Tehotenstvo a zamestnanie

Tehotenstvo, to je predovšetkým premena z obyčajného človeka na človeka – nastávajúcu matku (ak chcete vedieť, aký rozdiel je medzi obyčajnými smrteľníkmi a matkami, pozorne sa pozrite na svoju mamu). Premena je fyzická i psychická.
Vaše hormonálne hladiny sa budú zmietať tempom priam vyrážajúcim dych. Ak, pravdaže, nepatríte k tým vzácnym výnimkám, ktoré si svoje tehotenstvo všimnú až v pôrodnici.

Ak ste súčasťou bežnej populácie, musíte sa pripraviť aj na to, že sa poriadne zmení i váš vzťah k zamestnaniu. Únava, problémy so sústredením, z času na čas bezdôvodný smiech, prípadne poplakávanie.

S tým v podstate nemôžete nič robiť, preto je užitočné prijať to ako fakt a naučiť sa s tým žiť.
Odporúčam niekoľko opatrení, ako sa nezblázniť. Najprv sa zamyslite nad tým, či sa nedá využiť vaše zákonné právo. Mohli by ste sa dať preložiť na ľahšiu prácu. To platí najmä pri profesiách, ktoré sú fyzicky alebo duševne extrémne náročné. Takže ak obchodujete na burze, prerezávate stromy alebo ste napríklad dispečerkou letovej prevádzky, vrelo vám odporúčam v záujme vášho zdravia i zdravia vášho potomka dohodnúť sa so zamestnávateľom a prejsť na menej náročnú prácu.
Ak ste si zvykli, že v priebehu dňa stihnete určité množstvo práce, odporúčam dennú dávku znížiť tak, aby ste sa na konci dňa necítili ako tučný, ale vyžmýkaný citrón. Veľkosť zníženej dávky práce si opäť najlepšie určíte sama.

Ak sa necítite veľmi dobre, je najlepšie zájsť za svojím lekárom a vymámiť od neho rizikové tehotenstvo – potom môžete zostať doma a pracovné nároky sledovať v televízii ako zaujímavý problém niekoho iného.

Domácnosť počká

Ďalším trikom, ako si poradiť s pracovnými nárokmi, je, že začnete viac odpočívať. Predovšetkým by som navrhoval obmedziť starostlivosť o domácnosť. Ak ste zvyknutá prísť z práce domov, povysávať, utrieť prach, navariť, vyprať a zavesiť a napokon vyžehliť tri práčky bielizne, odporúčam, aby ste na to zabudli. Niekoľko rád na začiatok: váš partner vie prať tiež. Prach v byte na vás pár dní počká. Žehliť sa musia iba niektoré kusy bielizne, napríklad pánske košele. Nosíte vy pánske košele? Vysávať každý deň je úplný nezmysel, raz mesačne úplne stačí, a to váš partner zvládne. A tak ďalej a tak podobne. Ďalšie inšpirácie v článku „Ako zapojiť otecka“.

Počúvajme sa

Ďalej by som odporúčal vnímať svoje potreby. Ak prídete o štvrtej alebo o piatej domov a chce sa vám spať – spite. Aj keby vám to bolo čudné, poslúchnite sa. Pocítite hlad v inom čase, ako jedávate inokedy? A to sa vám určite stane, najedzte sa.
Ak budete mať dojem, že sa na vás kolegovia pozerajú zvláštne, spýtajte sa ich. Moje skúsenosti síce hovoria, že tehotné ženy sa tešia zvýšenej tolerancii, ale ak by ste mali smolu a narazili by ste na niekoho, kto tak úplne nerozumie vašej situácii, je užitočné porozprávať sa s ním.

A na záver odporúčanie pre podnikateľky a samostatne zárobkovo činné osoby. Vzhľadom na to, že prvý polrok po pôrode budete mať plné ruky práce s potomstvom, je nepravdepodobné, že by ste mohli v tom čase pracovať. Dokonca aj v prípade, že na materskú pôjde váš partner, je dobré počítať s troj- až šesťmesačným prerušením práce. Tehotenstvo teda využite na odovzdanie činností, ktoré môžete odovzdať, a na ukončenie tých, pri ktorých sa to nedá. Na nejaký čas to síce pribrzdí rozvoj vášho profesijného rastu, ale to malé za to stojí, verte mi.

12.5.2009 5:15| autor: Martin Prokeš

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist