Prvá pomoc v čase zimných chorôb? Stavte na bylinky

Predovšetkým v zime, keď sú ordinácie detských lekárov plné pacientov, dokážu byť práve bylinky skvelým pomocníkom. Zoznámte sa s niekoľkými užitočnými rastlinami, ktoré dokážu úspešne bojovať s kašľom, nádchou či nachladnutím.

chamomile-829220_1280-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Prírodná medicína, ktorá využíva silu liečivých byliniek, sa nazýva fytoterapia. Je vhodná ako pre dospelých, tak aj pre deti. Na rozdiel od dospelých je však u detí nevyhnutné dodržiavať pravidlá, vďaka ktorým bylinky organizmu pomôžu, ale neohrozia ho.

Bylinkovú liečbu v podobe čajov a odvarov je vhodné naordinovať deťom najskôr vo veku 6 mesiacov. U mladších detí ju môžeme nahradiť bylinkovými kúpeľmi. Pri niektorých bylinkách sa dokonca odporúča vek 14 mesiacov. Bylinky by mali sprevádzať prechod na pevnú stravu a užívať by sa mali len v malom množstve.

Deťom do veku 3 rokov je ideálne podávať osminu dávky bylinného odvaru alebo čaju, deťom do 10 rokov štvrtinu a deťom do 12 rokov potom polovicu dávky. V neskoršom veku je možné užívať už tri štvrtiny dávky. Nálevy by tiež mali byť riedené čistou vodou. Bylinky, ktoré sú horké, obsahujú dráždivé látky a alkohol, sú pre deti úplne nevhodné. Vždy sa tiež oplatí zaujímať sa o všetky účinky, ktoré bylinka má, aby nedošlo ku kontraindikáciám.

Kašeľ pomôže zmierniť divozel

Kašeľ a bolesť v krku sú jedným z najčastejších zdravotných problémov, ktoré v zimnom období trápia malých pacientov. Pomôže s nimi najmä skorocel kopijovitý, bylinka obsahujúca látky, ktoré menia viskozitu hlienu, a tým podporuje vykašliavanie. Okrem skorocelu je pri liečbe dýchacích ciest užitočná aj materina dúška. Tá obsahuje silice, ako je tymol, cymén a karvakrol, ktoré zmierňujú priebeh kašľa. Táto bylinka je vhodná ako na vnútorné užitie, tak aj na inhalovanie. Podobné účinky má tymian alebo slez maurský.

„Výborne pomáha aj divozel veľkokvetý. Jeho súčasťou sú flavonoidy, triesloviny a saponíny, čo sú veľmi užitočné látky na liečbu suchého aj vlhkého kašľa. Divozel však dokáže chrániť aj sliznicu dýchacích ciest, na ktorej zanecháva ochranný film proti vysychaniu. Znižuje tiež nutkanie na kašeľ. K ďalším prírodným prostriedkom pôsobiacim priaznivo na dýchacie cesty patrí tinktúrový výťažok z pečiarky poľnej, ktorý sa zaraďuje k prírodným antibiotikám dýchacieho aparátu. Účinná je tiež tinktúra z kvetov nechtíka lekárskeho. Najväčšie priaznivé účinky majú však gemmoterapeutiká, a to z čiernej ríbezle, ktorá zároveň zvyšuje imunitu, a ďalej z púčikov hrabu obyčajného a smrekovca opadavého,“ upozorňuje najznámejšia česká bylinkárka Jarmila Podhorná zo spoločnosti Naděje, ktorá sa zaoberá výrobou prípravkov z rastlín. Na odhlienenie je ideálne pripraviť deťom čaj zo skorocelových listov, kvetov divozelu a slezu. Užívať by sa mal maximálne 10 dní.

Čítajte tiež:

S nádchou si poradí harmanček

Zápal nosovej sliznice, ktorý je sprevádzaný výtokom, kýchaním, svrbením aj zníženou priechodnosťou v nose, je nepríjemná a dlhotrvajúca choroba. Patrí medzi veľmi časté zdravotné problémy, ktoré sťažujú mnoho dní v zimnom období. Deti pritom nádchou trpia najmenej sedemkrát ročne a najčastejšie ju majú dojčatá, ktoré žijú v mestách. Nádcha býva následkom vírusovej infekcie, ktorá napadne zníženú detskú imunitu. Najlepšie ju zaženie inhalácia z rastlinných extraktov. Vlhký vzduch presiaknutý parou totiž uvoľňuje nos, upokojuje dutinu a má blahodarné účinky na poškodenú sliznicu.

„Pri nádche sa spoľahnite predovšetkým na rumanček kamilkový, ľudovo nazývaný aj harmanček. Táto bylinka pôsobí všestranne, je protizápalová, protibolestivá a navyše má dezinfekčné účinky. Vyvoláva tiež upokojujúce pocity a celkovo podporuje imunitný systém. Rumanček je pre deti veľmi užitočný. Aby sme pôsobili na regeneráciu sliznice v nosovej dutine, je potrebné ju regenerovať bylinkami, ako je pýr alebo nechtík, ale tiež podporiť organizmus v boji s baktériami a vírusmi, ktoré môžu problémy vyvolávať. Patrí sem tinktúra zo semien grapefruitu, kapucínky a cesnaku. Z gemmoterapeutík nám môžu pomôcť čierna ríbezľa, lieska a hrab,“ hovorí Jarmila Podhorná. Napríklad bylinkový sprej na dýchanie, ktorý obsahuje kombináciu extraktov z byliniek a púčikov, vykazuje v súvislosti s detskými chorobami veľmi dobré výsledky.

Malý pacient môže zahnať nádchu tiež medom s pridanými bylinkami Respiro. Okrem harmančeka sú výbornými prísadami inhalácie aj tymian, mäta, šalvia alebo levanduľa.

Chrípku pomôže zahnať lipa

Kašeľ a nádcha patria medzi typické symptómy zimných vírusových ochorení, ako je chrípka alebo prechladnutie. U detí sa tieto choroby šíria rýchlejšie, pretože sa viac pohybujú v kolektívoch, predovšetkým v jasliach a materských alebo základných školách.

Prvá pomoc pri prechladnutí alebo chrípke môže byť opäť rumanček, skvelé účinky má tiež lipa. Tá svojimi potopudnými vlastnosťami tlmí horúčku, súčasne podporuje močenie, vďaka čomu odvádza z tela škodlivé látky. „Najobľúbenejšou formou liečiva je nálev. Skúsenosti ukázali, že najúčinnejšie je aplikovať potopudné liečivo asi po 15. hodine popoludní a potom večer. Lipový čaj podávame s citrónom alebo malinovou šťavou,“ radí Jarmila Podhorná.

Vhodné je používať aj šípky, ktoré sú známe vysokým obsahom vitamínu C, ale aj bylinku echinacea alebo gemmoterapeutikum z vŕby, ktoré pôsobí protivírusovo, znižuje teplotu a posilňuje imunitu.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist