10 tipov na cestovanie v tehotenstve bez stresu

Tehotenstvo je pre mnohé ženy stresujúce. Z fyzickej aj psychickej stránky prechádzajú veľkým zmenami, ktoré nie sú vždy príjemné. Nestresujte sa teda navyše ešte aj počas dovolenky. Niekoľko zásad vám cestovanie v tehotenstve uľahčí.

1) Naplánujte všetko dopredu
Veta, ktorá sa ľahko povie, ale ťažšie urobí. Aj napriek tomu je to možné. Ako môžete zmierniť stresové situácie? Hlavne plánovaním. Premyslite a naplánujte si dovolenku s predstihom. Rezervujte si letenku, hotel, majte ku všetkým možnostiam plán B.

2) Konzultujte všetko s lekárom
Cestovanie v tehotenstve je úplne bežné a normálne, ale aj tak by ste mali s lekárom konzultovať destináciu a spôsob dopravy. Návštevu lekára nepodceňujte.

3) Buďte informovaná
O všetkých častiach cesty sa vopred dobre informujte.

  • Keď letíte lietadlom, mali by ste sa informovať o podrobnostiach letu v leteckej spoločnosti, ktorá vás prepravuje. Opýtajte sa, či od vás budú chcieť potvrdenie od lekára a do koľkého mesiaca tehotenstva vás prepravia.
  • Prezrite si plán letiska, nech viete, kde sú toalety či lavičky na sedenie. Prezrite si aj trasu, po ktorej pôjdete (check-in, security, boarding), nech neblúdite.
  • Informujte sa, či do danej zeme nepotrebujete nejaké špeciálne očkovanie, aká je tam kvalita vody, hygiena, zdravotnícke zázemie.
  • Vyhľadajte dopredu všetky zdravotné čísla – ambulancia, miestna nemocnica, hotelový lekár. Požiadajte svojho gynekológa o rady na cestu.

4) Pohodlie nadovšetko
Cestujte v pohodlnom oblečení a obuvi. Obstarajte si kufor na kolieskach, najlepšie bude, ak budete mať pri sebe jednu len príručnú batožinu, aby ste mali jednu ruku voľnú. Zvláštnu pozornosť venujte nohám, ktoré vás budú celú dovolenku nosiť. Snažte sa každú polhodinku prejsť po palube. Vyzujte si topánky, pravidelne sa naťahujte.

5) Taška prvej pomoci
Majte pri sebe vždy niečo malé na jedenie (müsli tyčinky, nakrájané ovocie, sušienky) na zahnanie hladu alebo náhlej nevoľnosti, tehotenský preukaz, doklady a miestne núdzové čísla. Môžu sa zísť aj náplasti. Noste pri sebe mobil, aby ste v prípade núdze mohli zavolať pomoc.

6) Počítajte s časom navyše
Majte vždy čas navyše. Cestovanie pre vás bude namáhavejšie, a preto by ste sa nemali ponáhľať. Najviac vás bude zdržovať oddychovanie (budete sa rýchlejšie zadýchavať), chodenie na toalety a prestávky na prechádzanie a preťahovanie (pre správnu cirkuláciu krvi a zamedzenie trombózy).

7) Aj na dovolenke jedzte zdravo
Snažte sa príliš nezmeniť svoje stravovacie návyky. Vy i dieťa potrebujete aj na dovolenke stále rovnaké množstvo vitamínov a minerálov. Venujte preto pozornosť tomu, čo jete. Vyhnite sa experimentovaniu, fajčeniu a alkoholu.

8) Relaxujte
Dovolenka by vás mala nabiť novou energiou a nie vyčerpať. Preto sa nestresujte tým, že na druhý deň máte ísť na celodenný výlet a vy sa necítite dobre. Nechoďte. Prečítajte si knižku, doprajte si sprchu, pustite si hudbu, dajte si nohy na stôl a len odpočívajte.

9) Neporovnávajte sa s ostatnými
Ostatní idú večer do mesta a vy ste už unavená? Pridávate si už tretiu porciu večere a ostatní už nevládzu po polievke? Neporovnávajte sa s ostatnými. Nikto z nich predsa neživí ešte jedno srdiečko a neplní ešte jeden žalúdok. Máte právo na čokoľvek, môžete byť unavená, hladná i náladová. Ste totiž v inom stave než všetci ostatní.

10) Bezpečnosť predovšetkým
Myslite na svoje bezpečie

  • Keď idete autom, kúpte si tehotenský pás do auta. Rovnaký pás môžete využiť aj v autobuse.
  • V lietadle informujte o svojom stave letušku, bude vám venovať väčšiu starostlivosť.
  • Nerobte kontaktné športy, vyhnite sa adrenalínovým a akčným športom.
  • Nejazdite sama, vysvetlite tomu, kto cestuje s vami, čo robiť v prípade predčasného pôrodu, straty vedomia či nevoľnosti.
  • V prípade nevoľnosti sa okamžite posaďte, pád môže tehotenstvo ohroziť.
  • Nepodceňujte svoj zdravotný stav.
3.7.2018 10:08| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist