Tehotenský preukaz

Do Tehotenského preukazu zaznamenáva lekár všetky dôležité údaje, vrátane anamnézy, a doplňuje ich pri každej návšteve budúcej mamky v poradni. Z priebehu tehotenstva sa zisťuje dátum poslednej menštruácie a , ak je známe, aj dátum počatia.

Pri prvom vyšetrení v prenatálnej poradni je žene odobraná krv na krvnú skupinu a prítomnosť protilátok, krvný obraz a krv na vyšetrenie infekcií, ktoré by mali zásadný vplyv na zdravie matky a plodu (syfilis, žltačka typu B, AIDS).

Zaznamenáva sa do neho onkologická cytológia, kultivačné vyšetrenie vaginálneho sekrétu, apod. Robí sa aj ultrazvukové vyšetrenie. Jednotlivé vyšetrenia sprevádza vždy meranie krvného tlaku, orientačné vyšetrenie moču, váženie a vonkajšie i vnútorné gynekologické vyšetrenia, ktoré posúdia rast maternice, kvalitu maternicového hrdla a vo vyšších štádiách tehotenstva aj časť plodu.

V prvom alebo druhom trimestri tehotenstva sa odporúča screeningový test k prípadnému rozpoznaniu vývojových vád nervovej trubice a vyšetrenie, ktoré stanovuje individuálne riziko prítomnosti Downova syndrómu u plodu. Od 20. týždňa tehotenstva se lekár pýta na prítomnosť pohybov plodu (u viacrodičiek od 18. týždňa). V 20. až 22. týždni a v 30. až 32. týždni sa robia ultrazvukové vyšetrenia, pomocou ktorých sa dajú získať veľmi presné informácie o vyvíjajúcom sa plode.

V 24. až 26. týždni tehotenstva sa u všetkých tehotných žien zapisuje výsledok záťažového testu na cukrovku, tzv. orálne glukózotolerančného testu. V 35. až 37. týždni tehotenstva sa odoberá pošvový ster na kultivačné vyšetrenie prítomnosti streptokokov skupiny B a od 38. týždňa tehotenstva sa natáča záznam ozvien plodu a maternicovej činnosti a zapisuje sa do tehotenskej legitimizácie.

Ide o dôležitý dokument, každá tehotná žena by ho mala nosiť pri sebe. V priebehu tehotenstva sa totiž môže náhle objaviť nejaká nepravidelnosť a pri poskytovaní prvej pomoci by mal byť lekár oboznámený s doterajším priebehom tehotenstva.
Tiež pri náhle vzniknutom ochorení bez súvislosti s tehotenstvom alebo pri úraze je potrebné lekára alebo zdravotnícky personál informovať o priebehu tehotenstva. Najspoľahlivejšiu informáciu poskytne vždy Tehotenský preukaz. Žena si ho prinesie aj do pôrodnice.

Na Babywebe tiež nájdete:

Trvanie tehotenstva a výpočet pôrodu
Som tehotná?
Najčastejšie vyšetrenia budúcich mamičiek

2.3.2015 12:44| autor: Alena Měchurová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist