Potvrdenie tehotenstva a odhalenie mimomaternicového tehotenstva

Tehotenstvo možno zistiť pomocou tehotenských testov z moču ženy alebo odberom krvi na stanovenie tehotenského hormónu HCG. Tehotenský hormón je možné v moči preukázať 9. deň po oplodnení vajíčka, čo zodpovedá fáze, keď žene vynechá menštruácia.

12-shutterstock_648479821-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

V krvi je možné stanoviť hormón HCG o niekoľko dní skôr ako z moču.

Ďalším krokom je ultrazvuk. Asi päť týždňov od prvého dňa poslednej menštruácie je možné na ultrazvuku rozlíšiť, či tehotenstvo prebieha v maternici, alebo nie.

Mimomaternicové tehotenstvo (GEU) je stav, keď sa oplodnené vajíčko uhniezdi mimo dutiny maternice. Najčastejšie je to vo vajíčkovode, menej na vaječníku a vzácne v brušnej dutine. Plodové vajce je veľmi agresívne, prerastá do steny orgánu, narušuje cievy a tým môže dôjsť k náhlemu a silnému krvácaniu, ktoré ohrozuje ženu na živote.

Príčiny zahniezdenia oplodneného vajíčka vo vajíčkovode sú rôzne. Patria k nim vrodené dlhé, málo pohyblivé vajcovody, ktoré včas nedopravia vajíčko do dutiny maternice, stavy po zápaloch vajíčkovodu, stavy po operáciách vajíčkovodu, zavedené vnútromaternicové teliesko a endometrióza.

V prípade infekcie sa jedná hlavne o sexuálne prenosné nákazy. V poslednom čase sa obzvlášť často vyskytuje infekcia spôsobená baktériou Chlamydia trachomatis. Endometrióza je choroba, keď sa výstelka maternice nachádza mimo nej. Ak je to vo vajíčkovode, je tu riziko, že sa vajíčko uhniezdi práve tu. Ďalšou veľkou skupinou sú tehotenstvá po umelom oplodnení. Tu, bohužiaľ, môže nastať situácia, že pri zavádzaní viacerých vajíčok sa niektoré zahniezdi správne v maternici a ďalšie mimo nej.

Prejavy a priebeh mimomaternicového tehotenstva

Rastúca neporušená mimomaternicová gravidita spôsobuje tupé bolesti v podbruší, ktoré môžu byť jednostranné, v závislosti od toho, v ktorom vajcovode sa uhniezdilo oplodnené vajíčko. Môže dôjsť k odumretiu plodového vajca, ktoré je vypudené do brušnej dutiny. Ide teda o potrat, ktorý je spojený s miernym krvácaním do brušnej dutiny, kŕčovitými bolesťami a s hnedkastým výtokom.

Čítajte tiež:

Diagnóza mimomaternicového tehotenstva sa zakladá na pozitívnom tehotenskom teste, ktorého hodnoty bývajú nižšie ako pri gravidite v maternici, a ďalej na ultrazvukovom a vaginálnom vyšetrení.

Liečba spočíva v odstránení oplodneného vajca.

Vďaka ultrazvukovému vyšetreniu sa v súčasnosti diagnostikujú mimomaternicové tehotenstvá obvykle včas. Žene to prináša menej komplikácií a pravdepodobnosť, že ďalšie tehotenstvo môže prebiehať bez väčších komplikácií.

29.2.2024 1:50| autor: Radka Bočánková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist