Pupočníková krv

Pupočníková krv je krv, ku ktorej sa môžeme dostať iba raz za život, a to pri pôrode. Získava sa odberom zo žily v pupočníkovej šnúre, respektíve zo žíl priamo v placente, tesne po pôrode dieťaťa. Vzácna je preto, lebo sa v nej nachádzajú kmeňové bunky.

Kmeňové bunky z pupočníkovej krvi

Tieto bunky majú schopnosť neustále sa obnovovať a špecializovať sa na rôzne typy buniek, ktoré sa nachádzajú v tele. Kmeňové bunky z pupočníka sa teda vedia pod vplyvom okolitého prostredia stať zárodkom buniek iných tkanív. Môžu sa premeniť na bunky krvné, mozgové, kostné, srdcového svalu a iné. Okrem pupočníkovej krvi sa ešte nachádzajú aj v kostnej dreni a periférnej krvi, kam sa vyplavujú po podaní špeciálnych liekov. Dnes sa v klinickej praxi používajú najmä na obnovenie krvotvorby.

O odberoch

Odber pupočníkovej krvi je bezbolestný a ani ho nezaregistrujete. Odoberá sa priemerne okolo 90 ml krvi, ale dôležitejšie, ako jej objem, je množstvo buniek. Pri diagnostikovaní aidsu či vírusovej hepatitídy počas tehotenstva sa odbery nerobia. Prekážkou, naopak, nie sú pôrody v celkovej ani epidurálnej anestézii, nerozhoduje Rh faktor krvi, môžete rodiť aj vo vode.

O použití

Pupočníková krv sa dnes používa pri liečbe 70 ochorení. Vlastná pupočníková krv sa však nedá použiť pri geneticky podmienených ochoreniach metabolizmu, imunity a krvotvorby, lebo môže obsahovať zárodky ochorenia. V takýchto prípadoch sú časté príbuzenské transplantácie, keď sa pri pôrode mladšieho súrodenca bezplatne odoberie pupočníková krv a použije sa ako transplantát pre choré staršie dieťa.

Čo dokáže pupočníková krv dnes

Za uchovanie pupočníkovej krvi zaplatíte v nádeji, že ju nikdy pre svoje deti alebo blízkych nebudete potrebovať. Ak však, nedajbože, áno, tak môže pomôcť pri liečbe zhubných ochorení, leukémií, nádorov mozgu, získaných porúch krvotvorby a podobne.

A zajtra…

A budúcnosť sľubuje ešte oveľa viac! Z kmeňových buniek z pupočníkovej krvi sa podarilo vypestovať bunky tukové, nervové, kostné, bunky epitelu, cievneho tkaniva, bunky produkujúce inzulín… Využitie pupočníkovej krvi ma preto veľký potenciál v oblasti tzv. regeneratívnej medicíny. Je nádej, že sa pomocou pupočníkovej krvi bude dať liečiť cukrovka, Parkinsonova a Alzheimerova choroba, choroby srdca po infarkte, skleróza multiplex. Bude možné transplantovať kmeňové bunky do oblasti poškodenia srdcového svalu a obnoviť tak jeho silu a pevnosť.

O registroch

Pupočníková krv dnes dokonca pomáha aj tam, kde sa pre chorého nenašiel vhodný darca kostnej drene. Verejné registre pupočníkovej krvi sú veľmi užitočné práve preto, lebo sú v nich zaregistrované a konkrétne otypizované reálne krvné jednotky, ktoré sa dajú okamžite použiť. V registroch darcov kostnej drene ide hlavne o mená a adresy ľudí, ktorí sú v prípade potreby ochotní kostnú dreň darovať.

Paradox

Kým plne otypizovaných darcov kostnej drene či transplantátov z pupočníkovej krvi určených pre medzinárodnú výmenu je stále nedostatok, v komerčných bankách sú uložené transplantáty, u ktorých je, samozrejme, našťastie, malá pravdepodobnosť využitia.

Má to zmysel?

Jednoznačná odpoveď na otázku, či má alebo nemá rodič zaplatiť za vytvorenie transplantátu z pupočníkovej krvi pre svoje dieťa neexistuje. Malo by platiť, kto na to má a chce, nech svoje dieťa poistí, kto nie, nech si to nevyčíta.

Chcete si ju odložiť?

Ak sa pre zmrazenie pupočníkovej krvi rozhodnete, či už pre svoju potrebu, alebo ju chcete darovať, oznámte to svojmu gynekológovi alebo sa zaregistrujte priamo na internetovej stránke spoločnosti Eurocord alebo Ceptra, ktoré úzko spolupracujú. Na ich stránkach nájdete aj registračný formulár.

Čo možno neviete:

  • už dávno neplatí, že transplantát z pupočníkovej krvi sa používa iba pre detských pacientov. Dnes majú gynekológovia veľa skúseností a odoberajú dosť krvi aj pre dospelých.
  • pupočníková krv sa bežne presúva po svete podľa potreby odbornou kuriérskou službou. Ak teda máte odložený transplantát pre vaše dieťa, dostanete sa k nemu v podstate hocikde na svete.
  • slovenskí lekári majú dobré skúsenosti s použitím pupočníkovej krvi. Krv od súrodencov i vlastná pupočníková krv pomohla u nás už viacerým deťom s onkologickými či dedičnými ochoreniami.
  • pri darovaní pupočníkovej krvi sa uplatňujú prísne kritériá na výber darkyne, ale aj na odobratú krv. Dôvodom je to, že darovaná krv je určená pre inú osobu – pre chorého pacienta, pre ktorého je transplantácia cudzích buniek veľkým zásahom do organizmu.

Ceptra a Eurocord

Na Slovensku sa odberom a skladovaním pupočníkovej krvi zaoberá komerčná spoločnosť Ceptra (www.ceptra.sk) a neštátne zdravotnícke zariadenie Eurocord (www.eurocord.sk). Odberová súprava, transport, vyšetrenie a zmrazenie materiálu stojí 824 € (24 823,82 Sk) a je možnosť to zaplatiť aj prostredníctvom splátok. Ročný poplatok za uskladnenie je 49 € (1 476,17 Sk).

13.8.2009 5:50| autor: Dana Chalupková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist