10 nepríjemností v tehotenstve: To všetko musím prekonať?

Radostné očakávanie potomka má i svoje drobné tienisté stránky. Niektoré drobné zdravotné ťažkosti sa dajú vydržať, s inými je dobré zájsť za odborníkom.

10_neprijemnych-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Chce sa mi vracať

Žalúdočné ťažkosti postihujú 70 až 80 % tehotných žien. Niektorým sa iba dvíha žalúdok, iné ustavične vracajú, až skončia v nemocnici. Môžu za to tehotenské hormóny. Štartérom bývajú rôzne vône, ale svoju úlohu zohráva i psychika. Nauzea sa dostaví medzi 4. až 9. týždňom tehotenstva a vrcholí medzi 10. a 12. týždňom.

Vo väčšine prípadov spontánne miznú po prvom trimestri, ale v 20 až 30 % pretrváva až do 20. týždňa tehotenstva. Tento stav neradno zľahčovať, pretože môže spôsobiť dehydratáciu a výrazný úbytok na hmotnosti. Upokojiť žalúdok môžete zázvorom a pomáha i akupunktúra.

Páli ma záha

Asi dve tretiny tehotných trpí pálením záhy a refluxom (spätný tok žalúdočných štiav). Vinníkom je hormón progesterón, ktorý uvoľňuje nielen svalstvo maternice, aby sa mohla pekne rozpínať, ale i hladké svalstvo v celom tele. Doplatí však na to zvierač pažeráka, ktorý je ochabnutý. To spolu s tlakom plodu na žalúdok v treťom trimestri vyvolá tieto ťažkosti.

Nie je to nič fatálne. Bránime sa tým, že si neľahneme hneď po jedle, ale zotrváme v sede alebo poloľahu, kým sa trávenie upraví. Vyhneme sa tiež koreneným a tučným jedlám, káve a čaju a tiež rýchlym cukrom. Jeme častejšie a v malých dávkach.

Za zápchu môžu hormóny

Zápcha prenasleduje 50 % budúcich mamičiek. Tehotenské hormóny totiž vo výsledku spomaľujú činnosť čriev. Niekomu pomôže pohár vody nalačno, vláknina v strave a dostatok tekutín. K masáži čreva prispieva i brušné dýchanie, ktoré je dôležité pri pôrode. Na toalete si vyložíme nohy na nízku stoličku, aby sme zaujali správny „posed“, ktorý podporuje vyprázdňovanie.

Zápcha často kráča ruka v ruke s hemoroidmi, ktoré môžu krvácať a byť bolestivé. So starostlivosťou nemožno otáľať, lekár predpíše masť, prípadne čapíky. Nič z toho dieťa neohrozí. Hemoroidy zvyčajne nejaký čas po pôrode zmiznú.

Bolia ma kríže

Ide o prvú bolesť, s ktorou sa stretne tehotná žena, a to od 2. trimestra. Vtedy je už hmotnosť plodu citeľná a nastávajúca matka tomu dobrovoľne prispôsobuje svoj postoj. Je dobré na to myslieť a snažiť sa vedome tlačiť panvu dopredu, aby sa čo najviac vyrovnalo prehnutie v bedrách.

V treťom trimestri sa ťažkosti ešte zhoršia. Niekedy pomôže špeciálny podporný pás na brucho. Odporúča sa tiež spať naboku, prospešná je aj akvagymnastika a masáže.

Koniec sladkým snom

Na začiatku tehotenstva vplyvom hormonálnych zmien nemajú ženy problém „spať ako drevo“. Spavosťou často žena prezradí iný stav všímavému okoliu skôr, ako by sa ním chcela sama pochváliť. Nie je nič nenormálne pospať si napríklad poobede alebo inokedy, keď cítime únavu.

Ku koncu tehotenstva je to naopak. Nespavosť a časté nočné budenie prenasleduje 80 % žien. S obrovským bruchom sa ťažko spí a navyše namiesto sladkých snov nastupujú obavy, ako to všetko dopadne. Dôležité je pokúsiť sa dohnať spánkový deficit cez deň. Účinné bývajú i homeopatiká.

Čítajte tiež:

Častejšie chodím na záchod

Na začiatku „pracujú“ hormóny, ku koncu tehotenstva tlačí na močový mechúr plod. Je to síce otravné, ale nie je na tom nič patologické.

Problém nastáva, keď sa objaví inkontinencia, teda samovoľný únik moču. Predísť tomu môžeme cvikmi na posilňovanie panvového dna. Nie je dobré čakať ani na to, až bude močový mechúr plný a už sotva dobehneme, ale chodiť na záchod častejšie. V ojedinelých prípadoch je pri inkontinencii potrebný lekársky zákrok.

Nohy ako z olova

Krv sa hromadí v žilách na nohách – typická situácia pre adeptov na kŕčové žily. Ak mala žena tieto ťažkosti ešte pred tehotenstvom, môže čakať, že sa to počas neho ešte zhorší.

Prevenciou číslo jeden je nosiť hneď od počiatku tehotenstva zdravotné pančuchy. Je to prirodzenejšie, než brať lieky na žilovú nedostatočnosť. V bežných prípadoch pomáha mať vyložené nohy, kedykoľvek je to možné, jednoduché cviky či plávanie.

Tŕpnutie je na zbláznenie

V poslednom trimestri niektoré ženy poriadne potrápi pocit brnenia či tŕpnutia v nohách a rukách, a to hlavne v noci. Tieto pocity sú väčšinou spôsobené nadmerným zadržiavaním vody v tele, opuchmi a následným tlakom na niektorý z nervov. Rovnako však môže ísť o nedostatok horčíka. Doplniť ho do tela nie je taký problém.

Proti tŕpnutiu existuje rýchla pomoc. Ponoríme končatiny do studenej vody so soľou, podporí to krvný obeh, potlačí nepríjemné pocity. Ak je však tŕpnutie až bolestivé, mali by ste zájsť k lekárovi. V bežných prípadoch sa po pôrode všetko vráti do normálu.

Azda mi nenarastie srsť?

Na vašom krásne zaoblenom brušku sa objavil riadok chĺpkov. Oveľa hustejší porast máte i na nohách a dokonca aj na tvári. Rast ochlpenia má ľahko odhaliteľného vinníka.

Placenta vyrába v priebehu tehotenstva androgénne (mužské) hormóny, a to či už čakáte dievčatko, alebo chlapčeka. Jediná pomoc je depilácia, pretože plod tieto hormóny na svoj vývoj potrebuje. Opatrne s chemickými prípravkami, škodliviny z nich by sa mali dostať do tela.

Krvavý úsmev nepoteší

Tehotné ženy patria do rizikovej skupiny tých, ktoré trpia zápalom ďasien (gingvitídou), čo je infekcia vyvolaná baktériami zubného povlaku. Ďasná bývajú zapálené, opuchnuté, bolestivé a pri čistení zubov krvácajú.

Odporúča sa vymeniť zubnú kefku za mäkšiu, používať pravidelne medzizubné kefky, špeciálne zubné pasty, ústne vody, masážne roztoky. Ak nepomáhajú, treba sa poradiť so zubárom. Zapálené ďasná prenasledujú ženy tak od piateho mesiaca tehotenstva a zvyčajne zmiznú po pôrode.

10.1.2023 5:25| autor: Helena Chvojková  | zdroj: Článok bol napísaný v spolupráci s gynekoložkou.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist