Z denníčka obéznej Terezky (12): Ako to celé dopadlo?

MAMI, POMOC, JA PRIBERÁM! A je po Vianociach! Začína sa ďalší rok. Pre nás je to príležitosť, aby sme sa obzreli za tým, čo sa nám v uplynulom roku podarilo a čo nie. Terezka za posledný rok zoštíhlela, rozhodne však nemôžeme povedať, že by sa nám všetko bez výnimky vždy darilo. Prevažovali však okamihy radosti a úspechov.

Mnohé veci, ktoré sme postupne v našom životnom štýle zmenili, sa pre nás stali úplne automatickou súčasťou života. Prežili sme však aj obdobia, keď sme mali pocit, že sa nám napriek všemožnej snahe nedarí hmotnosť udržať a že sa Terezka opäť zaobľuje.

Spravidla sa to dialo v obdobiach, keď sme si pomysleli, že sme už vyhrali, a stratili sme ostražitosť. Prestali sme kontrolovať, čo nakupujeme, a doma v špajze sa opäť objavili drobné zásoby, sem-tam čokoláda, potom zas bonbóny, v mrazničke väčšie balenie zmrzliny. Jednoducho sme sa nazdávali, že teraz to už predsa zvládame!

Občas sa stalo, že sme boli príliš unavení z práce a vonku bolo škaredé počasie. Odtiaľ bol len drobný krôčik k tomu, aby sme naplánovaný výlet odložili na budúci týždeň alebo až na ten ďalší. V takýchto chvíľach sme sa museli chtiac-nechtiac vrátiť o krok späť. Znovu sme začali spisovať jedálne lístky, ktoré sme už inak písali iba pred kontrolou u lekára, opäť sme si museli vopred naplánovať, čo nakúpime a uvaríme.

Odznova sme robili aj plány na spoločné športové akcie a výlety. Pochopili sme, že je to skutočne beh na dlhú trať, beh, ktorý však naozaj stojí za to. Odmenou je nám naša Terezka, ktorá nie je medzi ostatnými vrstovníkmi pomalá a neohrabaná, Terezka, ktorá ovláda základy viacerých športov a baví ju to! Odrazu môžeme s našou malou slečnou nakupovať šaty a oblečenie, ktoré sa nám páčia, bez toho, aby sme museli vyberať len podľa kritéria „do čoho sa zmestí“.

Prečítajte si:

Z denníčka obéznej Terezky (1)
Z denníčka obéznej Terezky (2)
Z denníčka obéznej Terezky (3)
Z denníčka obéznej Terezky (4): Nerovný boj
Z denníčka obéznej Terezky (5): S pravdou von
Z denníčka obéznej Terezky (6): Nástrahy leta
Z denníčka obéznej Terezky (7): Športovo za bielou paňou
Z denníčka obéznej Terezky (8): Ako zostať v pohybe?
Z denníčka obéznej Terezky (9): Pozor na vavríny!
Z denníčka obéznej Terezky (10): Tanečná súťaž
Z denníčka obéznej Terezky (11): Ako zvládneme advent a Vianoce?

Môže nás hriať aj vedomie, že sme azda Terezke znížili riziko niektorých chorôb, ktoré sa podľa lekárov spájajú s obezitou.

Môžete nám veriť, že aj napriek prvým mesiacom „bojov“, prekonávania kriku na nákupe pri regáli so sladkosťami, občasného fňukania pri športe (určite to poznáte: „Ocí, mne to nejde, ja to už nebudem robiť, mami, mňa už bolia nožičky…“) – napriek tomu všetkému to stálo a stojí za to! Vieme, že sme ešte zďaleka nevyhrali, ale myslím, že robíme pokroky a že sme na sebe všetci zapracovali.

Ak máte aj vy doma bucľaté dieťa, držíme vám palce! Určite sa to podarí aj vám. Veľa šťastia a spokojnosti v novom roku 2013!

P. S. Dlhujeme vám len jednu odpoveď – na otázku, ako sa nám podarilo zvládnuť Vianoce. Takže: Síce sme neschudli, ale ani nepribrali!

Terezkina rodina si želala zostať v anonymite. Na Babywebe však môžete sledovať postupné kroky k zmenám, ktoré by mali Terezke dopomôcť k tomu, aby sa dostala z područia nepríjemnej, ale vytrvalej dámy nazývanej obezita. Ako sa im bude dariť ďalej? Čo na súčasný jedálny lístok povie nutričná terapeutka?

Sledujte jej príbeh a projekt MAMI, POMOC, JA PRIBERÁM! – každý štvrtok na Babywebe.

Na Babywebe tiež nájdete:

Za chorobami detí môžu stáť vzťahy v rodine
Máte obézne dieťa?
Nechcete mať obézne dieťa? Vieme, ako na to

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist