často jej dovoľuje maškrty a vychádza v ústrety rozmarom malej. Výsledkom je, že dievča je veľmi chudučké, väčšinou nezje obedy ani večere. Ovocie, zeleninu a mäso odmieta. Väčšinou jedáva len cestoviny. Zemiaky ani ryžu do nej nedostaneme. Vôbec neviem, čo mám robiť. Môžete mi, prosím, poradiť? Ďakujem, Eva
Tu je každá rada drahá, pretože je to predovšetkým psychologický a komunikačný problém. Neviem, koľko času trávite so svojou vnučkou, aby ste mohli jej stravovacie návyky ovplyvniť. Ak na to máte čas a priestor, jedinou cestou je dieťaťu opakovane a dôsledne ponúkať pestrú stravu a obmedzovať prísun maškŕt. To by mohlo mať na stravovanie dieťaťa pozitívny vplyv, na druhej strane však riskujete, že sa stanete neobľúbenou starou mamou. Ak je to možné, skúste sa na stratégii správneho stravovania dohodnúť s nevestou. Mohlo by to priniesť oveľa intenzívnejšie výsledky, pretože by sa zmenil jedálny lístok dieťaťa aj doma.

Dobrý deň, syn má šesť rokov, nikdy toho veľa nezjedol, v jedle sa vŕta, ale nakoniec zje iba časť. Žijeme na dedine, pohybu má až príliš, takže je dosť chudý. V poslednom čase som si však uvedomila, že na návšteve zje vždy celú porciu bez rečí a rýchlo. Urobila som aj pokus, že som si od kamarátky vzala jedlo, ktoré u nej zjedol, a na druhý deň som mu ho naservírovala doma. (Čo ak mu nechutí, čo navarím?) No bez úspechu. Nenapadá vám, čím to môže byť? Ďakujem za odpoveď. Jana
Úprimne povedané, toto je otázka pre psychológa. Aj ten by musel poznať stravovacie návyky a denný režim vášho dieťaťa, aby dokázal fundovane poradiť. Zatiaľ si môžete pomôcť tak, že budete sledovať, či dieťa normálne je v škôlke alebo v škole. Potom treba skúsiť napríklad fintu, že mu budete akože nosiť stravu napríklad zo škôlky a budete mu vaše doma uvarené jedlo servírovať z obedára. Tento malý trik možno zaberie. Skutočne sa však ťažko radí, keď nepoznáme príčinu správania vášho syna. Ak by bol problém taký závažný, že by bola jeho hmotnosť pod odporúčanou hranicou, poraďte sa radšej so svojím pediatrom a navštívte psychológa. Čím skôr sa dieťa naučí správne stravovať, tým lepšie pre jeho zdravý vývoj.

Súvisí s témou:

Nutričná terapeutka radí (1)
Nutričná terapeutka radí (2)
Nutričná terapeutka radí (3)
Nutričná terapeutka radí (4)
Nutričná terapeutka radí (5)
Nutričná terapeutka radí (6)
Nutričná terapeutka radí (7)

Chcela by som sa spýtať na dvojročného syna. Vôbec nechce jesť ovocie, občas po ňom vracia, dokonca aj po jogurte s ovocím. Odmalička jedáva len smotanky a mlieko. Odmieta mäso, prílohy, jednoducho všetko. Vôbec neviem, čo mu mám dávať. Mám obavy, že mu budú chýbať živiny. Ďakujem, Zita
Ak syn vytrvalo odmieta také množstvo druhov potravín, je takmer isté, že mu bude niečo chýbať. Otázkou je, prečo po ovocí vracia. Tu je namieste, aby ho vyšetril pediater a vylúčil napríklad alergie alebo iný zdravotný dôvod, ktorý tieto ťažkosti spôsobuje. S najväčšou pravdepodobnosťou nič nezistí a bude to skôr psychický problém. V neposlednom rade je dôležité, aby ste boli dôsledná vo výchove, ponúkali mu pestrú stravu a trvali na tom, aby aspoň ochutnal. Veľakrát pomáha, keď rodičia jedia spoločne s dieťaťom a ono vidí, že aj ostatní jedlo bez problémov konzumujú. Predovšetkým vtedy, ak je to nejaká autorita, napríklad otec. Dieťa treba nejako nenápadne prekabátiť a ak je to možné, potraviny mu pridávať do jeho obľúbených jedál (napríklad do polievky či kaše). Postupne si na iné chute zvykne a bude ich prijímať. Chce to len vytrvalosť a dôslednosť. Takéto malé dieťa musí nové jedlo alebo potravinu niekoľkokrát ochutnať, kým si na ňu zvykne a začne ju prijímať.

Dobrý deň, dcéra trpí alergiou na mlieko a ja by som jej k tretím narodeninám rada upiekla tortu. Dá sa upiecť aj bez mlieka? Môžete mi poradiť nejaký recept? Ďakujem za odpoveď. Betka
Takých možností sa nájde určite veľa. Do základného piškótového korpusu sa mlieko nepoužíva. Korpus môžete ozdobiť ovocím a zaliať želatínou. Napokon sú to najobľúbenejšie torty detí. Ozdobiť ju môžete, ale nie je to nutné, aj šľahačkou zo spreja, väčšinou mávajú rastlinný pôvod, ale v tom prípade starostlivo naštudujte zloženie výrobku a overte si, či vašej dcére neškodí. Ak chcete mať slávnostnejšiu tortu, môžete urobiť krém z rastlinného tuku a cukru. Základná piškótová torta s ovocím a so želatínou však deti väčšinou uspokojí. Recepty nájdete na internete alebo v každej kuchárke, pretože ide o základné postupy.


Bc. Alena Strosserová
Nutričná terapeutka od roku 1985, od roku 1994 pracuje ako metodička pre školské jedálne. V roku 1985 sa stala členkou Spoločnosti pre výživu, od roku 2009 vedie redakčnú radu Spravodajcu pre školské stravovanie, ktorý je súčasťou časopisu Výživa a potraviny, odborného časopisu o výžive, ktorý vychádza od roku 1945.

Na Babywebe tiež nájdete:

Nemá vaše dieťa chuť na jedlo? Vieme, ako na to
Genetika a obezita
Začínate prikrmovať?

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist