Dilema v spálni alebo sex v období menštruácie

Sex počas menštruácie patrí medzi hojne diskutované témy. Niekto naň nedá dopustiť, iný ho pokladá za nevhodný. Čím vás prekvapí?

lenka_zelnitiusova-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Hoci sa o sexe počas menštruácie nehovorí, neznamená to, že naň páry zanevreli. Milovanie počas periódy dodnes sprevádza množstvo vžitých mýtov a neobjasnených poloprávd. Stačí dodržiavať pár zásad. Pri intenzívnom vyvrcholení dokonca zmiernite menštruačné kŕče.

Prieskumy uvádzajú, že až 30 % sexuálne aktívnej populácie sa oddáva týmto milostným hrám. Hormonálne poklesy estrogénu a progesterónu sú dôvodom, prečo počas menštruácie pociťujete zvýšený apetít. Hoci sa môže zdať, že ženské telo nie je počas pravidelného krvácania na akt pripravené, hormóny to vidia oveľa priaznivejšie.

VÝRAZNÝ SEXUÁLNY PREŽITOK

Ženské orgány sú počas menštruácie viac prekrvené, a teda viac citlivejšie, čo samo osebe vedie k intenzívnejšiemu zážitku z aktu. Láka vás vyskúšať, či je to skutočne tak? Skôr než sa odhodláte k prvotnému experimentu vo dvoch, doprajte si chvíľku sama pre seba. Vďaka masturbácii spoznáte, do akej miery reagujete pod vplyvom hormonálnych zmien na cielené dotyky.

BOLESŤ (Z)MIZNE

V okamihu, keď sa naše telo snaží o orgazmus, sa zrazu zvyšuje nielen srdcová akcia a pulz, ale dochádza aj k vyplaveniu dopamínu, oxytocínu a endorfínov. Výsledkom je zmiernenie menštruačných kŕčov a bolestí v podbruší. Ďalší bonus predstavuje fakt, že sex priebeh menštruácie skracuje.

Intenzívny orgazmus pomáha aj pri nepríjemnom predmenštruačnom syndróme či bolestiach hlavy. Trápi vás migréna? Namiesto tabletiek proti bolesti si naordinujte pravidelný sex.

HYGIENA JE ZÁKLAD

V prípade, že ste sexu pri menštruácii prišli na chuť, zvýšená hygiena a opatrnosť sú namieste. Osprchujte sa nielen pred sexom, ale aj po ňom. Komfort znásobí intímne chvíľky vo vani či v sprchovom kúte. Pri milovaní v posteli začnite používať absorpčné podložky, ochránite tým posteľnú bielizeň pred možnými škvrnami.

Obľúbená pozícia, pri ktorej je krvácanie miernejšie, je klasický misionár. Ak nemáte stáleho partnera a nemôžete teda počítať s jeho vernosťou, netreba zabudnúť na použitie kondómu.

Tip: Ako sa spoľahlivo zbaviť škvŕn od krvi? Stačí ich namočiť do studenej vody s prídavkom soli či sódy. Potom vyprať.

Čítajte ďalej:

OCHRANA 2 V 1

Počas menštruácie stúpa riziko infekcie. Kondóm chráni ako pred pohlavnými chorobami a zápalmi, tak aj, pochopiteľne, aj pred možným otehotnením. V období menštruácie môže dôjsť aj k oplodneniu. Celkom postačí, aby sa ovulácia oneskorila.

AKÍ POMOCNÍCI EXISTUJÚ?

Ak neplánujete použiť žiadnu hygienickú pomôcku, rozhodnite sa pre milovanie v kúpeľni. Musíte však počítať s tým, že sa to nezaobíde bez krvi. Bezprostredne pred sexom si odskočte na toaletu a snažte sa uvoľniť maternicový čapík, nech môže odtiecť nahromadená krv.

Tampón zavedený v pošve síce absorbuje krv, na počas styku sa môže ľahko prihodiť, že si ho nebudete môcť sama vybrať. Niektorým ženám navyše prekáža viditeľná šnúrka. V tomto smere pomôže obľúbená menštruačná huba, ktorá je nielen komfortná, ale aj diskrétna.

Menštruačný kalíšok sa pokladá za novodobý trend. Je lacný, ekologický a vydrží vám hneď niekoľko sezón. Zásadné je nepodceniť dobrý výber. Záleží nielen na správnej veľkosti, ale aj na type. Na sex sú vhodné iba niektoré.

AKO TO VIDIA SLOVENSKÉ ŽENY?

Sex počas menštruácie som dlho neuznávala. Názor som zmenila až na prahu tridsiatky s novým partnerom. Zatiaľ čo predtým časté menštruačné bolesti zmizli, milostný zážitok narastá,“ uvádza na pravú mieru čitateľka Klára (33).

V období svojich dní síce pociťujem zvýšený sexuálny apetít, hanba je však oveľa silnejšia,“ vysvetľuje svoj názor Martina (28).

Vyvrcholiť počas klasického milovania bol pre mňa vždy problém. Pri menštruácii je to oveľa jednoduchšie,“ potvrdzuje Sylvia (31).

23.1.2024 4:01| autor: Lenka Zelnitiusová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist