Problémy s obrátenou alebo so zaklonenou maternicou: čo s tým?

Maternica je nevyhnutnou súčasťou ženského tela, vďaka ktorej môžete ako žena prežiť zrodenie nového života – tehotenstvo a materstvo. Stávate sa nielen ženou, ale získavate aj ďalšiu úlohu vo svojom živote ako mamička. Čo keď však s maternicou nie je niečo v poriadku?

deloha-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Samotná maternica má špecifický tvar pripomínajúci trochu hrušku a je naklonená dopredu. Nie však vždy. Lekári sa stretávajú s tým, že zhruba 20 % žien má maternicu obrátenú alebo zaklonenú inak – dozadu alebo dopredu. Preto sa jej hovorieva aj obrátená alebo zaklonená, čo je v podstate to isté.

Prečo býva maternica zaklonená a obrátená?

Často je to rodová dispozícia a vrodený stav, s ktorým sa už dievčatá narodia. Ale je to aj dôsledok ochabnutia väzív okolo maternice počas rokov alebo ako dôsledok gynekologických komplikácií a ochorení spojených so zápalmi, endometriózou alebo vplyvom zrastov.

Proste na vašu maternicu počas života pôsobí mnoho faktorov – menštruácia, fyzička, stavba vášho tela, svaly, väzivá a kosti, úrazy a pády, nesprávne držanie tela atď.

Typy zaklonenej a obrátenej maternice

S trochou zveličenia by sa dalo povedať, že koľko žien je na svete, toľko na ňom je rôznych materníc. Pri tých zaklonených a obrátených rozoznávame až šesť verzií. Na začiatok si musíme ujasniť latinské názvoslovie spojené s maternicou a jej naklonením.

Latinské výrazy

  • Ante – znamená smerom k lonovej kosti
  • Retro – znamená smerom ku krížovej kosti
  • Verzia – je naklonenie maternice
  • Flexia – to je zahnutie maternice

Zahnutie maternice dopredu

  • Ante flexia – maternica je orientovaná smerom k lonovej kosti a je zahnutá
  • Ante verzia – maternica je vytiahnutá a orientovaná smerom k lonovej kosti
  • Ante verzia flexia – maternica je naklonená dopredu a zároveň je zahnutá

Zahnutie maternice dozadu

  • Retro verzia – maternica je orientovaná ku krížovej kosti
  • Retro flexia – maternica je orientovaná smerom ku krížovej kosti, predná časť maternice je zároveň ohnutá
  • Retro verzia flexia – teda maternica je naklonená dozadu a zároveň zahnutá

Aké problémy spôsobuje obrátená maternica?

Napriek tomu, že toto postavenie maternice nie je anatomicky v poriadku, väčšinou nespôsobuje svojej nositeľke väčšie problémy. Stav ako taký sa často zistí náhodne pri nejakom väčšom gynekologickom vyšetrení.

Ženy a dievčatá s obrátenou a zaklonenou maternicou môžu fungovať celkom bežným spôsobom a svojím vlastným životným štýlom bez obmedzenia. Môžu teda športovať, vykonávať najrôznejšie outdoorové a indoorové aktivity bez toho, aby im obrátená maternica komplikovala život.

To však neplatí v prípade, ak chcete otehotnieť. Tu by už mohla byť zaklonená a obrátená maternica problém. Prečo? Pretože v tomto prípade je komplikovanejšie otehotnenie, respektíve samotná cesta spermií do maternice.

Pri normálne posadenej maternici spermie prejdú cestou do nej vzdialenosť cca 20 centimetrov, ale pri zahnutej a obrátenej maternici sa táto vzdialenosť predlžuje o celé dva centimetre. A to je na malé spermie dosť veľký rozdiel.

Ako si pomôcť?

Ak túžite po dieťatku, skúste styk s polohou zozadu s tým, že vy ako žena zostanete minimálne 30 minút po ňom ležať na bruchu. Takto regulovaná súlož a po ňom polhodinové ležanie na brušku je často efektívnym pomocníkom k zdarnému počatiu.

Ďalším pomocníkom môže byť cvičenie podľa Ludmily Mojžíšovej alebo podľa Kegelových cvikov. Na youtube nájdete mnoho návodov na toto cvičenie a váš gynekológ by vám mal dať aj brožúrku s cvikmi a návodom k nim. Pozrite na toto video alebo napríklad toto.

Obrátená maternica v tehotenstve

Ak otehotniete, máte vyhraté. Postavenie vašej maternice sa počas tehotenstva alebo tesne po pôrode môže napraviť. A ak takto vaša maternica zostane počas tehotenstva aj po ňom, nevešajte hlavu, okrem otehotnenia by vám nemala spôsobovať žiadne problémy.

Ak chcete predsa len na svojej maternici počas gravidity zapracovať, skúste počas prvého trimestra spať na brušku, potom počas celého tehotenstva často (denne) kľačať na všetkých štyroch a tiež niekoľkokrát denne praktikovať mačací chrbát.

Tieto aktivity pomôžu v prípadoch, keď od tretieho mesiaca gravidity rastie bábätko aj maternica, ktorá sa napriamuje. Potom začína maternica prerastať cez malú panvu, čo sa v niektorých prípadoch pri zaklonenej alebo obrátenej maternici nedeje.

Môže sa stať, že maternica sa zakliesni a nemôže opustiť malú panvu a ďalej rásť. Neľakajte sa, každý kvalitný gynekológ tento problém rozpozná a vie ho dnes neinvazívne vyriešiť.

 

5.11.2020 5:32| autor: Pavla Košík Jelínková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist