Som „v tom“? Prvú odpoveď dá tehotenský test

Neviete, či ste tehotná? To je úplne normálne. Veď aj príznaky tehotenstva sa rozdeľujú na neisté, pravdepodobné a isté. Prvú informáciu nám obyčajne ponúkne tehotenský test. Odpoveď dá rýchlo a pomerne presne.

Medzi neisté známky tehotenstva patrí:

  • Ranná nevoľnosť a vracanie, ktoré postihuje väčšinu tehotných žien. Žalúdočné problémy sa môžu vyskytovať aj celý deň. Obvykle sa skončia po uplynutí prvého trimestra.
  • Citlivosť, napätie a zväčšenie pŕs je dôsledkom hormonálnych zmien.
  • Únava, náladovosť, zmena chutí, citlivosť na pachy.
  • Sklon k mdlobám a závratom, bolesť hlavy.
  • Zvýšená tvorba slín (ptyalizmus).
  • Pobolievanie a citlivosť v podbruší, časté nutkanie na močenie.
  • Citlivosť, bolestivosť a zväčšovanie pŕs.
  • Hustý belavý výtok.

Za pravdepodobnú známku tehotenstva sa pokladá vynechaná menštruácia, presiaknutie vonkajších pohlavných orgánov, dofialova sfarbená sliznica pošvy a zväčšená maternica.

Istá známka tehotenstva znamená, že tehotenstvo sa preukáže buď tehotenským testom, odberom krvi alebo ultrazvukom.

Tehotenské testy

Na trhu existuje široká škála tehotenských testov. Fungujú na princípe zistenia prítomnosti tehotenského hormónu HCG v moči.

Papierik v tehotenskom teste obsahuje chemikálie, ktoré reagujú na určitú hladinu hormónu HCG (väčšina testov má hranicu citlivosti 20 mlU/ml). Obvykle sú citlivé už 8. – 9. deň po oplodnení, teda prvý deň po vynechaní menštruácie.

U žien, ktoré majú nepravidelný menštruačný cyklus a k otehotneniu došlo neskôr, než sa očakáva, môže byť test v tomto čase ešte negatívny. Žena pritom tehotná je, ale hladina hormónov je ešte taká nízka, že na ňu test nereaguje. Ak sa menštruácia nedostaví ani v nasledujúcich dňoch, mala by žena test zopakovať s odstupom 2-3 dní.

Čítajte tiež:

Kedy ísť prvýkrát k lekárovi

Vďaka veľmi citlivým tehotenským testom môže žena zistiť svoje tehotenstvo veľmi skoro. Optimálny čas na prvú návštevu gynekológa je týždeň alebo dva po vynechaní menštruácie. Ak žena navštívi lekára skôr, nie je obvykle na ultrazvuku tehotenstvo ešte viditeľné.

Hlavnou úlohou prvej návštevy je ultrazvukové potvrdenie tehotenstva, jeho umiestnenie v maternici a preukázanie životaschopnosti plodu.

Lekár so ženou starostlivo preberie anamnézu so zameraním na choroby, ktoré by mohli ovplyvniť jej tehotenstvo alebo zdravie plodu. Ďalej lekár poučí ženu o priebehu tehotenstva a oboznámi ju s tým, čo ju čaká pri jednotlivých návštevách v tehotenskej poradni. Spoločne potom naplánujú ďalšiu návštevu.

9.5.2018 4:52| autor: Radka Bočánková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist