Tehuľky, v aute sa vždy pripútajte!

Ste tehotná? Potom sa v aute nikdy nezabudnite dobre pripútať. Pri autonehode tak môžete predísť odtrhnutiu placenty, a teda predčasnému pôrodu alebo dokonca strate dieťaťa.

„Náraz pri autonehode je veľmi nebezpečný: placenta sa môže predčasne odlúčiť a plod môže poškodiť napríklad airbag, ktorý priamo narazí do brucha tehotnej ženy,“ upozorňuje gynekologička MUDr. Radka Gregorová.
„Existuje veľké riziko, že náraz poškodí hlavičku. Plod je ohrozený aj odlučujúcou sa placentou, pretože postupne klesá zásobenie kyslíkom, takže aj keď plod nehodu prežije, môže mať poškodený mozog.“

Nedá sa povedať, ktorá fáza tehotenstva je pri autonehode viac či menej riziková. Riziko odlúčenia placenty existuje vždy, výnimkou je prvý trimester tehotenstva, keď placenta ešte nie je vytvorená. „Riziko poškodenia plodu nárazom na airbag je o to väčšie, o čo pokročilejšie je tehotenstvo,“ dodáva.

Ak je budúca matka zle pripútaná, podľa odborníkov je v prípade ťažších havárií desaťpercentné riziko úmrtia zle pripútanej alebo vôbec nepripútanej ženy a až stopercentná pravdepodobnosť vnútromaternicovej smrti plodu.

Ako postupovať v prípade nehody?

  • Dôležitý je rýchly transport do nemocnice, kde sa urobí ultrazvukové vyšetrenie, skontroluje sa stav placenty a stav plodu.
  • Ak sú známky odlučovania placenty alebo známky nedostatočného zásobenia plodu kyslíkom, neodkladne sa robí cisársky rez.

Aké ďalšie vyšetrenia čakajú ženu v prípade, že všetko dobre dopadne?

V prvom rade je to ultrazvuk, krvné testy a kardiotokografické monitorovanie plodu. Ďalšie vyšetrenia závisia od stavu tehotnej ženy, napríklad vyšetrenie chirurgom, neurológom a ďalšími lekármi podľa potreby.

Pripútajte sa vždy

Dôvodom, prečo sa mnohé gravidné ženy v aute nepripútajú, je obava, že pri havárii môže bezpečnostný pás ublížiť nenarodenému dieťaťu. Odborníci však zdôrazňujú, že tlak pásu síce môže na dieťa krátkodobo pôsobiť, ale pri správnom použití je poškodenie plodu minimálne. Pás v prípade dopravnej nehody chráni matku aj dieťa.

Tehotné ženy, či už šoférky, alebo spolujazdkyne, by mali pásy používať vždy, a to na predných aj zadných sedadlách, pretože i nárazy pri nízkych rýchlostiach, napríklad pri jazde v meste, predstavujú veľké riziko.

Čítajte tiež:

Ako sa má správne pripútať tehotná žena?

  • Spodný popruh bezpečnostného pásu musí prechádzať čo najhlbšie pod bruchom.
  • Popruh smerujúci šikmo nahor musí viesť bokom vedľa brucha a prechádzať medzi prsami.
  • Spodná časť pásu nikdy nesmie prechádzať cez brucho mamičky. V takom prípade by totiž mohlo pri náraze dôjsť k poškodeniu plodu.
  • Upnutie musí byť pohodlné, ani príliš teěsné, ani príliš voľné.
  • Pás nesmie skĺznuť z pleca.

Ak je v aute airbag, sedadlo by malo byť posunuté čo najviac dozadu.

Šoférky

Medzi bruchom a volantom je nevyhnutné mať čo najviac priestoru (ale nie na úkor toho, že bude žena sedieť nepohodlne, nedosiahne na pedály alebo z auta neuvidí).
Ženy vo vysokom stupni tehotenstva by radšej nemali viesť auto vôbec.

22.10.2015 1:41| autor: Magdalena Holancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist