„Som tehotná!“ Kreatívne, zábavne i formálne

Možno ste si spôsob oznámenia svojho požehnaného stavu predstavovali ešte pred tým, ako ste boli tehotná. Celý okamih ste si vykreslili do najmenších detailov vrátane toho, ako by sa vaše okolie malo tváriť a reagovať. A potom, keď príde na vec, predstavy miznú a nastáva realita – niekedy sladká, inokedy trochu trpká. Ako to vyzerá, keď sa staví na kreativitu a kedy by sme sa radšej mali držať pri zemi?

Partnerovi…

Ak váš partner stojí vedľa vás, zatiaľ čo s napätím sledujete tehotenský test, prídete o starostlivo pripravovaný moment „odhalenia“. Na druhej strane, dozvedieť sa šťastnú novinku spoločne v rovnakej chvíli je sen mnohých párov. „Mesiac po tom, čo som potratila, mi manžel priniesol tehotenský test. Nemyslela som si, že som tehotná, no keď sa objavil pozitívny výsledok, bol to okamih úplného šialenstva. Smiali sme sa, plakali, objímali sa,“ opisuje svoj okamih mamička Petra.

Druhou možnosťou je, že sa o svojom tehotenstve dozviete úplne osamote. Vtedy sa vaša fantázia a kreativita môžu rozbehnúť na plné obrátky. „Kúpila som topánočky a dala ich manželovi večer na vankúš. Mal obrovskú radosť z balíčka, ktorý našiel,“ spomína s nadšením Bára. Ďalšia mamička Marcela nechala partnerovi na nádržke toalety pozitívny tehotenský test s ceduľkou – Dobré ráno, otecko! „Ja už som bola dávno v práci, a tak si jeho prvú reakciu môžem len domýšľať, no verím, že stála za to,“ vraví s úsmevom.

Tehotenský test je obľúbeným darčekovým predmetom. Môžete ho zabaliť ako darček alebo ho vyfotiť a fotku poslať partnerovi. „Moje druhorodené dieťatko bolo veľkým prekvapením úplne pre všetkých. Fotku tehotenského testu som poslala partnerovi cez skype. Práve sedel v práci, ľutujem, že som nemohla vidieť jeho výraz, keď správu otvoril,“ priznáva Šárka.

Niektoré ženy stavili na partnerove záľuby, ako napríklad Vierka: „Priateľ sa práve vrátil zo služobnej cesty a ja som mu hneď vo dverách oznámila: ,Klokan přiletí v listopadu.´ (pozri film Jak dostat tatínka do polepšovny). Priateľ je síce filmový fanúšik, moju repliku však, samozrejme, nepochopil. Tak som mu zamávala pred tvárou tehotenským testom.“

Zdajú sa vám tieto nápady prehnané? Môžete staviť na jednoduché oznámenie. Partnerov výraz vám dá najskôr najavo, že o prostú záležitosť ani náhodou nejde.

Rodine…

Oznámenie tehotenstva rodičom býva komplikovaná záležitosť. Samozrejme, nič vám nebráni dvihnúť telefón a ohlásiť sa vetou – hádajte, čo…? Možno sa však nejaké menšie „divadielko“ pre rodičov vyplatí. „Pozvala som svoju matku do reštaurácie na obed, a keď prišla, povedala som: ,Tak radi ťa vidíme!´“ rozpráva Monika. „Zmätene sa spýtala – kto my? Musela som sa smiať a rukou som si pohladila bruško. Okamžite to pochopila.“

„Za mamou sme s partnerom cestovali cez celú republiku. Sotva otvorila dvere, podali sme jej škatuľku, v ktorej bol cumlík. Do smrti nezabudnem na jej výraz. Asi päťkrát obkrúžila kuchyňu a niekoľkokrát sa spýtala, či nežartujeme. Potom sa posadila, zase vstala, z prekvapenia sa spamätala až o niekoľko dní, ale bola to ona, ktorá novinku roztrúbila po celej rodine,“ spomína Kristína.

Dobrým nápadom sú rôzne darčeky. Napríklad knižka rozprávok s odkazom – aby ste mali čo čítať vnúčatám. Môže sa stať, že vám rodič, možno aj nechtiac, vezme novinku z úst, ako sa to stalo Hanke: „Spravila som si tehotenský test a sotva sa objavila aj druhá čiarka, hneď som volala mame. Tá to dvihla so slovami – ,Ahoj, čo sa deje? Však si tehotná?´“

Ak ste tehotná už druhýkrát, pripravte si reč pre svoje prvé dieťa. „Naučila som svoju dvojročnú dcérku reagovať na otázku, kde je bábätko, ukázaním na moje bruško. Celé som si to potom nahrala na video a poslala známym, ohlasy boli vážne úžasné,“ tvrdí matka Dana.

Čítajte tiež:

Priateľom…

Najviac kreativity znesú priatelia. Na ich reakciách sa potom môžete zabávať celý život. Vtipne na to šla Ilona, ktorá kamarátke povedala, že bola u lekára a ten jej oznámil, že počuje tlkot dvoch sŕdc. Kamarátka na to reagovala zvolaním: „To je naozaj čudné!“

Možno dostanete taký skvelý nápad, ako novinku ohlásiť, že si ho budete chcieť zvečniť na video. Tak dostala svojich priateľov Simona. „Vyhlásila som, že sa všetci spoločne odfotíme, potom som na foťáku nastavila nahrávanie a zakričala som: ,Tak, všetci… tri, dva,… som tehotná!´“

Pozor, priatelia bývajú všímaví, a tak vás možno o moment prekvapenia pripravia. Svoje o tom vie Eliška: „Moji kamaráti na celú vec prišli sami. Bolo im totiž čudné, že som bola stále doma a nechcela som chodiť na pohárik,“ smeje sa.

Poslúžiť môžu aj sociálne siete. Fotografia rastúceho bruška povie všetko za vás.

Spolupracovníkom…

Na kreativitu a fantáziu však zabudnite, hneď ako prekročíte prah vášho pracoviska. Aj keď prekypujete nadšením, zachovajte profesionalitu, predovšetkým pred svojím nadriadeným. Ak sa už-už chystáte vybaliť novinku na svojich obľúbených kolegov, zadržte. Najskôr by ste to mali povedať šéfovi, skôr ako sa o vašom tehotenstve dozvie od niekoho iného.

Je možné, že váš nadriadený nebude práve skákať od radosti, ale neberte si to osobne. Jednak si musí zachovávať istý odstup a navyše už možno začína riešiť, čo si bez vás počne.

Samozrejme, ak príde rad na kolegov, nemusíte ich zahŕňať formálnosťou, pokojne si dovoľte aj nejaký ten vtip. Pošlite im napríklad hromadný e-mail, ktorý sa bude tváriť ako pracovný – požiadajte ich napríklad, aby sa vyjadrili k vášmu novému projektu a do prílohy pridajte fotky z ultrazvuku.

16.3.2017 1:03| autor: Eva Kouřimová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist