Prečo niektoré ženy nechcú mať nikdy dieťa?

V našej spoločnosti je všeobecne zaužívané, že automaticky každá mladá rodinka musí mať dieťa, pretože sa to tak jednoducho patrí. K žene neodmysliteľne patrí kuchyňa, domácnosť, manžel a dieťa. Tento tradičný vzorec rodiny je nám známy už od čias praveku, kedy ženy mali významné postavenie v spoločnosti. Boli dokonca váženejšie ako muži, pretože rodili deti a starali sa o to, aby nevyhasol oheň. Neskôr bol v rodinách uznávaný patriarchát. Dodnes je typickým vzorcom klasická rodina, ale postupne sa začínajú vytrácať pôvodné hodnoty. Uzatvárajú sa manželské zväzky medzi osobami rovnakého pohlavia, ženy sa nechávajú preoperovať na mužov a naopak. Zaužívaná rodinná štruktúra sa zmenila, dokonca aj mnohí manželia nechcú mať deti a radšej cestujú a odovzdávajú sa práci. Aj takto to dnes v spoločnosti funguje.

woman-407168_1920-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Veľmi veľa ľudí sa pozerá na ženy, ktoré nechcú mať deti cez prsty. V prvom rade ich netreba odsudzovať, pretože je to slobodné rozhodnutie každej z nás. Je na každej, či cíti v sebe materinský cit, alebo nie. Niektoré ženy, samozrejme, nemôžu mať kvôli zdravotným problémom deti, ale ich sa tento článok netýka. Pokúsime sa objasniť, prečo ženy nechcú mať deti z čisto racionálnych a duševných dôvodov, a tiež prečo ich nemožno súdiť.

Ambície

V prvom rade preto, lebo so súvisiacou emancipáciou a feminizáciou sa v spoločnosti čoraz viac dostávajú do popredia inteligentné, vzdelané ženy, ktoré bažia po úspechu, moci a peniazoch. Už nechcú byť iba domácimi gazdinkami, ale chcú  pracovať na sebe a na svojej kariére oveľa viac, ako ostatní. Nechcú, aby ich muži zatienili a budú tvrdo makať aj 16 hodín denne, ale chcú sebe aj všetkým naokolo dokázať, že na to majú, aby sa stali generálnymi riaditeľkami, alebo top manažérkami.

Niekedy jednoducho prevažuje u žien dravosť a racionalita pred emocionalitou. Tieto ženy si však netreba mýliť s bezcitnými mrchami, len chcú niečo dokázať a slovo rodina im nevraví tak veľa ako iným.

Strach

Druhým dôvodom, prečo niektoré ženy netúžia po deťoch skôr vyplýva z ich povahovej črty a psychického rozpoloženia. Niektoré ženy sú veľmi citlivé a veľmi ťažko znášajú napríklad bolesť, boja sa ťažkého zdĺhavého pôrodu, myslia si, že ho nezvládnu. Majú obavy z komplikácii. Nevedia si predstaviť, ako prežijú pôrod, ako sa zmení ich postava a naruší sa vzťah s manželom. Väčšina žien sa bojí aj „kozmetických“ úprav na tele, ktoré by mohli neskôr prísť.

Taktiež majú obavy, že sa im niečo stane a ony pri pôrode ochrnú alebo zomrú. Riziká sú rôzne, ale niektoré  ženy sú priam posadnuté hypochondričky a nechcú, aby sa im prihodilo niečo zlé.

Hobby

S nástupom liberalizácie spoločnosti a otvorením hraníc pre celú Európu  sa odkryli mladým ľuďom veľké príležitosti spoznávať celý svet a nesedieť doma pri hrncoch. Mladé ženy túžia spoznávať, cestovať, objavovať a zažívať každý raz vzrušujúce chvíle, ktoré im dáva jedine cestovanie a nové zážitky.

Čítajte tiež:

Nevhodný partner

Niektoré dámy si vyberú nevhodného kandidáta na post otca svojich detí a nevedia si s ním predstaviť založenie rodiny, pretože to nie je muž, ktorého si predstavujú za hlavu rodiny a otca svojich ratolestí, ale zároveň sa s ním nevedia rozlúčiť. Ženy niekedy nevedia dať zbohom nevhodným partnerom a vytrvajú s nimi až do dôchodku, kedy už nemôžu mať deti, a potom zistia, že premrhali svoju mladosť, ale už je neskoro zmeniť celý život.

Lenivosť

To, že niekedy žena necíti, že by mala byť mamou a deti ju skôr otravujú a obťažujú, ako by ju mali tešiť, je normálna vec. Sú ženy, ktoré nemajú radi detský piskot a džavotanie. Chcú mať svoj pokoj a pohodlie a nemienia sa starať o niekoho 24 hodín denne. Sú možno lenivejšie ako ostatné a napríklad si nevedia predstaviť, že  by mali vstávať každú chvíľku v noci k deťom.

Spoločnosť, rodina a známi sa skôr k takýmto dámam správajú vyčítavo a pochybovačne.  V skutočnosti však ide o to, že okolie  ženy, ktorá nechce deti by ju malo rešpektovať, nie je to predsa nijaký hriech. Je to slobodná voľba každej z nás. Každý z nás nesie zodpovednosť za svoj vlastný život a ostatní by mali jeho rozhodnutie rešpektovať.

Vždy treba počúvať svoje vnútro a rozhodovať o svojom osude. Materstvo je síce prirodzenou požiadavkou spoločnosti, ale nie každej žene táto požiadavka vyhovuje, niektoré sa dokonca takýmto spôsobom búria proti tomuto zaužívanému vzorcu.

15.3.2024 4:04| autor: Natalia Bosáková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist