Domáce práce, ktorých byste sa mali v tehotenstve vyvarovať

Váš uhniezďovací pud sa rozbehol na plné obrátky a vy máte pocit, že musíte svoj byt uviesť do stavu úplnej dokonalosti? Zabrzdite! Nie všetky práce sú totiž pre nastávajúcu matku vhodné.

Je pochopiteľné, že chcete svoje bývanie maximálne prispôsobiť potrebám nového člena rodiny, že chcete, aby prišiel do čistého a voňavého domova, ale nesmiete pritom zabúdať na svoju, teda i jeho bezpečnosť. Tu je šesť činností, ktoré by ste v tehotenstve mali radšej prenechať ostatným členom rodiny.

Sťahovanie nábytku

Už len samotné bruško je pre vaše telo záťažou, s ktorou sa musí chrbtica vyrovnať. Ťažisko sa posúva vpred a nastávajúce matky často bolí chrbát. Ak navyše dvihnete ťažké bremeno, tlak v chrbte sa ešte zvýši a vznikne riziko poranenia chrbtice. Sťahovať a dvíhať môžete len menší nábytok a ľahšie predmety, ale musíte to robiť správne. To znamená nedvíhať predmet v predklone, ale z podrepu a pri dvíhaní držať chrbticu vzpriamenú.

Ak sú vaše chrbtové svaly slabé a bruško vám už pekne vyčnieva, cennú podporu vám poskytne podporný tehotenský pás. Ideálne však je, keď akékoľvek premiestňovanie nábytku a väčších predmetov prenecháte partnerovi.

Čistenie mačacieho záchoda

Keď sa povie toxoplazmóza, každá tehuľka zbystrí pozornosť. Toxoplazmóza je parazitárna infekcia, ktorá môže byť prenášaná prostredníctvom infikovaných mačacích exkrementov (steliva) a pre tehotnú, respektíve pre plod je veľmi nebezpečná – v ranej fáze tehotenstva môže spôsobiť závažné vrodené chyby plodu alebo dokonca potrat. Nie je však dôvod prepadať panike a mačacieho maznáčika, s ktorým sa toto ochorenie spája, ihneď vysťahovať z domu. Stačí dodržiavať isté hygienické opatrenia a nemusíte sa o svoje nenarodené bábätko obávať.

Mali by ste však vedieť, že u mačky, ktorá nechodí von, je veľmi nepravdepodobné, že by bola nositeľkou toxoplazmózy. Iné je to však u mačky, ktorá má možnosť voľného pohybu vonku. Obozretnosť a ochrana sú skrátka namieste. Ak je to možné, prenechajte údržbu mačacieho záchoda niekomu inému. Ak nie, používajte pri výmene steliva rukavice a zakaždým si dôkladne umyte ruky. Snažte sa tiež mačací záchod čistiť čo najčastejšie – vajíčka parazita, ktoré mačka vylúči, sa totiž stávajú infekčnými až po 24 hodinách. Mimochodom, styk s infikovaným stelivom nie je jediný spôsob, ako sa nakaziť toxoplazmózou. Oveľa väčšie riziko predstavuje konzumácia surového alebo nedostatočne tepelne upraveného mäsa a neumytej čerstvej zeleniny.

Čistenie chemickými prostriedkami

Tehotné ženy beztak trpia nevoľnosťou a závratmi a gruntovanie agresívnymi zapáchajúcimi prostriedkami môže ich ťažkosti ešte zhoršiť. Pri upratovaní preto dávajte prednosť výrobkom, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu, čiže i k vám, alebo stavte na osvedčené tipy našich babičiek – napríklad ocot a jedlú sódu.

Ak predsa len musíte použiť agresívnejší čistiaci prostriedok, opäť manipuláciu s ním prenechajte partnerovi alebo špecializovanej firme. Pri jeho používaní dôkladne vetrajte a používajte ochranné pomôcky (rukavice, rúška).

Majte na pamäti, že celkovo menej časté používanie škodlivých chemických látok vo vašom dome je dobré i do budúcnosti pre vaše dieťatko. Vzniknuté výpary môžu byť pre každého, kto ich inhaluje, veľmi nebezpečné.

Používanie pesticídov

Aj v prípade používania najrôznejších pesticídov, či už na hubenie rastlinných alebo živočíšnych škodcov by sa tehotná žena mala mať na pozore. Ideálne je, ak tieto práce nevykonávate, a ak už musíte, nemali by ste sa do toho púšťať bez adekvátnej ochrany.

Aj keď je pri krátkodobom vystavení týmto toxickým látkam veľmi malá pravdepodobnosť, že sa cez krvné riečisko dostanú až k plodu, je dôležité, aby ste sa ich pôsobenia vyvarovali. Zrejme netreba zdôrazňovať, že vo veľkom množstve sú tieto látky veľmi škodlivé.

Čítajte tiež:

Renovácia nábytku

Ak máte v pláne pre svoje ešte nenarodené dieťatko zrenovovať pár starších kúskov nábytku a tešíte sa, ako sa pri tom vyšantíte, buďte opatrná. Vdychovanie chemických rozpúšťadiel, rôznych odstraňovačov náterov a lakov je v tehotenstve veľkým rizikom. Môže dôjsť k poškodeniu plodu či dokonca k potratu.

Aj keď sa rozhodnete „iba“ natrieť malú poličku, rozhodne túto prácu vykonávajte najlepšie v otvorenom priestore alebo na dobre vetrateľnom mieste a, samozrejme, nezabudnite ani na ochranné pomôcky v podobe rúška a rukavíc. Určite počas práce nejedzte a nepite.

Maľovanie

To isté platí i pri maľovaní. Hoci sú dnes bežne dostupné a používané farby bezpečné, niektoré špecifické druhy môžu obsahovať toxické látky. Treba totiž zistiť zloženie farby. Niektorým tehuľkám však môže prekážať typický pach farieb, preto poriadne vetrajte, prípadne maľovanie prenechajte ostatným.

22.8.2022 5:05| autor: Petra Frajová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist