Nutričná terapeutka radí (7)

MAMI, POMOC, JA PRIBERÁM! Je alebo nie je med vhodný pre deti? Ako je to vlastne s cereáliami? A čo jogurty – koľko ich môžu deti zjesť? To všetko a ešte viac sa dnes dozviete v poradni nutričnej terapeutky Aleny Strosserovej.

Počula som, že pre deti do 4 rokov nie je med vhodný. Považujem to za hlúposť. Med je predsa zdravý prírodný produkt, ktorý má výrazné antiseptické účinky a vraj pomáha aj proti alergiám. Je to iba povera alebo na tom je trochu pravdy?
Med je pre deti vhodný od útleho veku. Jeho jedinou chybou je, že môže spôsobovať alergické reakcie. Preto ho musíte vyskúšať v malých dávkach, a ak sa neobjavia žiadne reakcie, môže sa postupné množstvo podávaného medu zvyšovať. Pri pravidelnom používaní treba myslieť aj na to, že spôsobuje zubný kaz a po jeho konzumácii pamätať na čistenie zubov.

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na svojho trojročného syna. Pri hmotnosti 18 kíl meria 104 cm a musím priznať, že je na svoj vek nielen trochu veľký, ale aj bucľatý. Neviem, či je to ešte v norme, alebo už ide o nábeh na obezitu. Snažím sa nedávať mu sladkosti, má veľa pohybu, ale staré mamy mu často podstrčia čokoládu alebo buchty. Vysvetľovanie na ne neplatí. Koľko sladkého vlastne môže čulé trojročné dieťa zjesť? Myslíte, že syn už má problém?
Je ťažké radiť takto na diaľku, ale hmotnosť 18 kg je v troch rokoch v norme, aj keď na hornej hranici. Zatiaľ to problém nebude, no určitá opatrnosť je namieste. Dodržiavajte zásady správneho stravovania a pri dostatočnom pohybe by sa hmotnosť mala udržiavať v medziach normálu. Sladkosti od babičiek občas povoliť môžete, ale nenápadne regulujte množstvo, aby práve to nebolo príčinou obezity. V škôlke bude dieťa dostávať primeranú stravu a po zladení jedálneho lístka s domácimi porciami by problémy s hmotnosťou mohli zmiznúť.

Súvisí s témou:

Nutričná terapeutka radí (1)
Nutričná terapeutka radí (2)
Nutričná terapeutka radí (3)
Nutričná terapeutka radí (4)
Nutričná terapeutka radí (5)
Nutričná terapeutka radí (6)

Dobrý deň, zaujíma ma váš názor na cereálie. Moja štvorročná dcéra sa za nimi ide zabiť. Viem, že obsahujú množstvo vlákniny, ale tie kupované, čo majú deti rady, obsahujú veľa cukru. Tak aby som nenarobila viac škody ako úžitku. Neviete, či existuje nejaká nesladká obdoba cereálií? Môže štvorročné dieťa vlastne jesť cereálie?
Štvorročné dieťa cereálie môže, ale dajte pozor na ich množstvo. Nejde iba o pridané cukry, ale aj o vlákninu. Na stanovenie denného odporúčaného množstva vlákniny pre deti môžete použiť jednoduchý výpočet: k veku dieťaťa v rokoch pripočítajte 5 gramov vlákniny.

Príklad: Koľko gramov vlákniny by malo mať v jedálnom lístku štvorročné dieťa?

4 roky + 5 gramov vlákniny = 9 gramov vlákniny na deň, odporúčaná denná dávka vlákniny na deň pre štvorročné dieťa je teda 9 gramov.

Rodičia sa často pýtajú na vhodnosť zaraďovania celozrnného pečiva do detského jedálneho lístka. Často je uvedená pravidelná denná konzumácia celozrnného pečiva, celozrnných cestovín, ryže, cereálií, strukovín, ovocia a zeleniny. Tento postup nie je správny a, naopak, môže pre dieťa znamenať isté zdravotné riziká.

V prípade, že dieťa bude mať vo svojej dennej strave veľké množstvo vlákniny, málo piť a málo sa pohybovať, môže trpieť bolesťami brucha a zápchou. V opačnom prípade, keď je v strave vlákniny veľa a dieťa zároveň pije dostatok tekutín a venuje sa aktívnemu pohybu, môže trpieť hnačkami.

Čo sa týka ochutených a sladených cereálií, máte úplnú pravdu, že väčšina výrobkov obsahuje veľké množstvo cukru, čo pre deti nie je najvhodnejšie. Je ťažké poradiť konkrétny výrobok, jednoduchšie je sledovať zloženie výrobku na obale a podľa toho sa rozhodnúť o nákupe.

Mám otázku súvisiacu s mliečnymi výrobkami. Môj päťročný syn ich zje veľké množstvo, hlavne jogurtov – na raňajky, obed i večeru – napríklad namiesto dezertu. A tiež na desiatu… Som rada, že si vezme radšej jogurt ako bonbón. Ale nedávno bol môj brat (dospelý), ktorý je tiež veľký konzument jogurtov, u lekára pre črevné ťažkosti a povedali mu, že to môže byť spôsobené nadmernou konzumáciou mliečnych výrobkov. Tak sa bojím, aby som Jankovi neublížila.
Odporúčaná dávka pre deti od 3 do 6 rokov je asi 50 g mliečnych výrobkov. Medzi ne sa zaraďuje aj jogurt. Z odporúčanej dávky vyplýva, že pre dieťa v tomto veku je vhodný jeden téglik bežného jogurtu na deň. Záleží, samozrejme, na konkrétnom výrobku a jeho zložení, ale rovnako ako v prípade ostatných výrobkov by sa nemalo nič preháňať. A nejde iba o množstvo jogurtovej kultúry, ktorá by prípadne vo veľkom množstve mohla spôsobiť zdravotné problémy, ale aj o obsah bielkovín a tukov.


Bc. Alena Strosserová
Nutričná terapeutka od roku 1985, od roku 1994 pracuje ako metodička pre školské jedálne. V roku 1985 sa stala členkou Spoločnosti pre výživu, od roku 2009 vedie redakčnú radu Spravodajcu pre školské stravovanie, ktorý je súčasťou časopisu Výživa a potraviny, odborného časopisu o výžive, ktorý vychádza od roku 1945.

Na Babywebe tiež nájdete:

Tichý zabijak miluje soľ
Nezabúdajte na vodu
Nemá vaše dieťa chuť na jedlo? Vieme, ako na to

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist