Jarný detox, ktorý prospeje celej rodine

O chvíľu je tu jar a väčšina z nás má tendenciu začať veľké upratovanie. To však môže prebiehať nielen doma, ale aj v našom vlastnom tele a mysli.

jarni_detox-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Jar býva obdobím nových začiatkov, tak prečo sa na ne fyzicky a psychicky nepripraviť? Skúste niektorý z jarných detoxov, vďaka ktorému sa dokonale očistíte a budete sa cítiť ako nová.

A pozor, do očisty môžete zapojiť aj celú rodinku, preto skúste navnadiť manžela a napríklad aj deti. Malo by ísť predovšetkým o deti v predškolskom či školskom veku, u mladších sa detox neodporúča.

NA ČO DETOX SLÚŽI?

Na začiatok je dobré povedať si, na čo vlastne detox slúži a ako funguje. Mal by sa vykonávať predovšetkým v zime, teda ideálne na jar alebo tesne pred začiatkom leta. Slúži na očistenie organizmu a z tela by mal vyplaviť všetky toxíny.

Detoxikácia slúži aj ako liek proti niektorým zdravotným ťažkostiam:

  • zvýšená únava
  • bolesti hlavy
  • nepravidelná stolica
  • zlá kvalita vlasov, pleti, nechtov

Ak vás nič z uvedených ťažkostí netrápi, môžete detox vyskúšať len tak na načerpanie novej energie. Aké druhy detoxu existujú a aké sú vhodné pre deti? Zoznámime vás s nimi.

BANÁNOVÝ DETOX

Jedna z najobľúbenejších očistných kúr. Banány majú blahodarné účinky a vy ich pri banánovom detoxe načerpáte až-až. Vaša strava sa teda bude niekoľko dní skladať iba z banánov, ktoré môžete pripravovať na rôzne spôsoby.

Ráno je ideálne skonzumovať niekoľko banánov len tak, aby ste naštartovali svoj deň. Dbajte tiež, aby ste po celé obdobie detoxu prijímali dostatok tekutín, lebo telo sa musí napĺňať vodou.

Na obed si môžete zvoliť banánový džús alebo banánové smoothie, do ktorého môžete primiešať napríklad nejakú zeleninu pre chuť. Nič viac si však nedoprajte.

Deti by tento detox mohli skúsiť zo začiatku len na pár dní a uvidíte, aký to na ne bude mať vplyv. Samy si tento detox doprajte aspoň týždeň a potom by ste mali vidieť výrazné zmeny ako na svojom vzhľade, tak aj čo sa týka energie.

Čítajte ďalej:

DETOX S PARADAJKAMI, POMARANČOM A GREPOM

Ďalší veľmi účinný detox, ktorý vaše telo zbaví škodlivín už počas troch dní. Treba ho však striktne dodržiavať.

Strava sa bude skladať len z vyššie spomenutých surovín – paradajky, pomaranč a grapefruit. Môžete si z nich namiešať rôzne šejky alebo si ich pekne pokrájať a len tak ich jesť. Rovnako ako pri predošlom detoxe platí pravidlo piť veľa vody, minimálne tri litre denne.

Ak nie ste práve milovníkom obyčajnej vody, siahnite napríklad po prečisťujúcom medovkovom či harmančekovom čaji.

VODA S CITRÓNOM

Taký jednoduchý nápoj… a toľko blahodarných účinkov. Ak sa na žiadny drastický detox necítite, postačí len malá zmena vo vašich denných rituáloch. Skúste si každé ráno dať pred akýmkoľvek jedlom pohár teplej vody s citrónom.

Naštartuje totiž váš metabolizmus, ktorý bude pracovať rýchlejšie, budete mať viac energie a tiež môžete spáliť nejaké to kilo navyše, ak aktívne cvičíte alebo sa venujete nejakému pohybu.

Vodu s citrónom si môžu ráno dopriať aj deti, lebo je bohatým zdrojom vitamínov. Obsahuje napríklad kyselinu listovú, po ktorej lepšie trávi a tiež pomáha od najrôznejších bolestí.

26.3.2024 5:33| autor: Terezie Gáborová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist