Nechcem ísť na potrat

OTÁZKA TÝŽDŇA Zistila som, že som tehotná. S priateľom sme spolu dva roky, nebývame spolu a zatiaľ ani neplánujeme rodinu. Mali sme teraz menšiu krízu vo vzťahu, ale zvládli sme to. Otehotnela som však aj napriek tomu, že som brala antikoncepciu. Neviem, ako mu to mám povedať, mám obavy, že dieťa nebude chcieť. Mám dvadsať rokov, dieťa by som si veľmi želala. Bojím sa potratu a nechcem na neho ani ísť. Čo mám robiť?

Odpovedá MUDr. Helena Máslová, Centrum psychosomatickej starostlivosti:

Táto situácia bola pomerne častá v generácii vašej matky, keď väčšina neviest porodila svoje dieťa do ôsmich mesiacov po svadbe. V tejto generácii fungoval sociálny tlak či už príbuzných, alebo širšieho okolia, a v podstate muž sa cítil morálne zaviazaný si svoju tehotnú priateľku vziať.

S rozšírením antikoncepcie sa zodpovednosť za plánované rodičovstvo presunula výhradne na ženu. Prípady, kedy antikoncepcia zlyhá, samozrejmé existujú (aktívna látka sa nevstrebe do tráviaceho traktu napr. pri užívaní antibiotík), ale sú okolím bohužiaľ často vnímané ako úmyselný taktický ťah k pripútaniu partnera – teda ako manipulácia.

Navrhujem úprimnosť. Svojmu partnerovi vysvetlite, čo sa stalo a povedzte mu aj o svojom prianí stať sa matkou. Nepoužívajte však žiadne imperatívy, vyvarujte sa postoju buď – alebo, nevyhrážajte sa a doprajte mu slobodu názoru. Mal by sa pri vašom rozhovore cítiť nemanipulovaný. Vedzte, že muž dotlačený do manželstva a otcovstva nebýva dobrý manžel a svoje otcovstvo chápe často formálne. Dobre si rozmyslite, či ste pripravená na osud slobodnej matky. O finančnú účasť biologického otca sa teoreticky nemusíte báť. Dnes sa vďaka existencii genetických testov dá spoľahlivo otcovstvo dokázať a tým zaistiť vymáhateľnosť vyživovacej povinnosti.

Ak svoju túžbu po materstve zrealizujete bez ohľadu na postoj partnera, budete vystavená emočným i ekonomickým prekážkam, ale verím, že neskôr nebudete ľutovať.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist