Starostlivosť o pleť v tehotenstve

Oblasť kozmetickej starostlivosti je nesmierne pestrá, zaujímavá a premenlivá. Odborníci neustále vyvíjajú nové prípravky, líčidlá, ošetrujúce postupy a metódy.

Najčastejšie kladené otázky:

Ako často chodiť „na kozmetiku“?

Ako často chodiť „na kozmetiku“ je záležitosť čisto individuálna. Štandard je návšteva kozmetičky raz za mesiac, čo má svoje opodstatnenie. Záleží na viacerých faktoroch. Do úvahy sa berie stav a typ pleti, vek, celková osobnosť ženy, jej potreby a želania, v akom období sa pleť momentálne nachádza a aké „problémy“ si žena praje vyriešiť. Kozmetička urobí analýzu pleti a podľa nej odporučí počet návštev, stanoví individuálny plán a zodpovedajúci spôsob ošetrenia.

Je veľmi dôležité zhodnotiť, či je kozmetická starostlivosť v danej situácii schopná dosiahnuť žiadaný cieľ. Kozmetika má totiž svoje hranice. Ak má žena kožné problémy takého charakteru, že ich kozmetika vyriešiť nedokáže, mala by vyhľadať odborného lekára, napríklad dermatológa a podobne.

Taká „divná vyrážka, ktorá sa mi vyhodila a mám ju už dlho a nič z nej nejde“ môže totiž niekedy naozaj spôsobiť veľký a nepríjemný problém. Ideálne je, ak si žena zapamätá, ako a čím sa liečila, a celý priebeh liečby vysvetlí kozmetičke. Samozrejme, len v tom prípade, ak je tu prítomná dôvera a úprimný vzťah. Ak napríklad pošleme ženu k lekárovi, má k dispozícii všetky informácie týkajúce sa kozmetických ošetrení a prípravkov, ktorými bola ošetrovaná, aby mohla lekára dostatočne detailne informovať.

Čítajte tiež:

Aký krém používať?

Odpoveď na túto otázku je veľmi zložitá. Znova sa berú do úvahy faktory, o ktorých sme sa zmienili už v predchádzajúcej odpovedi. Sú najrôznejšie typy kozmetických produktov a medzi najčastejšie používané z nich patria krémy. Veľa ľudí si myslí, že krém je to najdôležitejšie v starostlivosti o pleť a že tým sa všetko vyrieši. Opak je však niekedy pravda. Krém je len jedným článkom v tom úžasne nekonečnom kozmetickom reťazci, ktorý máme k dispozícii. Ale k veci.

Sú krémy drahé, lacné, najdrahšie, s rôznymi komplexmi fungujúcich či menej fungujúcich látok, zaručené zázraky, krémy, ktoré vyriešia všetko v priebehu štrnástich dní a krémy, ktoré za „nič nestoja a veľa stoja“. Tá všadeprítomná reklama! Je veľmi ťažké zorientovať sa v tomto úžasnom chaose, a to najmä vtedy, ak chceme byť najkrajšie a navyše mať zdravú pleť bez vrások a nečistôt.

Každá z vás má isté skúsenosti s nákupom krémov rôznych značiek podľa vlastného výberu alebo odporúčaných kozmetičkou, predajnou asistentkou, kamarátkou či reklamou. Prípadne aj lekárom, ale o tom teraz hovoriť nebudeme, pretože berieme do úvahy pleť, ktorá nepatrí do starostlivosti lekára. Je dobré riadiť sa predchádzajúcimi skúsenosťami so zaobstaranými a používanými krémami a na základe toho ďalej pokračovať.

Pozorujte sa a zistite, či vám krém vyhovuje.

Pozorujte pleť

Pozorovať pleť, ako vyzerá večer, ráno a po natretí, ako sa použitý krém prejaví o mesiac či o dva. To, že krém nie je práve ten najvhodnejší pre našu pleť, môžeme dokonca zistiť aj okamžite po jeho použití. To však ešte neznamená, že je zlý. Odporúčame preto vyskúšať najprv vzorku a podľa toho v procese výberu pokračovať. Po použití krému by mala pleť vyzerať dobre a vy by ste sa mali dobre cítiť. Čiže objektívne i subjektívne.

Vždy si ujasnite, čo chcete krémom vyriešiť. Berte do úvahy, že väčšina krémov je zacielená na konkrétny problém a podľa toho by sme ho mali aj používať. Ak napríklad máte na tvári viacero „problémov“, napríklad suché a mastné miesta, červené cievky a podobne, určite nepoužívajte jeden typ krému na celú tvár. Hoci je kozmetika dnes nákladná záležitosť, ušetriť sa dá určite aj niekde inde…

Trebárs môžete používať dva typy krémov presne zamerané na daný problém, a to na individuálne lokálne plôšky na tvári, kde sa daný problém vyskytuje. Ani na ruky predsa nepoužívate očný krém! Odporúčame uprednostňovať vždy jednu kozmetickú líniu – značku, pretože prípravky sa navzájom dopĺňajú a ich zloženie korešponduje. A vôbec, niekto povedal, že tvár je naša vizitka a asi to tak skutočne aj bude. Sme ženy a mali by sme sa mať rady, pekne sa rozmaznávať a starať sa o seba.

Ako sa starať o pleť v tehotenstve

Znova si musíme uvedomiť, ako vyzerala pleť pred otehotnením. Ak fungovala normálne, je nádej, že to tak bude i naďalej, takže svoje návyky nie je nutné výrazne meniť. Naopak, telo budete rozmaznávať oveľa viac, pretože bude potrebovať zvýšenú starostlivosť. Doprajte mu zvýšenú hydratáciu a špeciálne prípravky na poprsie, bruško, stehná a zadoček, ktoré potrebujú, aby bola koža pružná a predišlo sa alebo sa aspoň obmedzilo tvorbe jazvičiek. Ak žena užívala „antikoncepciu na pleť“, mala ju predtým problémovú a lekár zvolil toto riešenie, potom môže očakávať, že sa pleť zhorší i do predchádzajúcej podoby.

Tento stav sa, samozrejme, upraví, zvyčajne o tri až šesť mesiacov. Podobné problémy sa môžu vyskytnúť i po pôrode, ale znova treba brať do úvahy celkový stav pleti, dojčenie a podobne. Samozrejme, že tieto ťažkosti môžu postihnúť i ženy, ktoré žiadne starosti s pleťou predtým nemali. V takomto prípade, rovnako ako aj v tom predchádzajúcom, treba vyhľadať odborný tím lekárov a pozrieť sa na záležitosť komplexne. Ale to už hovoríme naozaj o vážnych problémoch, ktorých sa vyskytuje pomerne málo.

Pleť si vie občas takisto pekne užívať svoje „tehotenstvo“ a niekedy je ťažké vyhovieť jej. Vaša pleť sa vplyvom rôznych životných etáp a situácií mení a obrovský vplyv na ňu má aj vaše duševné rozpoloženie, ktoré „robí zázraky“ – úžasné aj deštruktívne. Ale to predsa všetky vieme!

Od koľkých rokov „chodiť na kozmetiku“?

Vlastne od narodenia, odjakživa. „Odjakživa“ považujeme za veľmi dôležité slovo. Samozrejme, že najskôr sa o našu pleť stará mamička, ale potom už musíme my samy.

Detičky majú inú pleť ako deti predškolského veku. Dievčatká, dospievajúce dievčatá zas inú, mladé ženy opäť inú, atď. Je teda potrebná sústavná starostlivosť o pleť. Ak sa napríklad začína „pleť hnevať“ už v mladom veku, výnimkou dnes nie je ani vek desiatich rokov, je dobré poradiť sa s lekárom a neexperimentovať na základe skúseností kamarátok či reklám.

Z hľadiska kozmetiky sa zas dievčatá môžu naučiť, ako sa o seba starať už v mladom veku a myslím si, že príjemný a rozumný prístup kozmetičky či iného odborníka môže mladej dáme veľmi uľahčiť vstup do sveta kozmetiky. Prísť na kozmetiku s vlečúcim sa dlhodobým problémom alebo začínať v tridsiatich rokoch je podľa mojich skúseností neskoro. Ale predsa len je to lepšie ako vôbec. Takže kedy? V podstate kedykoľvek.

21.9.2018 3:25| autor: Saša Páleníková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist