Záhady mačacej choroby

Priebeh „mačacej choroby“ alebo toxoplazmózy sa podobá viróze a väčšinou sa končí bez následkov. Zárodky infekcie však zostávajú a môžu tajne škodiť, pôsobia dokonca na zmeny osobnosti. Známe je aj nebezpečenstvo plynúce pre tehotné ženy.

Podľa výskumu biológov je prvok Toxoplazma gondii rozšírený po celom svete a rozmnožuje sa v tráviacom trakte mačkovitých šeliem. Z ich trusu sa uvoľňujú mimoriadne odolné mikroskopické oocysty, ktoré pretrvávajú v pôde celé roky.

V tele medzihostiteľa, ktorým býva myš, divoké prasa či iný teplokrvný stavovec, sa vo vývojovom štádiu parazit rozmnoží a zapúzdri v tkanivových cystách umiestnených v mozgu či vo svaloch. Potom sa zdá, že sa nič nedeje…

Až nedávno vedci z Prírodovedeckej fakulty Karlovej univerzity v Prahe opísali skryté pôsobenie prvoka Toxoplazma gondii na ľudskú psychiku.

Podľa výsledkov sa zdá, že doktor Jekyll nemusel svoje „ja“ meniť tajomnými odvarmi. Jeho premenu mohla zariadiť toxoplazmóza.

Človek ako (medzi)hostiteľ

Vývoj niektorých parazitov je závislý od prechodu z medzihostiteľa do konečného hostiteľa. Ako to robia? Ovládajú rafinované triky, ako svojho medzihostiteľa prinútiť k rizikovej činnosti, ktorá nakoniec vedie k jeho likvidácii hostiteľom. Príklad: larvičky motolice podivnej menia tykadlá jantárovky parazitujúcej na malom plchovi tak, že pripomínajú chutné červíky. A vtáky, ktoré by si jantárovky inak ani nevšimli, tieto tykadlá ochotne obhrýzajú. Rovnako si počína i klasický parazit človeka, pásomnica bezbranná, ktorá sa „spolieha“ na to, že si ľudia občas doprajú tepelne neupravené mäso medzihostiteľa – kravy.

Kým dospelé parazity už moderná medicína vie premôcť, s ich vývojovými štádiami, zapúzdrenými v tkanivách, si doteraz nevie rady. Tento problém nastane, keď sa človek omylom pripletie do reťazca premien parazita ako „nepravý“ medzihostiteľ.

Platí to najmä pre reťazec „mačka – parazitický prvok toxoplazma – myš“, do ktorého sa pomerne často zapájame. „Pri náhodnom kontakte s oocystami prepukne najprv akútna fáza toxoplazmózy. Tá prebieha väčšinou ako veľmi ľahké ochorenie, takže býva zamieňaná za bežnú virózu. Imunitný systém zdravého človeka sa s akútnou nákazou veľmi rýchlo vyrovná, ľudia sa uzdravia, avšak až do smrti zostanú nositeľmi tkanivových cýst,“ hovorí docent RNDr. Jaroslav Flegr z Katedry parazitológie a hydrobiológie PřF UK.

Na Babywebe tiež nájdete:

Aké zviera k dieťaťu?
Ako zoznámiť svojho psa s dieťatkom

Spomalená reakcia

V skutočnosti však zárodky toxoplazmózy ovplyvňujú psychiku napadnutého zvieraťa tak, že sa stáva ľahšou korisťou mačkovitej šelmy. To v deväťdesiatych rokoch priviedlo vedcov k myšlienke, že aj človek ako medzihostiteľ toxoplazmózy môže byť jej dlhodobým pôsobením skryto hendikepovaný.

„Čo presne zárodky toxoplaziem v ľudskom mozgu majstrujú, ešte nevieme. Rozhodne však nezaháľajú,“ hovorí dr. Flegr. „Predpokladá sa, že okrem iného nútia mozgové bunky k produkcii dopamínu (prenášač nervových vzruchov). Preto sme sa pri výskume zamerali na mapovanie dôsledkov. Skúmali sme napríklad reakcie pokusných osôb na objavenie bieleho štvorca na obrazovke počítača. Nakazené osoby reagovali výrazne pomalšie ako nenakazené. Najmä dlhodobé sústredenie robilo testovaným ľuďom veľké problémy. Toto spomalenie sa môže stať nakazeným ľuďom osudným. Aj človek má svojho „predátora“ – automobil.“

Ľuďom s latentnou toxoplazmózou hrozí dvaapolkrát väčšie riziko autonehody (vodičom aj chodcom) ako ľuďom nenakazeným. Vo vekovej kategórii do dvadsaťdeväť rokov je toto riziko väčšie dokonca 3,7-krát!

Zmeny osobnosti

Ešte podivuhodnejšie sú štatisticky preukázateľné zmeny osobnosti nakazených osôb. Účinky prvokov ukrývajúcich sa v mozgu sa totiž u mužov a u žien líšia. Kým nakazení muži strácajú ochotu rešpektovať autority a stávajú sa podozrievavejšími, neistejšími a žiarlivejšími, ženy sa, naopak, menia na tvory srdečnejšie a spoločenskejšie.

Testovaným osobám sa dával podpísať prázdny papier, aby sa skúmala miera podozrievavosti alebo sa sledovalo, koľko minút denne pretelefonujú – tam sa prejavila vyššia spoločenskosť infikovaných žien. Zaujímavým zistením bolo aj to, že infikovaní muži v porovnaní so zdravými menej dbajú na svoje oblečenie, u žien je to naopak. V čom sa obe pohlavia zhodujú, to je znížené vyhľadávanie nových podnetov.

Ohrozuje imunitu a materstvo

Infekcia toxoplazmózy je však nebezpečná aj inak, napríklad pri oslabení imunity. Prvoky sa prebudia a opakuje sa akútne štádium choroby s horúčkami. U ľudí so syndrómom aids alebo u pacientov po transplantácii orgánov môže toxoplazmóza spôsobiť komplikácie ohrozujúce život. Druhým prípadom, keď s týmto parazitom nie sú žiadne žarty, je nakazenie budúcich mamičiek. Najmä v prvých troch mesiacoch tehotenstva môže akútna infekcia toxoplazmózou viesť k potratu alebo k rozvoju vývojového poškodenia plodu – hydrocefalu, hoci nebezpečenstvo nie je také veľké, ako sa tvrdilo prednedávnom.

„Tehotné ženy by sa mali pred toxoplazmózou chrániť. U infikovanej matky je riziko prenosu infekcie na plod v prvom trimestri tehotenstva, kedy sú následky najvážnejšie, asi pätnásť- až dvadsaťpercentné. Ak príde k jej nákaze a ochoreniu matky v treťom, poslednom trimestri, je riziko nákazy plodu asi päťdesiatpercentné. V tomto období je už, našťastie, riziko postihnutia plodu malé,“ cituje výsledky vedeckého výskumu docent Flegr a dodáva: „V čase, keď existujú možnosti overiť poškodenie plodu, je prax niektorých lekárov, ktorí pri toxoplazmóze automaticky navrhujú potrat, nezodpovedná.“

Na Babywebe tiež nájdete:

Tehotné ženy majú iné sny
Ako na zápchu v tehotenstve
Trvanie tehotenstva a výpočet pôrodu

Ako sa chrániť pred nákazou

Infekciu roznášajú mačky voľne sa pohybujúce vonku, ktoré všade zahrabujú trus vrátane kvetinových a zeleninových záhonov. Najčastejšie tradovaný spôsob infekcie pri čistení mačacieho záchoda je v skutočnosti prakticky nereálny. Aby sa cysty mohli stať infekčnými, musia dva až štyri dni vyzrievať. Ak mačaciu toaletu čistíte denne a pravidelne ju dezinfikujete, je prenos takmer vylúčený. A navyše – izbová mačka, ktorá nechodí von, nežerie surové mäso a v živote neulovila myš, nemá šancu sa nakaziť.

A tak sa paradoxne častejším zdrojom infekcie môže stať mrkva „zaručene bez chémie a priamo zo záhradky“. Riskantný je aj prezieravý postoj majstrov záhradkárov a pánov chlapcov k hygiene rúk.

To je dôvod, prečo chlapci a mladí muži vedú, čo sa počtu nákaz týka, nad dievčatami. Po dvadsaťpäťke však infekcie postihujú aj ženy. Novomanželky totiž často varia a ochutnávajú pritom tepelne nespracované mäso. „K nákaze stačí ochutnať a zjesť nedostatočne uvarený kúsok,“ varuje parazitológ.

Vyšetrenie krvi na prítomnosť protilátok proti toxoplazmóze sa bežne realizuje v ktoromkoľvek laboratóriu. Samotné ochorenie sa vyliečiť nedá. Dnes vieme iba tlmiť prejavy akútneho vzplanutia, ak je, samozrejme, táto infekcia správne diagnostikovaná. V latentnej fáze sa nedá nijako zasahovať a nie je to vlastne ani potrebné. Vyšetrenie toxoplazmózy je nutné iba pred plánovanou transplantáciou alebo pri nakazení vírusom HIV.

Pri mačkách sa akútna infekcia prejavuje ako horúčka s hnačkou, vracaním a chudnutím, niekedy aj so zápalom mozgu. Spóry vychádzajú z tela asi štyri týždne, potom choroba prechádza do latentnej fázy, ktorá nie je infekčná! Vo vzácnych prípadoch môže znova vzplanúť alebo prejsť do chronickej fázy s opakovanými potratmi.

6.5.2015 12:00| autor: Radka Borovičková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist