Veríte homeopatii?

Nedávne hodnotenie Poradní vedeckej rady európskych akadémií vied (EASAC) prinieslo stanovisko, že neexistujú konkrétne vedecké dôkazy o funkčnosti homeopatík. Podľa tohto hodnotenia je uzdravenie skôr dôkazom fungovanie placebo efektu. Teda ľudia sa uzdravia, pretože veria, že sa uzdravia, a v určitých prípadoch môže byť homeopatia aj škodlivá – ak sa tým zdrží začatie lekárskej starostlivosti.

profimedia-0041296612-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Priaznivci homeopatie však oponujú, napríklad tým, že homeopatiká zaberajú napríklad aj u dojčiat, ktoré sotva poznajú rozdiel medzi pilulkou a stravou. Prípadne že homeopatiká fungujú aj u ľudí v bezvedomí alebo u zvierat. Za pravdu im dáva aj štúdia francúzskej spoločnosti Boiron, na ktorú dohliadali aj lekári. Tá dokázala, že homeopatiká preukázateľne fungujú u ľudí s troma skupinami chorôb. Prvú skupinu tvoria ľudia s bolesťami svalov a kĺbov, druhú ľudia trpiaci poruchami spánku a úzkosťou a treťou skupinou sú pacienti s ochoreniami horných dýchacích ciest.

Spory sa síce stále vedú a dlho sa viesť ešte budú, ale vo svojej praxi ju užíva aj mnoho lekárov po celom svete. Výroba homeopatických liečiv navyše podlieha prísnym kontrolám, takže určite to nie je nič škodlivé.

Ako podporná liečba

Chtiac-nechtiac bežne dostupné liečivá majú na náš organizmus určitý vplyv. Odhliadnuc od pozitív, stretávame sa u nich často aj so širokou škálou vedľajších účinkov a radom kontraindikácií, ktoré nám často bránia dané lieky užívať. A tu vzniká priestor pre homeopatickú liečbu, ktorá môže byť chápaná ako rovnocenná alternatíva ku klasickej medicíne, preventívne opatrenie či podporný prostriedok bežnej liečby.

Nespornou výhodou liečiv na homeopatickej báze je ich schopnosť stimulovať organizmus tak, aby mohol lepšie využívať vlastné sily na úspešné uzdravenie. Okrem toho nespôsobujú žiadne vedľajšie negatívne reakcie organizmu, nie sú toxické a môžu ich využívať všetky vekové kategórie. Homeopatiká sú dokonca takým šetrným liečivom, že ho možno podávať aj tehotným a dojčiacim ženám, novorodencom a domácim maznáčikom.

Výber lieku neponechávejte na nahodu

Homeopatiká sa delia podľa počtu liečivých látok na jednozložkové a viaczložkové. Najčastejšie sa stretávame s východiskovou látkou získanou z rastlín a minerálov, výnimkou nie sú ani látky živočíšneho pôvodu, napríklad z hadieho alebo z hmyzieho jedu. Lieky sa dajú zakúpiť vo forme cukríkových guľôčok, granúl, tabliet, mastí, gélov, čapíkov alebo liehových kvapiek. V praxi nesú latinské označenie podľa hlavnej liečivej zložky, pridáva sa tiež písmeno označujúce spôsob riedenia liečivej látky a číslice určujúce jeho stupeň.

Podľa týchto indikátorov možno zvoliť ten najlepší možný variant medikácie pre úspešné zaliečenie akútneho zdravotného problému. Hoci sa však homeopatikami môžete liečiť sami, je vždy dobré vyhľadať špecializovaného odborníka, lekára alebo lekárnika, ktorí majú s homeopatiou skúsenosti a odporučia konkrétny liek aj spôsob jeho užívania presne na mieru podľa prípadných symptómov alebo požiadaviek.

Čo všetko možno liečiť homeopatikami?

Napriek tomu, že sa liek využíva predovšetkým na zlepšenie zdravotného stavu pri akútnych ochoreniach, ako je chrípka, kašeľ, bolesť hrdla, nádcha, žalúdočné ťažkosti alebo nevoľnosť pri cestovaní, svoje dôležité postavenie má tiež v prípade prevencie, keď je vyhľadávaným nástrojom na udržanie dobrej telesnej kondície a duševného zdravia.

Odborník však môže odporučiť homeopatickú liečbu aj v prípade tzv. chronických ochorení, predovšetkým ak vás dlhodobo trápi alergia či ekzémy, liečite sa na astmu alebo trpíte poruchou spánku, psychickými problémami a častými migrénami. Homeopatiká sa vyplatia užívať aj v priebehu rekonvalescencie po operáciách, úrazoch, po pôrode, pomôžu vám tiež lepšie znášať očkovanie, liečbu antibiotikami alebo chemoterapiu.

Čítajte tiež:

Aby liečba spravne fungovala

Hoci sa to môže zdať niekomu prehnané, pri užívaní homeopatík sa vyplatí dodržiavať určite postupy, ktoré zabezpečia vyššiu účinnosť celej liečby. Začať treba už od skladovania lieku – neodkladajte ho v blízkosti elektronických spotrebičov, predovšetkým mikrovlnnej rúry, mobilných telefónov, wi-fi routerov a televízie. Zároveň vyberte také miesto, kde nebude liek vystavený priamemu slnečnému žiareniu alebo nadmerným teplotám a silným vôňam.

V prípade tabletiek, granúl alebo globuliek sa vyvarujte dotyku a konzumujte liek priamo z viečka umiestnením pod jazyk, kde ho necháte pomaly rozplynúť. Približne 10-20 minút pred užitím homeopatika sa odporúča nejesť, nepiť, nefajčiť a nečistiť si zuby mentolovou zubnou pastou. Lieky na homeopatickej báze totiž reagujú oproti klasickým liekom pri styku s telom okamžite a akékoľvek nevhodné prostredie v ústach alebo na koži môže znížiť ich účinok. Okrem mentolu si dajte pozor aj na kozmetiku s prímesou gáfru a čajovníkového oleja.

Počas liečby akútneho zdravotného  problému by tiež nemalo dochádzať ku kombinácii niekoľkých rôznych homeopatík. Tá je skôr vhodná skôr na liečbu chronických ochorení a vždy by ste to mali konzultovať so svojím odborným lekárom.

6.12.2017 4:17
Viac o téme: alergiabolesť

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist