7 viet, ktoré potešia každú tehotnú

Čím väčšie bruško má vaša tehotná kamarátka, tým viac dobre mienených rád dostane ako od svojich kamarátok, tak známych. Lenže nevyžiadaných. Pritom ona by chcela počuť niečo iné.

V okamihu, keď sa okolie dozvie tú radostnú novinku, začnú sa na vašu kamarátku znášať rôzne rady. Aj vy by ste možno chceli nejakou prispieť, ale skôr ako to urobíte, spomeňte si na seba. Aj tak vám tieto nevyžiadané rady išli jedným uchom sem a druhým von. Pritom z nasledujúcich viet by mohli profitovať všetci zúčastnení.

1. „Blahoželám“

Prostá veta, ktorá poteší každú tehuľku. Je to neutrálne, hoci si myslíte, že tehotenstvo v jej prípade nie je dobrý nápad. Tak ju rozhodne nenaštvete.

2. „Tebe to tehotenstvo skutočne pristane!“

Zvyčajne sa hovorí, že ženy tehotenstvom opeknejú, ale tie, ktoré už boli tehotné, vedia, že to tak nie je. Hormóny sú pekné potvory. Namiesto krásne rozžiarenej pleti sa objaví akné. Krásne lokne sa zmenia na ovisnuté pramene a často sa ani poriadne nevyspíte. No ruku na srdce, každá chceme počuť, že sme krásne, takže nabudúce týmto obdivným pozdravom svoju kamarátku privítajte.

3. „Vyzeráš ako opuchnutá niť.“

Veľa žien sa bojí, že im tehotenstvo pokazí postavu. Môže to byť skutočne pravda, telo sa na pôrod pripravuje napríklad rozšírením bokov, naliatím pŕs aj priberaním, ale kamarátku poteší, ak jej poviete, že na nej vlastne okrem bruška inú zmenu nepozorujete.

4. „Nepotrebuješ pomoc?“

Tehotnú kamarátku poteší uvedomenie, že v tehotenstve i počas materstva nemusí stihnúť všetko sama. Môžete jej ponúknuť, že zoženiete niekoho na upratovanie, pomôžete jej s prichystaním výbavičky alebo jej môžete pomôcť uvariť. Prípadne „vyvenčíte“ druhé dieťatko, aby si mohla oddýchnuť.

5. „Tehotenstvo je tabu.“

Tehotenstvo je síce veľká zmena v živote kamarátky, ale nemusí sa všetko točiť len okolo jej bruška. Aj ona s vami rada preberie že tá nová susedka je nemožná, že šéfka má nového chlapa alebo s vami rada vyrazí fandiť hokeju alebo na výlet. Svojím tehotenstvom totiž rozhodne nestráca svoju osobnosť či koníčky.

Čítajte tiež:

6. „Prosím.“

Zdá sa, že džentlmeni už vymreli, ale máme 21. storočie, takže prečo by nemohla tehotnú pustiť sadnúť iná žena, prečo by jej nemohla pridržať otvorené dvere? A čo takto pustiť tehotnú pred seba v rade? Tieto maličkosti potešia každú.

7. „Nezabúdaj ani na svojho partnera.“

Buďte k nej úprimná a pripomeňte jej, že materstvo zmení celý partnerský vzťah. Naznačte kamarátke realitu, že partner sa bude cítiť odsunutý na druhú koľaj, môže na dieťa žiarliť, nemusí chápať jej únavu, nemusí ju baviť sex. Môžu sa kvôli tomu všetkému hádať. Poraďte jej, ako to má so svojím mužom prebrať. Jasne nepoteší ju to, ale uľaví sa jej, že nie sú jediný rodičovský pár, ktorý má problémy.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist