Načo sú dobré „Bachovky“?

Chcete si uľahčiť pôrod alebo uľahčiť rekonvalescenciu počas šestonedelia? „Bachovky“, teda Bachove esencie vám pomôžu. Aspoň to tvrdia ich zástancovia.

„S tehotnými ženami po pôrode a ženami, ktoré prežili pôrodnú traumu a komplikácie, alebo nemôžu otehotnieť, pracujem už sedem rokov. Počas mojej praxe sa mi opakovane potvrdilo, že ženy, ktoré užívali „bachovky“ v tehotenstve, majú minimum pôrodných a popôrodných komplikácií. Účinky „bachoviek“ ocenilo aj mnoho žien v šestonedelí, ktorým pomohli toto náročné obdobie ľahšie zvládnuť,“ hovorí ich propagátorka, Monika Nyklíčková, praktik registrovaný Nadáciou Edwarda Bacha v Anglicku, shiatsu terapeut.

Čo sú Bachove kvetové esencie („bachovky“):

Je to súbor 38 kvetových extraktov, ktoré objavil okolo roku 1930 anglický lekár Dr. Edward Bach.

Sú vyrobené z nejedovatých, divoko rastúcich rastlín, sú bezpečné, nevyvolávajú závislosť, nežiadúce účinky ani alergie a nedá sa nimi predávkovať. Bez akýchkoľvek kontraindikácií sa dajú kombinovať so všetkými ostatnými formami liečenia (alopatické lieky, homeopatia, fytoterapia, tradičná čínska medicína,…).

Dajú sa používať jednotlivo, alebo ich miešať (maximálne 7 esencií dokopy). Užívajú sa vnútorne formou kvapiek – pri akútnych stavoch sa pridáva niekoľko kvapiek do pohára vody, pri chronických stavoch sa pripravuje 30ml užívacia fľaštička.

Ich hlavným prínosom je to, že harmonizujú naše emócie a tým nás stabilizujú, pomáhajú tiež naštartovať samoliečiace sily organizmu a urýchľujú uzdravovanie a rekonvalescenciu. Esencie nenahrádzajú lekársku starostlivosť, ale môžu ju veľmi dobre doplniť a podporiť.

Zmierňujú stavy strachu a úzkosti

Veľakrát som vo svojej praxi počula podobné príbehy, ktoré sa líšili len v drobných detailoch, hovorí Nyklíčková: „Všetko bolo počas celého tehotenstva z medicínskeho hľadiska úplne v poriadku, ale nakoniec som pôrod nezvládla a musel sa urobiť cisársky rez, začala som byť v strese, dostala som strach, že to nedokážem, panika ma úplne pohltila, strach ma paralyzoval a cítila som sa bezmocná,…“

Strach je emócia, ktorá ma okrem iného vplyv na naše svalstvo, keď máme strach, celé telo sa stiahne. Pôrod je predovšetkým o uvoľnení a pokiaľ nie je žena dostatočne uvoľnená, môže dôjsť k rôznym komplikáciám (dlhý vyčerpávajúci pôrod, pôrod cisárskym rezom, kliešťami,…).

Účinná prevencia šokov

I po pôrode, ktorý prebehol bez komplikácií, je dobré vziať si aspoň pár kvapiek Krízovej esencie. Pôrod je pre telo aj psychiku rodičky veľká záťaž a klientky opakovane potvrdzujú, že ich použitie po pôrode ich rýchlejšie psychicky i fyzicky stabilizovalo a tiež podstatne urýchlilo rekonvalescenciu.

Dôležité je „bachovkami“ ošetriť matku aj novorodenca po traumatickom pôrode. Včasné podanie Krízovej esencie a ďalších „bachoviek“ tiež výrazne znižuje riziko neskoršieho vzniku posttraumatickej stresovej poruchy. Ich účinky ocenia tiež ženy po potratoch. Veľmi sa osvedčili aj u predčasne narodených detí a ich rodičov a sú tiež vítanou psychickou podporou pre ženy, ktoré nemôžu otehotnieť, či už prirodzenou cestou, alebo pomocou umelého oplodnenia.

Sú úplne bezpečné

Sú vyrobené z nejedovatých rastlín, nevyvolávajú závislosti ani alergie a môžu ich bez obáv užívať tehotné ženy (nie sú kontraindikované ani v 1. trimestri), dojčiace ženy aj novorodenci.

Osobne som sa do dnešného dňa nestretla vo svojej praxi s žiadnou kontraindikáciou ani alergickou reakciou a to nielen u tehotných a tieto prípady nie sú známe ani zo zahraničia.

Jednoduché užívanie a dávkovanie

Z užívacej fľaštičky berú dospelí aj deti štandardne 4x denne 4 kvapky, nie je potrebné sledovať časové rozostupy medzi jednotlivými dávkami, rolu nehrá ani to, či ich beriete pred jedlom, po jedle alebo medzi jedlami, kvapkajú sa buď kvapkadlom priamo do úst alebo do teplého či studeného nápoja (účinok je rovnaký). Ich účinnosť neznižuje kofeín ani mentol.

Čítajte tiež:

Sú prínosom aj pre bábätko

Keď žena užíva „bachovky“ v tehotenstve, ich účinky sa automaticky prenášajú aj na plod, u dojčiacich žien ich bábätko dostáva spolu s materským mliekom. V praxi sa dlhodobo preukázalo, že bábätka týchto žien sú pokojnejšie, menej plačú, lepšie spia a nebývajú u nich problémy s dojčením.

Krízová esencia a ďalších 5 „TOP“ Bachoviek:

Krízová esencia (Rescue Remedy) – tzv. „Krízovka“, prvá pomoc a prostriedok 1. voľby, ktorý si žena môže obstarať a použiť, kedykoľvek potrebuje. Zoznam indikácií pre Krízovú esenciu by vydal na niekoľko samostatných článkov, v krátkosti aspoň niekoľko z nich (v tehotenstve na stres, napätie, rôzne strachy, paniku, precitlivelosť, výkyvy nálad, nervozitu, nevoľnosti, závrate,…); univerzálny prostriedok k pôrodu pre rodičku, novorodenca a jej doprovod; prostriedok 1. voľby pre matku a bábätko pri spracovaní traumatického pôrodu, okrem iného pomáha telu rýchlejšie spracovať „dozvuky“ narkózy alebo epidurálky a vylúčiť z tela anestetiká; v šestonedelí ako psychická podpora a urýchlenie stabilizácie, pomáha lepšie zvládať stres spojený s novou rolou, včas podaná môže zabrániť rozvoju popôrodnej depresie (vždy je ale zároveň nutná konzultácia s odborníkom!).

Rieši problémy s dojčením, upokojuje podráždené, nepokojné a neustále plačúce bábätka; pridáva sa do zmesí na spracovanie traumatických zážitkov po potratoch; je výborným prostriedkom pre ženy, ktoré nemôžu bez zjavných fyzických príčin otehotnieť (prirodzene alebo pomocou umelého oplodnenia); počas umelého oplodnenia poskytuje ženám chýbajúcu psychickú stabilitu a pomáha telu lepšie zvládať vedľajšie účinky liečby.

Oliva (Olive) – na veľkú fyzickú únavu a vyčerpanie (využitie v tehotenstve, pri pôrode aj v šestonedelí).

Vlašský orech (Walnut) – na zmeny a ochranu pred vonkajšími vplyvmi (využitie v tehotenstve, ktoré je 9 mesiacov nepretržitých zmien, tiež pri akejkoľvek precitlivenosti – na jedlo, pachy, situácie; pri pôrode ako esencia prechodu – môže pomôcť vyvolať pôrod po termíne alebo spustiť zastavený pôrod, v šestonedelí pre matku a bábätku na ľahšie prispôsobenie sa novej situácii).

Čarodejka škvrnitá (Mimulus) – na známe strachy, ktoré dokážeme pomenovať ako napr. strach z komplikácií, z vyšetrenia, z pôrodu, z bolesti, z nástrihu hrádze, z cisárskeho rezu, strach ako zvládnem starostlivosť o bábätko, či budem dobrá matka,…(využitie v tehotenstve, pri pôrode aj v šestonedelí).

Bledavka okolíkatá (Star of Bethlehem) – na šoky, traumy a ich následky, napr. Odber plodovej vody a ďalších vyšetrení, cisársky rez, pôrod kliešťami alebo vákuumextraktorom, extrémne bolestivý alebo vyčerpávajúci pôrod, šokové stavy pri pôrode a po ňom (krvácanie, infekcia, zástava srdca, embólia, alergická reakcia na lieky,…), pôrod je rodičkou subjektívne vnímaný ako traumatizujúci aj napriek tomu, že z medicínskeho hľadiska nedošlo k žiadnym komplikáciám, novorodenci, ktorí trpeli nedostatkom kyslíku, nedonosené a postihnuté deti, potraty.

Červený gaštan (Red Chestnut) – na strach o druhých, v tomto prípade o bábätko (využitie v tehotenstve, pri pôrode aj v šestonedelí).

Kde si „Bachovky“ obstarať

„Bachovky“ vám na mieru vyberie a namieša skúsený terapeut s praxou. Konzultácia trvá obvykle hodinu a odnesiete si z nej 30ml užívaciu fľaštičku, ktorá vám pri štandardnom dávkovaní vydrží asi štyri týždne.

Krízovú esenciu kúpite vo forme kvapiek, spreja alebo pastiliek buď u vášho terapeuta, v e-shopoch s „bachovkami“, v dobre zásobených obchodoch s produktami alternatívnej medicíny, v biopotravinách a eko-drogériach a tiež v niektorých lekárniach.

Osobná skúsenosť:

Pozitívny vplyv Bachových esencií som poznala najvýraznejšie pri pôrode môjho druhého dieťaťa. I napriek tomu, že sa hovorí, že „bachovky“ pomáhajú iba na psychické stavy, osobne mi poskytli podporu fyzickú aj psychickú.
Čo sa týka fyzickej stránky, pôrod bol plánovaný cisárskym rezom (z dôvodu cisárskeho rezu pri pôrode prvého dieťaťa). Objektívne prebehol v poriadku a ja som si hneď, ako mi to stav po čiastočnej narkóze (od pasu dole) dovolil, začala kvapkať Krízovú esenciu do čaju – jedinej tekutiny, ktorú sme mohli konzumovať. Krízovú esenciu som zároveň intuitívne kvapkala aj na čerstvú jazvu po reze. Prekvapilo ma (v porovnaní s 1. pôrodom cisárskym rezom), ako rýchlo som sa po pôrode „rozchodila“, dokázala som sa naozaj veľmi rýchlo postarať sama o seba a môjho stavu si všimli nielen moje „spolupacientky“, ale aj niektorí ľudia z personálu a skoro nechceli veriť, že som rodila „cisárom“. V porovnaní s 1. pôrodom sa oveľa rýchlejšie hojila aj jazva.

Psychické súvislosti okolo pôrodu boli zložitejšie a o to viac ma prekvapilo, ako pohodovo všetko prebehlo. Obrovská radosť z narodeného chlapčeka bola ovplyvnená v prvom rade samotným faktom, že rodím znovu cisárskym rezom a vedomím, že strávim ešte minimálne 24 hodín na JIS. Ďalej mi bolo smutno po dvojročnej dcérke, ktorá bola prvýkrát cez noc bezo mňa a pretože som rodila 23. decembra, vedela som, že s ňou a ostatnými členmi rodiny (dokonca ani so svojím čerstvo narodeným synom) nestrávim Štedrý deň a sviatky. Pár dní po pôrode tiež odchádzal môj manžel na polročnú zahraničnú misiu. S ohľadom na všetky tieto okolnosti som bola rada (a verím, že to bolo vďaka Bachovým kvetovým esenciám) za to, ako celý pôrod dopadol a ako rýchlo prebehla popôrodná rekonvalescencia. Dcéra mi samozrejme chýbala, ale zatiaľčo na JIS mnoho pacientok z najrôznejších dôvodov plakalo, ja som bola pokojná a všetko brala s nadhľadom. Sústredila som sa len a len na rekonvalescenciu a dojčenie a bola som dokonca bez všetkým úzkostí o bábätko, ktoré som mala po 1. pôrode.

Na „bachovky“ nedám dopustiť a keď sa mi nedarí boliestky najrôznejších druhov zaliečiť spôsobom, na ktorý som navyknutá, nastupujú obvykle kvapky alebo krízový krém. Posledný „kúsok“ bol, keď sa dcére urobil na oku jačmeň. Bol večer a ona si sťažovala na bolesť, vriedok bol na prasknutie, na pohotovosť to nebolo, doma sme nemali žiadne očné kvapky ani krém…na prst som si kvapla Krízovú esenciu a zľahka dcére natrela viečko. Po dvoch hodinách bolo oko jasne pokojnejšie.
(PhDr. Liana Bala, PhD.)

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist