Antikoncepcia – je to skutočne tá najlepšia cesta?

V súčasnosti je hormonálna antikoncepcia jednou z najvyužívanejších ochranných metód proti otehotneniu. Aké sú však jej výhody a nevýhody?

antikoncepce_jeto_skutecne_ta_nej_cesta-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Hormonálna antikoncepcia je v súčasnosti už celkom bežná záležitosť. Ide o najviac spoľahlivú formu ochrany, pretože pred otehotnením vás ochráni na 99 %. Akú reakciu však vo vašom tele antikoncepčné pilulky vyvolajú a čo v skutočnosti urobia s vašimi hormónmi?

Po prehltnutí pilulky sa do vášho tela dostávajú hormóny, ktoré vyvolávajú podobný pocit ako v tehotenstve. Vďaka tomu sa teda vajíčko z vaječníka neuvoľní a spermia nebude mať čo oplodniť. Ide teda o také menšie „oklamanie“.

Antikoncepcia má isté výhody, ktoré niektoré ženy preferujú. No tak ako každý liek má aj svoje nevýhody a vedľajšie účinky. Základné „za a proti“ sa dozviete v nasledujúcom článku.

VÝHODY

·        JEDNODUCHOSŤ A SPOĽAHLIVOSŤ

To je asi najväčšia výhoda antikoncepčných piluliek. Stačí ich užiť každý deň v rovnakú hodinu a nič iné nemusíte riešiť. Navyše ide o najspoľahlivejšiu metódu ochrany pred otehotnením.

Ale pozor, pilulky musíte užívať správne. Ak vynecháte čo i len jednu tabletku, mohli by ste narušiť celý systém a potom je tu veľké riziko otehotnenia.

Obozretná musíte byť aj vo chvíli, keď vám lekár predpíše antibiotiká. Tie sú oveľa silnejšie než antikoncepcia a tým pádom znižujú jej účinnosť. Najlepšie by bolo na niekoľko dní sa vzdať pohlavného styku, až kým antibiotiká nedoberiete.

·        PRAVIDELNÁ MENŠTRUÁCIA

S antikoncepciou získate menštruáciu presnú ako hodinky. Ocenia to hlavne ženy a dievčatá, ktoré ju predtým príliš pravidelnú nemali a robilo im to problémy.

Menštruácia býva aj o dosť slabšia, takže vás netrápia bolesti. Navyše je aj o niečo kratšia, čo je pre mnoho žien skrátka výhra.

No pozor, ak sa chystáte napríklad na dovolenku a v tom istom termíne máte dostať svoje dni, ľahko zariadite, aby sa to nestalo. Skrátka načnete ďalší blister piluliek a budete ich užívať bez prestávky. Predtým sa však rozhodne poraďte so svojím lekárom, aby zhodnotil, či je to práve vo vašom prípade vhodné.

·        ZLEPŠUJE PLEŤ, VLASY, REDUKUJE OCHLPENIE

A posledná základná výhoda antikoncepcie je, že dokáže vyvážiť niektoré vzhľadové nedostatky. Hormóny v antikoncepcii môžu byť záchranou pre dievčatá, ktoré trápi akné. Po pár mesiacoch by sa vám pleť mala vyhladiť.

Hovorí sa, že vlasy sú korunou ženy, a my nemôžeme nesúhlasiť. Ak sú teda vaše lokne slabé, riedke či lámavé, po antikoncepcii by mali o niečo zosilnieť a zlepšiť svoju kvalitu.

A rozlúčiť sa môžete aj s dennodenným holením, pretože vďaka antikoncepcii vám chĺpky porastú o niečo pomalšie.

Čítajte tiež:

NEVÝHODY

·        NEŽIADUCE ÚČINKY

Antikoncepcia u žien vyvoláva aj nežiaduce vedľajšie účinky. Tie sa prejavujú napríklad zmenou nálad, bolesťou hlavy, nevoľnosťou, napätím v prsníkoch, bolesťou v krížoch, vracaním.

Každá žena je iná a každá na antikoncepciu môže reagovať inak. Preto je veľmi dôležité starostlivo sa poradiť so svojím gynekológom, aby vám predpísal takú antikoncepciu, ktorá vám bude vyhovovať.

Ak vás pri braní hormonálnej antikoncepcie trápia niektoré z uvedených nežiaducich účinkov, rozhodne sa o tom nebojte povedať gynekológovi. Predpíše vám inú.

·        NIEKTORÉ ŽENY JU NESMÚ

Hoci je súčasná antikoncepcia na pokročilej úrovni, niektoré ženy by sa mali jej užívaniu vyhnúť. Konkrétne ide o tie, ktoré prekonali nasledujúce ochorenia:

  1. prekonaná trombóza
  2. cievna mozgová príhoda
  3. srdcová choroba
  4. nádor (stačí podozrenie na nádor)
  5. prekonané ochorenia pečene
  6. neliečiteľný vysoký krvný tlak

Ak ste prekonali niektoré z týchto ochorení, váš lekár vám antikoncepciu pravdepodobne nepredpíše. Mohla by totiž vyvolať ďalšie ochorenie alebo zhoršenie vášho stavu.

 

19.1.2024 4:48| autor: Natálie Gáborová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist