Tetovanie a pírsing v tehotenstve?

Pírsing v pupku, tetovanie na chrbte, v lete pri vode to určite pôsobí efektne. Aj tehotné ženy často zatúžia po novej „kerke“, ktorá by im nejako pripomínala ich iný stav, túto zásadnú životnú zmenu. A pýtajú sa, či tým neohrozí svoje zdravie i nenarodeného dieťaťa.

Orientálny drak sa premení na příšeru

Špecialisti sa zhodujú v jednom: je lepšie dopriať si iné tehotenské chúťky. „Stále existuje riziko infekcie, to sa nedá úplne vylúčiť, čo by znamenalo liečbu antibiotikami,“ varuje Nicolas Kluger, dermatológ z helsinskej nemocnice.

„Napokon ešte treba vziať do úvahy stres, bolesť pri tejto náročnej a hlavne zdĺhavej procedúre, ktorá sa môže natiahnuť na dve i tri hodiny. A to do toho nepočítam ešte ďalšiu, následnú starostlivosť, ktorú vyžaduje tetovanie.“

A je tu aj iné potenciálne riziko. Tetovacie farby obsahujú nanočastice, o ktorých pôvode spravidla nemá zákazníčka ani tetovač potrebné informácie a ktoré nemusia byť zďaleka také neškodné. Prenikajú do buniek a môžu tam napáchať poriadnu trmu-vrmu. Tetovacia farba môže obsahovať i komponenty, ktoré môžu byť karcinogénne. Ak sa teda chystáte otehotnieť alebo už ste tehotná, nie je asi najvhodnejšie rozhodnúť sa pre tetovanie na bruchu. Navyše koža sa postupom času napína a motív, ktorý je efektný na plochom brušku, sa môže premeniť na odpudzujúci obrazec. Keď sa navyše objavia strie, z nádherného orientálneho draka sa stane nevábna príšera.

Pri epiduráli sa hľadá cesta

A čo tetovanie v spodnej časti chrbta a epidurálna anestézia? Reakcia pokožky je často nevyspytateľná, ak sa miesto vpichu nachádza v oblasti s vytetovaným motívom, a farba sa môže dostať do organizmu. Toto riziko je však podľa odborníkov zanedbateľné.

„Pacientky o tomto hypotetickom riziku informujeme, žiadame ich o súhlas. A následne sa snažíme, samozrejme, vylúčiť všetky komplikácie,“ podotýka Hervé Bouaziz, anestéziológ z pôrodnice v Nancy. Možností je niekoľko. Napríklad ak motív nezaberá celú plochu pokožky, anestéziológ si na vpich, ak sa to dá, vyberie miesto bez farby. Možné je i lokálne umŕtvenie a malý pozdĺžny rez, ktorý „otvorí cestu“ na ihlu. Zmyslom je, aby sa do tela nedostal ani kúsoček farby a aby zároveň bolo zachované tetovačovo dielo.

Čítajte tiež:

Pírsing na tehotenskú mieru

Dať si urobiť pírsing v tehotenstve tiež nie je najlepší nápad. Už len pre zvýšené riziko infekcie. Ak ho už máte v pupku, mali by ste pírsing odstrániť, len čo sa pokožka začne napínať. Nie preto, že by mohol poškodiť plod, ale z toho dôvodu, že z efektnej záležitosti sa môže stať neestetická ozdoba, ktorá vám navyše bude prekážať. Dosť záleží na tom, ako pupok vyzeral pred tehotenstvom. Či bol vystúpený alebo hlboký, či je nositeľka pírsingu štíhla alebo skôr silnejšia.

U niektorých žien, predovšetkým u tých silnejších alebo s plytkým pupkom sa môže stať, že sa pod vplyvom zväčšujúceho brucha koža natoľko napína, že je nevyhnutné pírsing niekedy aj pomerne skoro vymeniť. Existuje totiž špeciálny tehotenský pírsing z lekárskeho bioplastu, ktorý je nielenže dostatočne dlhý a dá sa ľubovoľne skracovať, ale jeho tyčka je aj ohybná, a preto sa ľahko prispôsobí aktuálnemu tvaru pupka. Po pôrode sa vo väčšine prípadov dá tento „banánik“ skrátiť na pôvodnú veľkosť, ktorú nositeľka používala pred tehotenstvom. Dôležité je sledovať aktuálny stav pokožky a vždy prispôsobiť veľkosť a tvar šperku tak, aby nikde netlačil a aby jeho nosenie nebolo nepríjemné. Ak aj napriek najväčšej opatrnosti dôjde k poraneniu pírsingovej dierky, treba sa o ňu starať rovnako ako v prípade nového pírsingu, aby sa zamedzilo prípadnej infekcii.

A čo intímne miesta?

Pírsing na genitáliách sa pri prirodzenom pôrode musí vopred odstrániť. Nahradí sa nylonovým vláknom, ktoré sa na obdobie tehotenstva prevlečie otvorom, aby nezarástol. Sliznica sa totiž rýchlejšie zaceľuje. Pred pôrodom sa musí vlákno odstrániť. Pri cisárskom reze pírsing na genitáliách neprekáža.

Tetovanie ani pírsing, ktoré si žena dala urobiť ešte pred tehotenstvom, teda neznamená v inom stave a pri pôrode žiadne väčšie riziko. Určite sa však vyplatí skonzultovať ozdoby tohto typu s lekárom.

26.2.2019 7:35| autor: Helena Chvojková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist