Nutričná terapeutka radí (11): Môžu deti jesť ryby?

Sú pre deti vhodné ryby? Dávať malým deťom vitamíny vo forme tabliet, alebo nie? A aké nápoje sú pre deti najhoršie? Tieto otázky vám v dnešnej poradni zodpovie nutričná terapeutka Alena Strosserová.

Dobrý deň. Syn (2 roky) nechce piť Sunar, no inak jedáva veľa ovocia a zeleniny. Aj napriek tomu mám strach, či prijíma dostatok živín. Chcela by som sa preto spýtať, aké sú vhodné vitamíny pre dvojročné dieťa z tých, čo sa dajú bežne kúpiť v lekárni. Ďakujem, Novotná.
Dobrý deň, osobne nie som zástankyňou podávania vitamínov a minerálnych látok vo forme tabletiek. Ak budete dieťaťu dávať vyváženú stravu, nie je nutné tieto látky dopĺňať. Možno v období zvýšeného výskytu chrípky a nachladnutia doplňte vitamín C. Píšete, že synček nechce piť Sunar, no v tomto veku mu už môžete podávať mlieko a mliečne výrobky. Ak jedáva veľa ovocia a zeleniny a dopĺňate aj mäso, nemusíte mať obavy, že by dieťaťu niečo chýbalo.

Zaujíma ma, ako často a či vôbec môžu jesť predškolské deti ryby a ktoré sú pre ne najvhodnejšie. V škôlke majú občas na obed pangasia, no ja si myslím, že to nie je veľmi kvalitná ryba a dieťaťu by som ju nedávala. Ďakujem za odpoveď, Petra.
Predškolské deti, samozrejme, ryby jesť môžu a dokonca by aj mali. Odporúčané množstvo je asi 600 g za mesiac, to je asi 6-10 dávok. Počítame do toho aj rybie konzervy, pretože napríklad rybacia nátierka je jedným z pokrmov, ktoré majú deti rady. Môže sa však pripravovať aj z čerstvých (respektíve v našich krajinách mrazených) rýb.

Najvhodnejšie sú pre deti morské ryby, predovšetkým také, čo majú málo kostí. Na trhu je veľké množstvo rýb, stačí si len vybrať.

Pangasius je sladkovodná ryba, takže obsahuje malé množstvo nenasýtených mastných kyselín a neobsahuje jód. Túto rybu však môžeme deťom občas ponúknuť, pretože jej výhodou je, že nemá kosti a necítiť z nej rybinu, a tak ju malí stravníci dobre prijímajú. Prostredníctvom tejto ryby sa potom naučia jesť aj ďalšie ryby, ktoré im ponúknete.

Sú malinovky zdravé pre deti? Od akého veku ich môžu piť? Vďaka.
Nie sú. Sladené limonády sú zdrojom veľkého množstva cukru a teda zbytočnej prázdnej energie. Ani malinovky s umelými sladidlami nemôžeme deťom odporučiť, pretože umelé sladidlá do detského jedálneho lístka nepatria. Sýtené limonády neprospievajú tráviacemu systému detí. Ďalšími súčasťami malinoviek sú farbivá a ochucovadlá, čo sú látky, bez ktorých sa dieťa tiež zaobíde.

Na doplnenie pitného režimu sa teda odporúča voda. Ďalej riedené džúsy, mušty, sirupy, čaje, minerálne vody. Myslím, že sortiment je dostatočne široký, takže môžeme sladené sýtené malinovky z jedálneho lístka úplne vynechať.

Súvisí s témou:

Nutričná terapeutka radí (1)
Nutričná terapeutka radí (2)
Nutričná terapeutka radí (3)
Nutričná terapeutka radí (4)
Nutričná terapeutka radí (5)
Nutričná terapeutka radí (6)
Nutričná terapeutka radí (7)
Nutričná terapeutka radí (8)
Nutričná terapeutka radí (9)
Nutričná terapeutka radí (10)

Zaujíma ma, koľko má priemerne veľké štvorročné dieťa vlastne za deň zjesť? Snažím sa čítať výživové informácie na potravinách, ale, úprimne, vôbec sa v nich nevyznám. Nedokážem posúdiť, ktorý jogurt má veľa cukru a ktorý akurát. Môžete mi dať nejaký jednoduchý návod, ako má jesť a koľko, ak je to na obmedzenom priestore poradne možné? Ďakujem, Františka.
To je skutočne neľahká úloha. Riadiť sa odporúčanými dávkami je ťažké aj pre profesionála a teória sa často líši od praxe. U takýchto malých detí je veľmi dôležité, aby jedli pravidelne, aspoň 5-krát denne. Množstvo potravín bude individuálne v závislosti od konkrétneho dieťaťa.

Len orientačne môžem udať pomôcku spotrebného koša, ktorý určuje 10 základných komodít potravín, ktoré by mali deti pravidelne dostávať. Sú to odporúčania na deň, ale posudzujú sa celkovo za mesiac, pretože nie je možné každý deň použiť všetky suroviny, pozri tabuľku nižšie). V spotrebnom koši nie sú sledované obilniny, teda pečivo, cereálie a väčšina príloh. Tieto prílohy však ľahko doplníme, množstvo podľa požiadaviek malého stravníka, keď pri tom budeme myslieť na pestrosť.

S celozrnnými výrobkami u malých detí opatrne, odporúčané množstvo vlákniny sme už v niektorej z minulých otázok riešili – vek + 5 g = 9 g u vášho dieťaťa. Je ťažké zistiť obsah vlákniny v potravinách, takže je lepšie radšej to nepreháňať. Vlákninu dostávajú hlavne v ovocí a zelenine.

Čo sa týka obsahu tuku a cukru v potravinách, je dobré zvoliť zlatú strednú cestu. Výrobky pre deti, predovšetkým mliečne, vyberajte so stredným obsahom tuku a s menším množstvom pridaného cukru. Rozhodne deťom nepodávajte nízkotučné výrobky alebo produkty dosladzované umelými sladidlami.

Určite toho ešte zostáva veľa, čo by ste chceli vedieť, no na to tu skutočne nezostáva priestor. riaďte sa teda radšej zdravým sedliackym rozumom, dávajte svojmu dieťaťu pestrú stravu a v primeraných porciách. Ak vaše dieťa nemá sklony k obezite a zdravo sa vyvíja, nemusíte mať pri stravovaní prehnané obavy.

Odporúčanie v gramoch na deň (podľa vyhlášky o školskom stravovaní):

  • Mäso 114
  • Ryby 20
  • Mlieko tekuté 450
  • Mliečne výrobky 60
  • Tuky voľné 25
  • Cukor voľný 40
  • Zelenina celkovo 190
  • Ovocie celkovo 180
  • Zemiaky 150
  • Strukoviny 15

Bc. Alena Strosserová

Nutričná terapeutka od roku 1985, od roku 1994 pracuje ako metodička pre školské jedálne. V roku 1985 sa stala členkou Spoločnosti pre výživu, od roku 2009 vedie redakčnú radu Spravodajcu pre školské stravovanie, ktorý je súčasťou časopisu Výživa a potraviny, odborného časopisu o výžive, ktorý vychádza od roku 1945.

Na Babywebe tiež nájdete:

Nechcete mať obézne dieťa? Vieme, ako na to
Tichý zabijak miluje soľ
Nezabúdajte na vodu

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist