babyweb.sk > Žena > Mamou v Kanade: Pohlavie bábätka prezradí torta
Mamou v Kanade: Pohlavie bábätka prezradí torta
Dalo by sa povedať, že v Kanade sú na tom matky podobne ako u nás. Existujú však drobné rozdiely, ktoré potvrdzujú, že nemusí ísť len o exotickú krajinu, aby bol prístup k deťom iný. Začína sa to už v tehotenstve.
Je zbytočné pýtať sa typickej kanadskej matky, či sa jej narodí chlapček alebo dievčatko. Aj keby to vedela, neprezradí to. V piatom mesiaci tehotenstva nastávajúca matka usporiada „gender reveal party“, teda slávnosť, pri ktorej prítomným prezradí pohlavie dieťaťa. „Nevybalí“ to na ne naplno, ale okľukou. Ponúkne hosťom tortu s bielou polevou. Rozkrojí ju a tajomstvo je odhalené. Keď je vnútro ružové, narodí sa dievčatko, modrá farba prezradí chlapca. Celkom sympatická tradícia.
V ringu s tortou
Podobne ako v USA, aj v Kanade sa usporadúva „baby shower“, teda slávnosť pred narodením bábätka, kam hostia, väčšinou kamarátky matky, prinášajú rôzne darčeky pre dieťa. V Kanade sa taká oslava často usporadúva až po narodení bábätka. Je to celkom praktické, pretože nemusíte pozývať každého zo známych či príbuzných jednotlivo, aby si prišli pozrieť maličké, ale všetkých pekne pohromade. Obľúbený v Kanade je tiež takzvaný „smash cake“, teda akcia, pri ktorej dieťa dostane špeciálnu malú, väčšinou veľmi krémovú tortu, s ktorou si môže robiť, čo chce. Spravidla sa to deje po prvých narodeninách, pozvú sa priatelia a rodina, pripraví sa terén, teda odprace všetko, čo by mohlo utrpieť ujmu, vrátane detského oblečenia, a následne sa už môže skúmanie dobroty jubilantom začať. Foťáky a kamery sú v pohotovosti.
Rady, ale nie príkazy
V Kanade nie je nezvyčajné, že matky zostávajú s dieťaťom doma rok po narodení. Môžu si platenú materskú pretiahnuť aj na 18 mesiacov, je to slobodná voľba, ostatní to tolerujú. Rovnaký prístup tam majú aj k dojčeniu. Lekári síce opakujú, že „breast is the best“, teda že dojčenie je najlepšie, ale ak sa matka rozhodne inak, nikto sa na ňu nedíva pomedzi prsty, nekritizuje ju. Podľa štatistiky dojčí šesť mesiacov 26 % kanadských žien. Tolerancia, chápajúci prístup okolia pomáhajú hlavne matkám pri prvom dieťati, keď ešte nemajú dosť skúseností, boja sa, že niečo nerobia dobre a že si za to vyslúžia kritiku.
Čítajte tiež:
- Ako sa rodí v Japonsku: Tehotenské maškrtenie sa netoleruje
- Ako sa rodí na Islande: Hniezda pre rodičky s otcami
- Ako sa rodi na Zelandě: Maorské matky si na epidurál nepotrpia
Radšej pekne v teple
Také zimy, aké zažívajú v Kanade, u nás nemáme. A čo s bábätkom, keď je vonku napríklad mínus tridsať? V takých mrazoch s nimi nikto von nechodí, maximálne z domu do auta, s ktorým sa ide na nákup a zaparkuje sa vo vyhriatej garáži. Bábätká nedávajú spať v zime na čerstvý vzduch ako v európskych severských krajinách. Ak sa s deťmi aj napriek tomu musí ísť von, mama ich dôkladne nabalí. Aj tak však väčšinu času v mrazoch trávia matky s deťmi doma. Nahrávajú tomu aj priestranné a pohodlné domy či byty, kde majú malé deti dostatok miesta na rôzne aktivity.
Skôr chváliť než vyčítať
„Všimla som si, že v Európe bývajú často rodičia na deti oveľa prísnejší,“ hovorí Angela, matka štvorročného Daniela. „V Kanade deťom viac načúvame, hovoríme s nimi oveľa pokojnejšie, a keď je nejaký problém, tak sa to snažíme s nimi rozobrať.“ Namiesto príkazov a zákazov preferujú otázky, pátrajú po príčine problému. (Prečo si strčil do toho dievčatka? Prečo si sa nahneval?) „Nehovorím, že je to lepšie, ale iné, také psychologickejšie,“ podotýka Angela. Namiesto trestania sa skôr snaží deti za to dobré viac chváliť.
Šum namiesto uspávanky
A ešte jedna originálna rada, keď rodičia už nevedia, kam z konopí, keď sa im nedarí dieťa upokojiť, utíšiť. Premiestnia ich do blízkosti prístroja, ktorý vydáva „white noise“ (biely šum). Môže to byť napríklad sušič na vlasy, ale tento zvuk je možné stiahnuť si z YouTube alebo existuje ako aplikácia do smartphónu. Úspech je vraj zaručený.