Najlepšie vianočné pochúťky pre batoľatá

Sladké k Vianociam jednoducho patrí. Mnoho cukru, múky a ďalších sladidiel však organizmu neprospieva. A najviac si to väčšinou odnášajú práve detské brušká.

cukrovi-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Paradoxom je, že cukrovinky pečiete predovšetkým pre svoje deti. Potom im ťažko vysvetlíte, že prepchávať sa nimi nie je dobré. Sú totiž väčšinou prvé, kto sa vrhne na stôl a začne všetko s radosťou ochutnávať. V každom prípade práve deťom od 2 do 4 rokov by to mohlo v budúcnosti spôsobiť nepekné problémy. Preto sa hovorí všetkého s mierou.

Je však vôbec možné, aby si deti mohli na vianočných cukrovinkách pochutnávať od rána do večera? Budete sa  čudovať, ale áno. Máme pre vás totiž niekoľko tipov a trikov, ako si s tým poradiť.

ROVNAKÝ RECEPT, ZDRAVŠIA FORMA

Väčšina mamičiek si možno myslí, že bez múky a cukru sa piecť skrátka nedá. Opak je však pravda a ako sa hovorí, keď sa chce, všetko sa dá.

Každá surovina sa dá niečím nahradiť a mnohokrát chutí ešte oveľa lepšie, než ste boli zvyknutí. Skúste napríklad podrviť ovsené vločky, pridajte k nim nastrúhané jablko alebo hrušku. Osladiť môžete škoricou alebo javorovým sirupom. Vypracujte cesto a môžete začať vykrajovať.

Deťom tak pripravíte skvelú alternatívu vianočných cukroviniek. Možno im to zachutí ešte oveľa viac a vy budete mať po starostiach. Navyše všetky spomenuté suroviny im jedine prospejú a vy z toho môžete mať dobrý pocit.

STAVTE NA VYKRAJOVANIE

Deťom sa vo všeobecnosti páčia najrôznejšie tvary a farby. Keď na stole uvidia niečo žlté v tvare hviezdičky, hneď po tom siahnu. Namiesto cukroviniek tak skúste batoľatá upútať inými pochúťkami, ktoré napríklad vyzerajú rovnako.

Základom je vykrajovanie. Skúste vykrajovať napríklad jabĺčka, hrušky, kivi a ďalšie ovocie. Batoľatá zrejme nebudú ani tušiť, že nejde o skutočné cukrovinky, a zároveň do nich dostanete nejaké vitamíny a železo. Ak máte ešte ďalšie deti, trebárs v predškolskom veku, môžu vám s vykrajovaním pomôcť a možno si na nových výtvoroch pochutia.

Čítajte tiež:

KREATÍVNE CHLEBÍČKY

Existuje skutočne množstvo možností, koľko sladkých a zároveň zdravých dobrôt môžete svojim deťom pripraviť. Kreatívne chlebíčky na ne predsa len budú pôsobiť slávnostne.

V podstate záleží len na vás, čo si pod týmto pojmom predstavíte. Môžete skúsiť vykrojiť tvary z chleba, osladiť ho javorovým sirupom a škoricou a zvoliť nejakú tú vhodnú ozdobu. Skúste siahnuť napríklad po hrozne bez kôstok alebo po jabĺčkach. Rovnako môžete vymyslieť aj chuťovky alebo iba špízy, na ktorých si pochutia nielen vaše deti, ale aj vy.

VŠADE SAMÁ ČOKOLÁDA

Niet pochýb o tom, že väčšina detí čokoládu doslova zbožňuje. Nebojte sa svojim najmenším pripraviť aj nejakú čokoládovú pochúťku. Raz za čas im to neuškodí a navyše horká čokoláda organizmu v určitých smeroch dokonca prospieva.

Skúste napríklad čokoládové palacinky. Stačí, keď do palacinkového cesta primiešate trochu roztečenej čokolády. Palacinka bude mať hneď inú farbu a pre deti to bude zase niečo nové, po čom sa budú oblizovať až za ušami.

Cez Vianoce väčšina z nás nejaké diéty a zákazy vôbec nerieši. Preto sa aj väčšina ľudí po Vianociach rozhodne, že začne cvičiť. To však batoľatá a deti v predškolskom veku celkom nemôžu. Je jasné, že klasické vianočné cukrovinky pred nimi neukryjete, ale predsa len sa občas oplatí ponúknuť im aj zdravšiu alternatívu.

16.12.2022 4:54| autor: Terezie Gáborová | zdroj: Napísané s výživovým poradcom.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist