Dokáže vás homeopatia zbaviť depresií či nespavosti?

Homeopatia je liečebná metóda, o ktorej sa často vedú vyostrené diskusie. Napriek tomu homeopatia funguje a nie je to iba placebo. Babyweb vám dnes prináša jeden zaujímavý príbeh, v ktorom homeopatia skutočne pomohla, a zároveň informácie o tom, čo je pre úspešnú homeopatickú liečbu kľúčové.

Príbeh jednej choroby

Eva je moja kamarátka a tiež študentka homeopatie. Nedávno zažila zaujímavý homeopatický príbeh s dobrým koncom, na ktorý navyše ako budúca odborníčka na homeopatiu dokázala nazerať v oveľa hlbších súvislostiach ako klasický pacient. Poprosila som ju preto, či by sa oň nepodelila s čitateľmi Babywebu. Eva súhlasila.

Jej skúsenosť dobre demonštruje nielen to, ako homeopatia funguje, ale tiež to, že na úspešnú liečbu potrebujete nielen homeopatické lieky, ale hlavne schopného homeopata.

„Minulý rok to so mnou išlo z kopca. Rútil sa mi život aj zdravie,“ hovorí Eva a zdôveruje sa s ďalšími podrobnosťami. „Rozišiel sa so mnou priateľ, o ktorom som si vtedy myslela, že sa zaňho nakoniec vydám, mala som finančné problémy, nespravodlivo ma vyhodili z práce a aby toho nebolo málo, nevzali ma na diaľkové štúdium sociálnej práce, na ktoré som sa hlásila. Navyše mi úplne náhle zomrela sesternica, ktorú som mala veľmi rada. A to všetko približne v rozpätí troch mesiacov. Nečudo, že som začala trpieť psychickými problémami. Postupne sa mi začali objavovať úzkosti a rôzne temné stavy. Bolo to, akoby ma zahalil čierny mrak. Počas menštruácie sa všetko ešte zhoršovalo. Cítila som sa príšerne. K tomu sa pridala obrovská precitlivenosť. Plakala som nad každým obrázkom opustenej mačky.

Občas, keď už bol tlak jednoducho neúnosný, som si jednoducho kľakla na koberec a hystericky som plakala tak dlho, kým neprišla úľava. Pridala sa aj veľká únava a averzia k práci. Nové zamestnanie sa mi síce podarilo nájsť pomerne skoro, ale bola som taká vyčerpaná, že som začala mať problémy ráno vstať a ísť do kancelárie. Už len myšlienka na pracovné povinnosti vo mne vyvolávala pocit, že na mne leží olovená doska. Ťarcha ma doslova zatláčala do postele. Okrem toho ma stále boleli svaly na krku a okolo lopatiek, trpela som nespavosťou, trápil ma močový mechúr a začínalo sa mi zle dýchať. Hlbokými nádychmi som si kompenzovala nedostatok kyslíka. Začalo sa mi zdať, že môj život vyhasína.

Nemala som síce samovražedné myšlienky, ale prirodzená smrť sa mi v tom období zdala ako lákavý variant. Študujem homeopatiu, tam som bez veľkého úspechu sama na sebe bez konzultácie s niekým skúsenejším vyskúšala dva homeopatické lieky a nakoniec som si začala pomáhať Neurolom, ktorý mi predpísal môj gynekológ. Na konci roka to všetko dospelo tak ďaleko, že som začala premýšľať o návšteve psychiatra a antidepresívach. Sama som už neverila, že v tomto stave by mi homeopatia dokázala pomôcť. Napriek tomu som sa rozhodla urobiť ešte jeden pokus a konečne som sa objednala k Petrovi Zachariášovi, ktorý ma učí v homeopatickej škole.“

Ako prebiehala liečba

„Peter sa so mnou asi hodinu a pol rozprával a potom mi dal liek,“ pokračuje vo svojom rozprávaní Eva a dodáva: „Dohodli sme sa, že mi meno lieku nepovie. So začínajúcimi homeopatmi je totiž problém. Liek, ktorý dostanú, začnú okamžite študovať, čo môže ovplyvniť skutočné symptómy a homeopatovi to komplikuje vyhodnotenie liečby. Dostala som teda iba fľaštičku s guľôčkami bez nápisu a modlila som sa, aby to zabralo. Efekt bol jednoznačný.

Prakticky od prvého dňa od podania lieku som sa začala cítiť dobre. Opäť sa mi vrátila radosť zo života. Depresie, úzkosť, nespavosť i únava úplne zmizli. Dostavil sa až extatický pocit šťastia a veľký prílev energie. Počas ďalších troch týždňov sa mi výrazne zhoršila bolesť krčnej chrbtice aj dýchanie a následne odzneli aj telesné symptómy. Liek nepochybne zabral. K homeopatickej liečbe totiž patrí aj počiatočné zhoršenie stavu. Odvtedy som v pohode. Jediné, čo zostalo, boli problémy s močovým mechúrom. To si bude zrejme vyžadovať ešte ďalší liek. Symptómy sú totiž vo vrstvách a jeden liek na vyliečenie všetkých problémov zvyčajne nestačí.

Pri ďalšej kontrole som si následne od Petra Zachariáša vyžiadala názov lieku. Bola to Cimicifuga. Okamžite som sa vrhla na homeopatické knihy. Obraz lieku skutočne veľmi dobre zodpovedal mojim ťažkostiam vrátane výroku, že ma „zahalil čierny mrak“. Presne tak som totiž svoj stav opisovala homeopatovi. Navyše mi došlo, že aj ďalšie symptómy uvedené pri lieku, o ktorých som s homeopatom ani nehovorila, ako sú zimomravosť a uvravenosť či potlačená menštruácia, na mňa sedia. Spomenula som si dokonca, že po rozchode som vysadila antikoncepciu a trvalo skoro tri mesiace, kým sa dostavilo krvácanie. Takže aj toto sedí. Je dokonca možné, že antikoncepcia nejako k zhoršeniu môjho stavu prispela. Zaujímavé je aj to, že patológia v obraze lieku Cimicifuga sa rozvinie často po rozchode alebo iných životných neúspechoch, čo bol presne môj prípad. Pre mňa bola liečba svojím spôsobom zlomový zážitok. Samozrejme, že som verila, že homeopatia funguje, veď ju študujem. Na supervíziách som videla dosť pacientov, ktorým homeopatia výrazne pomohla, ale toto bolo po prvý raz, keď som účinok lieku zažila na sebe a v takom rozsahu, navyše úplne naslepo. Dovtedy som mala osobnú skúsenosť iba s vyliečenými chrípkami. Celá táto príhoda ma navyše naučila určitej homeopatickej pokore. Kým človek dokáže nájsť správny liek, musí sa toho veľa naučiť.“

Na Babywebe tiež nájdete:

Homeopatia alebo antibiotiká?
Kde sa končí zdravie a začína sa choroba?
Homeopatia verzus klasická medicína
Ako na „prdíky“? Vyskúšajte homeopatiu

Na akom princípe to funguje?

Na Evinom príbehu dobre vidieť, ako prebieha homeopatická diagnostika, ktorá je tiež základným kľúčom k úspešnej liečbe. „Homeopat nehľadá diagnózu, ale súbor symptómov, ktoré zodpovedajú obrazu určitého lieku. Vychádza sa pritom z predpokladu, že podobné sa lieči podobným, ale nariedeným do mimoriadne vysokého stupňa. Vo finálnom roztoku nezostane prakticky žiadna molekula z pôvodnej látky, tvrdí homeopat Lukáš Bulín a dodáva: „Pre lepšie pochopenie uvediem malý, veľmi zjednodušený príklad. Pôsobenie kávy asi pozná každý čitateľ – čulosť a vyostrené vnímanie. Mnohí z vás by iste dodali, že vo väčšom množstve spôsobuje aj nervozitu, nepokoj, precitlivenosť a tiež nespavosť. A to sú presne stavy, na ktoré homeopaticky pripravená káva zaberá – rozrušená myseľ a zrýchlené myslenie spojené s nespavosťou.“

Vedcom zatiaľ nie je úplne jasné, na akom princípe tieto v podstate nehmotné substancie v tele pôsobia. Dôležité je, že to skutočne pomáha. Choroba sa nepotláča ako v klasickej medicíne, ale naopak sa podporí. Symptóm totiž v homeopatii nie je chápaný ako nepriateľský prejav, ale ako prostriedok, ktorým sa telo snaží dostať späť do stratenej rovnováhy. Preto sa vyberá podobný liek. Ten vlastne iba zosilní symptómy, čím podporí prirodzený uzdravujúci potenciál tela a lieči ho. Z tohto dôvodu pri homeopatickej liečbe najskôr prichádza homeopatické zhoršenie a až potom príde úľava.

Podstatou je vybrať správny liek

Vybrať správne homeopatikum znamená urobiť s pacientom zhruba dvojhodinový rozhovor a navyše dobre poznať lieky. „Dobrý homeopat musí mať v hlave niekoľko stoviek liekov, tí najlepší, ako napríklad grécky homeopat George Vithoulkas, dokonca pracujú s niekoľkými tisícmi liečebných substancií, pričom každé jedno homeopatikum samo osebe reprezentuje pomerne rozsiahly súbor informácií,“ hovorí riaditeľ Prague College of Clasical Homeopathy Petr Zachariáš.

Rozpoznať obraz lieku v symptómoch pacienta si pritom žiada nielen dobrú a podrobnú znalosť liekov, ale aj určité skúsenosti. V prípade Evy vybral Petr Zachariáš homeopatikum s názvom Cimicifuga. Pozrime sa, ako je tento liek opísaný v literatúre. Pod článkom nájdete dve stránky z knihy, ktorá sa nazýva Materia medica, čo je niečo ako slovník homeopatických liekov s ich podrobnými obrazmi. Eva rozhodne nemala všetky symptómy uvedené v literatúre, ale podrobností bolo dosť – na obrázku sú vyznačené oranžovou farbou. Všetky symptómy lieku napokon nemá žiadny pacient. Pre úspešnú liečbu stačí, keď sú prítomné hlavné kľúčové symptómy. V praxi sa však bežne stáva, že pacient vykazuje obrazy viacerých liekov a závisí od skúseností homeopata, aby vybral ten správny.

Metóda výberu správneho liečiva je teda pomerne zložitá a často sa stáva, že aj ten najskúsenejší praktik nevyberie správny liek hneď na prvýkrát. Namieste je teda určitá trpezlivosť. Výsledok však stojí za to. Keď sa homeopatická liečba podarí, môžete sa veľmi šetrným a trvalým spôsobom zbaviť aj chorôb, s ktorými si klasická medicína nevie rady. Ekzémy, vytrvalé bolesti hlavy, astma, epilepsia, depresie, nespavosť a mnohé ďalšie ťažkosti môžu odísť navždy, a to napriek tomu, že mnohí skeptici považujú účinnosť homeopatie nad rámec placeba za úplne nereálnu.


Zdroj: Materia medica pre homeopatickú prax, Dr. Tinus Smith, Nakladateľstvo Alternativa

13.7.2017 12:11

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist