Detského lekára pre svoje dieťa potrebujete už pred pôrodom

Blíži sa termín príchodu na svet vášho bábätka? Nezabudnite na pediatra. Musíte porozmýšľať o tom, kam prihlásite drobca k detskému lekárovi. Pokúsime sa vám uľahčiť rozhodovanie sa a aj poradiť, čo je pri jeho výbere dôležité.

V pôrodnici potrebujú evidovať, ku ktorému pediatrovi budete patriť. Aký je postup pri prihlasovaní sa k pediatrovi? V prípade pozitívneho výsledku z novorodeneckého skríningu, ktoré nestihnú byť spracované za obdobie, kým ste v pôrodnici, prídu výsledky vášmu pediatrovi. Ide o test na fenylketonúriu a hypotyreózu – metabolické vrodené ochorenia.

Je dobré si preto aspoň 6 týždňov pred očakávaným dátumom pôrodu vybrať. Stále je v platnosti princíp rajonizácie, takže lekár z vášho rajónu vás musí zobrať. Iný lekár vás môže zobrať, ale tiež nemusí, prípadne tak urobí len za poplatok.

Ak už máte toho svojho vybraného, je dobré dohodnúť sa, ako postupovať po pôrode, respektíve po prepustení z pôrodnice. Niektorí pediatri vám ešte počas tehotenstva podrobne vysvetlia, ako fungujú poradne, ako sa starať o bábätko a čo robiť pri zdravotných problémoch. Každý pediater má trošku odlišné postupy a termíny.

Všeobecne ale platí, že prepúšťaciu správu, ktorú dostanete v nemocnici, by ste mali prvý pracovný deň po prepustení odovzdať svojmu pediatrovi. Ak sa s lekárom dohodnete na návšteve u vás doma, tak správu si prevezme u vás.
Bude možno potrebovať aj kópiu rodného listu dieťaťa a je dobré, dieťa čo najskôr prihlásiť do zdravotnej poisťovne.

Ako vybrať dobrého pediatra?

Ak máte dobrý tip od niekoho známeho, tak máte o starosť menej. Aj tak je ale dobré pediatra v predstihu navštíviť a osobne sa presvedčiť, ako to u neho vyzerá a ako komunikuje.

Nemusí vám totiž vyhovovať to, čo sa páči iným. Niekto radšej zvolí mladšieho lekára, ktorý je možno otvorenejší novým postupom, a niekto dá radšej na skúsenejšieho.

V prípade, že nemáte takéto odporúčanie, tak je dobré si vytipovať niekoľkých pediatrov vo svojom okolí, čo je výhodnejšie ako dochádzať niekam ďaleko. Ak máte auto, tak vzdialenosť nemusí byť problémom.

Najlepšie je dohodnúť si osobné stretnutie, kde uvidíte na vlastné oči, ako to tam funguje a dozviete sa všetky dôležité informácie. Už podľa toho, ako bude lekár ochotný sa s vami stretnúť, zistíte jeho ústretovosť.
Je dobré si otázky, ktoré vás zaujímajú napísať, aby ste na nič nezabudli.

Čítajte tiež:

Čo by vás malo zaujímať pri výbere?

  • Je lekár ochotný prísť na prvú návštevu k vám?
  • Prístrojové vybavenie ordinácie, napríklad prístroj na zistenie hodnoty CRP (C-reaktivný proteín, analyzátor moču, otoskop, inhalátor, solux a podobne. Niektoré majú aj prístroje na dezinfekciu vzduchu a povrchov predmetov.
  • Nadväznosť špecialistov, napríklad RTG, ortopéd, ORL a pod. Je výhodné, ak sú v tom istom stredisku. Výhodou je aj blízkosť lekárne.
  • Možnosť objednať sa na určený čas a zistiť tiež, aké bývajú čakacie doby. Bohužiaľ, to býva často tak, že k dobrému lekárovi čaká dosť veľa ľudí. Takisto býva štandardom, ak má lekár aspoň jeden deň ordinačné hodiny poobede.
  • Prostredie a vybavenie čakárne, prípadne, či je možnosť, aby mohli čakať choré deti oddelene od tých, ktoré chodia do poradne.
  • Preštudujte si aj cenník – u niektorého pediatra platíte naozaj skoro za všetko.
  • Či je možné telefonicky kontaktovať pediatra v prípade zdravotných problémov?
  • Ak obľubujete alternatívnu medicínu a homeopatiu, či váš pediater pracuje aj týmto spôsobom.
  • Prístup k podpore dojčenia, či napríklad v prípade problémov poradí alebo spolupracuje s laktačnou poradkyňou.

Okrem týchto faktorov je asi najdôležitejšie, aký dojem na vás pediater urobí a či k nemu cítite dôveru. Ak sa vám výber vydarí a budete spokojní, vaše dieťa ho môže navštevovať až do svojich 26 rokov.

17.2.2016 1:25| autor: Tomáš Ondrášek
Viac o téme: bábätkodetidieťa

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist