Ste tehotná? Najprv sa mení vaša psychika

Tehotenstvo, pôrod a materstvo znamenajú pre ženu veľkú životnú zmenu, a to nielen fyzickú, ale aj duševnú. Mení sa jej nielen telo, ale pod vplyvom hormónov dochádza aj k psychickým zmenám. Žena prežíva všetko okolo seba veľmi emotívne. Z psychologického hľadiska je tehotenstvo pre ženu krízovým obdobím, keď sa jej protiví jej zrelosť.

psyhicka-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

U tehotných žien sa často stretávame s úzkosťou, utrápenosťou, depresiami, náladovosťou a so strachom. Úzkosť býva najväčšia na začiatku tehotenstva, keď sa žena obáva jeho priebehu a pôrodu a na konci tehotenstva, keď prichádzajú na rad otázky o výchove a starostlivosti o dieťa. Psychiku ženy môže ovplyvniť aj zmena jej sociálneho postavenia.

Žena stráca ekonomickú sebestačnosť, stáva sa závislou od manžela. Môže mať obavy, či nestratí svoje postavenie v práci. Ženy, ktoré si zakladajú na kariére, môžu brať tehotenstvo a pôrod ako obeť.

Dôležitý je aj samotný vzťah medzi partnermi. Ak muž túžil po rodine, prežíva so ženou jej tehotenstvo, zahŕňa ju pozornosťou, dáva jej pocit bezpečia a istoty. Každá tehotná žena totiž túži po partnerovom ocenení. V ďalšej fáze tehotenstva sa pozornosť ženy presúva na seba a plod. Partner sa môže cítiť zbytočný a môže začať na dieťa žiarliť.

Vývoj väzby matky na plod

V prvom období, ktoré trvá do 18. týždňa, sa žena vyrovnáva s faktom, že je tehotná. Pocity môžu byť rôzne – od prežívania šťastia až po dojem, že sa žene zrútil svet, podľa toho, či tehotenstvo bolo chcené, alebo nie. Reakcie závisia aj od psychickej zrelosti ženy, jej veku, sociálnych a ekonomických faktorov. Pri nechcenom tehotenstve je žena v ťažkej stresovej situácii. Zaoberá sa otázkou, ako oznámi správu rodičom a partnerovi, a zvažuje možnosť umelého prerušenia tehotenstva.

V raných fázach tehotenstva sa môžu vyskytovať tehotenské ťažkosti

Ako ich žena prijme, záleží opäť na tom, ako bola na tehotenstvo pripravená. Ak pripravená bola, berie nevoľnosti spojené s tehotenstvom ako prirodzenú vec. Prirodzené sú aj obavy z potratu alebo choroby, ktorá by mohla ohroziť plod. Bohužiaľ, niektoré ženy berú tehotenstvo ako chorobu, sú prekvapené náhlymi emóciami alebo intenzitou tehotenských problémov.

V ďalšom priebehu tehotenstva sa vzťah ženy mení na pozitívny a žena sa zaujíma o vývoj plodu a jeho zdravotný stav, ktorý konzultuje so svojím lekárom.

Dnes už existuje rad webových stránok, kníh a časopisov zaoberajúcich sa tehotenstvom, pôrodom a starostlivosťou o dieťa. Ženy sa tak môžu dozvedieť, ako sa ich dieťatko vyvíja deň za dňom, a môžu sa týmto spôsobom teoreticky pripraviť na pôrod a príchod dieťatka. Súčasťou prípravy na pôrod sú aj predpôrodné kurzy a cvičenia. Už v skorej fáze tehotenstva sa môže zapojiť partner, aby sa pripravil na rolu otca tým, že ženu sprevádza na prvé ultrazvukové vyšetrenie. Žena má dobrý pocit, že nie je v cudzom prostredí sama a že muž má záujem ako o ňu, tak i o dieťa.

Na Babywebe tiež nájdete:

Zmeny materského organizmu v tehotenstve
Mýty a povery o tehotenstve
Tehotenský preukaz

Druhé obdobie trvá asi do 34. týždňa a je najstabilnejšie

Žena vníma pohyby plodu, vie, že dieťa je živé a komunikuje s ním. Začína ho vnímať ako nového jedinca. Predstavuje si, ako bude vyzerať a aké bude mať vlastnosti. S partnerom vyberá meno. V tomto období mávajú ženy veľké obavy z výsledkov genetických testov. Prajú si, aby ich dieťa bolo zdravé a nemalo žiadnu vývojovú chybu. Niektoré čakajú s nakupovaním výbavičky pre dieťa čo najdlhšie s obavou, „aby sa to nezakríklo“.

Ako plod rastie, mení sa i postava ženy. Niektoré ženy prijmú rastúce bruško s radosťou a sú pyšné na to, že sú tehotné. Iné však majú strach, že sa partnerovi nebudú páčiť, a tešia sa, až porodia a ich postava sa vráti do pôvodného stavu. V tomto období sa môže stať, že žena začne odmietať milostný život. Sčasti je to dané práve obavami, že sa partnerovi nebude s bruškom páčiť, sčasti sa bojí, aby sa dieťaťu pri styku niečo nestalo.

Ženy často konzultujú tehotenstvo so svojou matkou. Zaujíma ich priebeh tehotenstva a pôrodu. Matkin názor je pre ženu veľmi dôležitý. Keďže ženy sú veľmi citlivé, názor matky ich môže upokojiť, ale aj značne znervózniť.

V treťom období by už mala byť psychologická príprava na pôrod dokončená

S blížiacim sa termínom pôrodu narastajú obavy z jeho priebehu, z pôrodných bolestí, z personálu a cudzieho prostredia. Obvyklé sú aj obavy zo smrti, ale aj napríklad zo samotnej epiziotómie.

Dôležité je, z akých zdrojov žena získala informácie. Niektoré ženy rady opisujú svoj pôrod veľmi farbisto, aby tromfli tie ostatné. Ak žena dostane práve tieto informácie, jej neistota sa, samozrejme, zväčší. Pôrod je vyvrcholením celého tehotenstva. Jeho priebeh závisí od toho, ako žena tehotenstvo prežívala a ako k nemu pristupovala. Je dôležité, aby mala pocit, že ho dobre zvládla.

Nepriaznivé psychologické faktory v tehotenstve

Existujú ženy, ktoré sa na tehotenstvo adaptujú horšie. Ženy mladšie ako 20 rokov, ktoré často žijú v rodine so zlými vzťahmi, sa cítia izolované a menejcenné. Od tehotenstva očakávajú, že rýchlo dospejú a spoločensky postúpia. Opak je pravda. Často sa cítia samy, situáciu nezvládajú a cítia sa neschopné. Ženy staršie ako 35 rokov si uvedomujú vysoké riziko komplikácií v tehotenstve a sú úzkostné. Majú svoje stereotypy a horšie sa prispôsobujú potrebám dieťaťa.

Ďalšou skupinou sú ženy, ktorých tehotenstvo sa skončilo neúspechom. Ak otehotnejú a nie sú s danou situáciou vyrovnané, môžu u nich nastať zložité psychické problémy. Slobodné ženy sa často nachádzajú v zložitej sociálnej situácii. Sú vystavené stresu, často rodia predčasne a ich deti majú nízku pôrodnú hmotnosť.

Veľký vplyv na priebeh tehotenstva majú všetky lekárske zákroky, ktoré musí žena podstúpiť. Neustále si kladie otázku, či je všetko v poriadku. Každé vyšetrenie, ktoré prinesie pozitívny výsledok, má na ich psychiku dobrý vplyv. Naopak, pri každom zistení aj najmenšej odchýlky reagujú veľmi negatívne. Výraznú úzkosť môže vyvolať abnormálny výsledok genetických testov a následná amniocentéza. Ide o výkon, ktorý nesie určité riziká.

Žena sa jednak obáva, aby nedošlo k potratu, a navyše musí čakať na výsledok. Každá komplikácia počas tehotenstva zhoršuje ženin psychický stav. Dôležité je, ako k problémom pristúpi, aby mala odvahu a verila v dobrý koniec.

 

23.12.2020 4:55| autor: Radka Bočánková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist