5 pomocníkov v boji proti zákernej chrípke

Horúčka, vyčerpanosť, bolesť hlavy a svalov, dráždivý kašeľ a celková slabosť. Aj keď je chrípka blízka príbuzná ostatným chorobám dýchacích ciest a mnoho ľudí si ju často zamieňa s obyčajnou nádchou, vyššie uvedené príznaky sú neklamným dôkazom, podľa ktorých sa dá celkom spoľahlivo odhaliť počiatočné štádium chrípkového ochorenia.

8-shutterstock_1429637255-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

V jesenných a zimných mesiacoch, keď je väčšina ľudí veľmi vystresovaná, na nás táto zdravotná hrozba číha doslova na každom rohu. Pozornosť zbystrite hlavne v prípade, že okolo vás už niekoľko ľudí leží s chrípkovým ochorením.

Chrípka je vírusového pôvodu a šíri sa veľmi rýchlo vzduchom aj fyzickým kontaktom, preto často vypukne v epidemických vlnách. Je nutné dbať na zvýšenú hygienu, častejšie a dôkladnejšie si umývať ruky a strážiť si pravidelný prísun vitamínov. Ak je už neskoro a vás začína zmáhať začínajúca sa choroba, neodkladne spustite protichrípkový režim.

Dostatok tekutín

V priebehu choroby lekári odporúčajú zvýšiť príjem tekutín. Netýka sa to však alkoholu, čierneho čaju a kávy, ktoré naopak organizmus dehydratujú. Denne vypite aspoň 2 litre čistej neperlivej vody a do boja povolajte aj bylinkové čaje. Ideálnym pomocníkom pri dezinfekcii dýchacieho ústrojenstva je zázvorový čaj, ktorý zároveň pôsobí aj proti horúčke a kašľu. Ak nemáte radi jeho štipľavú chuť, môžete skúsiť iné alternatívy. Pri chrípke pomáha tiež čaj anízový, bazový, lipový, nechtíkový alebo napríklad aj klinčekový. Do bylinkových čajov primiešajte trochu medu na osladenie a vylepšenie chuti.

Vitamíny

Skôr ako sa vyberiete k lekárovi, skúste nepríjemné bacily premôcť pomocou čajov a vitamínov. Jedzte veľa ovocia bohatého na vitamín C. Odporúčaný denný príjem vitamínu C je medzi 300 a 500 mg. Pri oslabenej imunite, keď zápasíte s chorobou, sa odporúča zvýšiť toto množstvo na 1 000 až 3 000 mg za deň. Okrem potravín, kde sa céčko vyskytuje prirodzene, povolajte na pomoc aj šumivé tablety z lekárne.

Chladivé zábaly

Na zrazenie horúčky vyskúšajte osvedčené chladivé zábaly. Prikladajte studené až ľadové zábaly niekoľkokrát za sebou na telo tak, aby teplota rýchle poklesla. Zábaly opakujte až do zníženia teploty pod 38 °C.

Očkovanie proti chrípke

Chrípkovým vírusovým ochorením sú často ohrození seniori, ľudia s oslabenou imunitou a malé deti. Každoročne sa preto v tejto súvislosti rieši očkovanie proti chrípke. Toto očkovanie má úspešnosť okolo 60 až 70 % a chráni pacienta počas celého jedného roka.

Homeopatiká

Len čo sa objavia prvé príznaky, je vhodné podávať homeopatický prípravok Oscillococcinum. Prvú dávku čo najskôr a potom 1 tubu 3x denne počas 1-3 dní. Oscillococcinum je homeopatikum, ktoré má najvyšší stupeň vedeckého dôkazu účinnosti nielen v liečbe, ale aj v prevencii chrípky.

Pri prudkom nástupe ochorenia je možné podať chorému buď Aconitum 15 C, keď sa horúčka objaví náhle, väčšinou v noci, a je nad 39 °C. Pacient sa nepotí, má horúcu suchú pokožku.

Druhým častým homeopatikom prvotnej fázy ochorenia je Belladonna 15 C, keď sa problémy opäť objavia náhle, ale v tomto prípade je horúčka sprevádzaná veľkým potením. Pokožka je vlhká, červená, sála z nej teplo, oči chorého sú lesklé a je citlivý na svetlo, hluk a dotyk. Tieto homeopatiká sa podávajú na začiatku chrípky veľmi často – 5 granúl napríklad aj po 1-2 hodinách, až kým sa chorý nezačne cítiť lepšie.

Ak je však začiatok ochorenia spojený len s nevýrazným zvýšením teploty – okolo 37, 5 °C, postihnutý môže mať nádchu spojenú s krvácaním z nosa, suchý dráždivý kašeľ, potom je zodpovedajúcim homeopatikom Ferrum phosphoricum 15 C. Frekvencia podávania tohto homeopatika je tu pozvoľnejšia – 5 granúl 3 – 5x denne.

Čítajte tiež:

Pri rozvinutí choroby:

Bryonia alba je liekom proti vysokým horúčkam spojeným s intenzívnym potením, ktoré však chorému prinášajú aspoň prechodnú úľavu. Stav sprevádza intenzívny smäd, keď postihnutý pije veľké množstvo tekutín v dlhších časových intervaloch.

Gelsemium sempervirens je liekom pre vyčerpaných pacientov, ktorí sú ospalí, otupení a ktorých vysoké horúčky sú sprevádzané bolesťou hlavy a zároveň nemajú smäd.

Eupatorium perfoliatum je liekom pre pacientov, ktorí sa budú sťažovať na slabosť a veľké bolesti svalov a kĺbov. Niektoré z týchto liekov je vhodné podávať v riedení 9 alebo 15 °C. Spočiatku opäť 5 granúl v intervale 1-2 hodín a so zlepšovaním stavu intervaly medzi podávaním predlžovať.

O užívaní homeopatík sa poraďte so skúseným homeopatom.

Odborný garant textu www.svethomeopatie.cz

 

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist