Blessingway – cesta k materstvu posvätená láskou a súdržnosťou

Zase nejaký americký výmysel, pomyslí si možno niekto. „Blessingway“ vzbudzuje v nezasvätených nedôveru, možno aj nechuť, že ide o nejaké zbytočné „opičky“ okolo nastávajúcej mamičky, prípadne o nejaké konzumné šialenstvo. Ani jedno však táto spirituálna tradícia pochádzajúca od indiánskeho kmeňa Navajov nepredstavuje.

profimedia-0168790369-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Žiadny dom ovešaný balónikmi a girlandami, opulentné občerstvenia a štebotajúce kamarátky predbiehajúce sa v tom, ktorá kúpila krajší darček pre nastávajúce bábätko. Ani obrad so zaklínadlami a modlitbami.

Blessingway by malo byť čo najpríjemnejšie stretnutie žien blízkych nastávajúcej mamičke, z rodiny i priateliek. Mali by sa s ňou podeliť o svoje skúsenosti s materstvom, pomôcť jej vyrovnať sa so svojím novým štatútom nastávajúcej matky. A tiež jej umožniť, aby sa zdôverila so svojimi obavami, neistotou spojenými s jej stavom.

Vlastne je to akási oslava materstva, ktorá nemá žiadne striktné pravidlá. Mala by sa pri nej navodiť príjemná atmosféra súdržnosti. Prítomné ženy dávajú drobnými rituálmi najavo jednej z nich, že s ňou jej stav prežívajú a budú s ňou v myšlienkach i pri pôrode.

Vítané sú blízke a pohodové

Vek ani stav nerozhoduje. Ani počet. Len jedno je dôležité, a to, že nastávajúcej mamičke musí byť v krúžku pozvaných žien dobre a aj ony sú si navzájom sympatické. Celkom fajn je, keď sú rôzneho veku, teda majú aj rôzne pohľady na materstvo i rôzne skúsenosti.

Príšerné zážitky z pôrodu je lepšie nechať doma, nastávajúcu mamičku zbytočne nestrašiť, skôr ju povzbudiť. Pevne stanovený nebýva ani dátum. Zvyčajne sa toto stretnutie organizuje v poslednom trimestri tehotnej.

Drobná dohoda vopred neškodí, napríklad čo sa týka občerstvenia. Ideálne je, keď každá niečo prinesie – spoločné jedlo je tiež istým spôsobom zdieľania. Mužom ani deťom nemusí byť vstup prísne zakázaný, pokiaľ to pojmete ako rodinné stretnutie, tak si iste nájdu zábavu vo svojom kruhu.

Čítajte tiež:

Rozmaznávanie bez konca

Organizácie tohto stretnutia by sa mala ujať nejaká praktická žena, pretože nastávajúca mamička by si to mala len užívať a byť centrom pozornosti. Ten deň je jej všetko dovolené a ostatné ju majú rozmaznávať.

Napríklad tým, že ju pomasírujú, umyjú nohy a potierajú vonnými olejmi, kefujú vlasy. Všetky tieto veci sú pravým blahom a ona má vedieť, že si ich zaslúži. Pokojnú atmosféru navodí i správna hudba, prípadne zapálené sviece.

Niekedy k rituálu patrí i napríklad body art, ak niektorá ovláda maľovanie henou, tak môže na brucho či na ruku nastávajúcej matke vytvoriť nejaký obrazec. Ozdobou pre ňu môže byť aj kvetinový veniec, ktorý ženy pre ňu uvijú.

Koráliky ako sprievod do pôrodnice

Podľa pokynov organizátorky tiež ženy môžu priniesť každá svoj korálik, prípadne štvorček látky na patchworkovú dečku pre bábätko, ktorú pri stretnutí vytvoria. Z korálika navlečú náramok alebo náhrdelník, ktorý si môže vziať potom žena do pôrodnice, a tak mať aspoň symbolicky svojich blízkych aj tam.

Príjemným prekvapením býva, ak iniciátorka zaangažuje aj tie, ktoré nemohli prísť, pretože žijú ďaleko. Svoj korálik môžu poslať poštou. Znakom súdržnosti môže byť aj červená priadza či vlna, ktorou si každá z prítomných obviaže zápästia. Až sa dozvedia, že pôrod už vypukol, môžu ju symbolicky pretrhnúť. Iným symbolom býva i zapálená sviečka. Práve pri tomto stretnutí si prítomné ženy sľúbia, že ju zapália, až sa dozvedia, že sa začal pôrod.

Na taký deň sa nezabúda

Podľa pôvodnej tradície k tomuto obradu patrí aj modlitba za materstvo. Nie každý sa však dokáže na túto nôtu naladiť, ide mu z duše a je mu blízka. Dá sa to vyriešiť aj inak, napríklad básňou, teda veršovanými želaniami nastávajúcej matke. Nemusíte sa trápiť rýmami ani vznešenými slovami, humor je vítaný. A určite sa nájde medzi ženami tá, ktorá z týchto blahoželaní vytvorí jednoduchú brožúrku, v ktorej bude zaujímavé si o pár rokov čítať.

Tie praktickejšie založené sa zasa na stretnutí môžu dohodnúť, že každá z nich po pôrode zabezpečí pre mamičku a jej rodinu teplé jedlo na jeden deň. Toto čerstvým rodičom veľmi pomôže.

Ak si teda z „blessingway“ vyberiete to, čo sedí vám a poteší nastávajúcu matku, je to len dobre. To pokojné zastavenie sa v kruhu najbližších, úprimná spoveď bez ostychu a poznanie, že v tom nie je človek sám, je nad tisíce odborných rád a kníh. Z nich sa vnútorná sila načerpať nedá.

 

10.7.2019 3:25| autor: Helena Chvojková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist