Tanec ako zahrievacie kolo po pôrode

Niektoré matky sa po pôrode boja začať s pohybovou aktivitou, pretože sa na to jednoducho ešte necítia. Iné sa už nevedia dočkať, kedy budú môcť začať cvičiť a byť čo najskôr vo forme. Zdravým kompromisom sa môže stať tanec s bábätkom.

profimedia-0070527813-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

V malom štúdiu vo francúzskom Puteaux sa zišlo päť novopečených mamičiek aj so svojimi deťmi. Pod vedením profesionálnej učiteľky tanca a choreografky Sonie Duchesnes, ktorá je zároveň dvojnásobnou matkou, sa chystajú na hodinu popôrodného tanca. „Dvadsať rokov som tancovala a tak som si na to zvykla, že s tým nemôžem len tak prestať,“ hovorí Marie, jedna z účastníčok kurzu. Práve ženy, ktoré sa tancu venovali ešte pred pôrodom, majú veľkú motiváciu pokračovať i po ňom, ale nemusí to byť pravidlo. Tieto špeciálne tanečné hodiny sú pre všetkých, aj pre ženy bez akýchkoľvek tanečných skúseností. Len by sa mali najskôr poradiť s lekárom, či si už niečo také môžu dovoliť, či je na to ich telo už pripravené. Lepšie je, keď už majú v poriadku hrádzu po pôrode a precvičené panvové dno.

Prežiť si chvíľu slobody a pohody

Lekcia sa začína tým, že sa matky posadia do tureckého sedu, deti majú položené blízko seba na pokrývke na zemi, aby na seba videli. Vzápätí nasleduje relaxačná automasáž tváre, šije, bedier. Následne aj masáž bábätka. Predtým si však matky musia poriadne zahriať ruky tak, že trú dlane o seba. Teplé dlane si najskôr prikladajú práve na tvár a jemne ho premasírujú. K tomu hrá relaxačná hudba, nikto sa nikam neponáhľa, každá sa poddá vlastnému rytmu. Cieľom je uvoľniť sa. „Bola by som rada, aby to ženy vnímali ako vzácnu chvíľu určenú len pre ne, taký moment osobnej slobody, keď zabudnú na všetky povinnosti z celého dňa a oddajú sa len tomu, na čo majú chuť. Nijako ich neobmedzujem, keď chcú prestať, môžu, napríklad len kvôli tomu, aby dieťa prebalili, nadojčili, upokojili, keď plače,“ hovorí lektorka.

Posilňujeme s pusinkami

Následne sa už zo sedu presúvajú do stoja. Lektorka vysvetľuje, ako sa v bežnom dennom režime starať o panvové dno. Nasleduje jednoduché cvičenie klik-pusa, pri ktorom sa posilňujú paže a bábätká sa pobavia. (Začíname v ľahu na bruchu s oporou o špičky predlaktí, bábätko leží pred nami na chrbte, vzoprieme sa na predlaktiach a na špičkách, snažíme sa držať telo pred nami na chrbte, vzoprieme sa na predlaktiach a na špičkách, snažíme sa držať telo nad zemou v rovine ako dosku, potom sa vzoprieme ešte viac, teda jednu pažu druhý raz napneme a nakoniec ideme zase dolu na predlaktia do pozície „dosky“ a bábätku dáme pusu. V každej pozícii vydržíme desať sekúnd, celú zostavu opakujeme päťkrát.) Nohy sa zase posilňujú stojom na špičky s dieťaťom v náručí. Nenásilné spevňovanie tela je príjemné a prirodzené.

Tanec bábätká uspí

Ďalšia časť lekcie sa odohráva v duchu spoločnej tanečnej choreografie. Niektoré matky držia dieťa v náručí, iné ich majú v šatke. Cieľom je precvičiť panvovú oblasť po pôrode. Lektorka upozorňuje na chyby, aby ich potom matky doma neopakovali. „Často doma tancujem s naším Gaspardom, ale tu je to fajn, že je nás viac. Uvoľním sa a tiež mi robí dobre, že som sa začala hýbať,“ hovorí Cécile. Po niekoľkých úklonoch, rotáciách panvy a krokoch valčíka bábätká do jedného zaspali. „Som presvedčená, že deťom to prináša pohodu, vnímajú väzbu s matkou, rytmus, upokojuje ich to. Je to prospešné pre ich psychomotoriku,“ hovorí lektorka.

V skupine to ide lepšie

Ak by sme to teda chceli zhrnúť, popôrodný tanec urýchľuje fyzickú a psychickú regeneráciu žien po pôrode, uvoľňuje napätie a posilňuje väzbu medzi matkou a dieťaťom. Nevyžaduje žiadne tanečné skúsenosti, skôr ochotu načúvať svojmu telu a dopriať mu pohyb, ktorý je pre nich samozrejmý. Navyše stretnutia s ostatnými matkami a výmena skúseností sú pre mnohé ženy podnetné.

Pomáha i pred pôrodom

Blahodarne však pôsobí aj tanec pred pôrodom. Ženy by s ním mali začať radšej až po 12. týždni tehotenstva a s „požehnaním“ lekára. Predpôrodný tanec zlepšuje kondíciu, pomáha udržať vo forme, spevňuje telo, prispieva k jeho dobrému držaniu. Prináša vítané uvoľnenie v období, keď je žena plná emócií a niekedy aj obáv zo svojej novej roly. Pri tanci sa uvoľňujú endorfíny, hormóny dobrej nálady, čo má pozitívny dosah i na bábätko.

6.8.2018 1:30| autor: Helena Chvojková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist