Inkontinencia: zbytočné tabu

Močová inkontinencia – delikátny problém, o ktorom sa hovorí šeptom a s veľkými rozpakmi, aj keď ide o častejšiu záležitosť, ako by sa mohlo zdať. Únikom moču totiž podľa štatistík trpí každá tretia dospelá žena. Liečba pritom existuje a dokáže príznaky odstrániť natrvalo.

Inkontinencia alebo únik moču postihuje až dvakrát častejšie ženy ako mužov. A nemusí ísť iba o staršiu vekovú kategóriu. Napriek tomu, že nejde o závažný zdravotný problém, má často zásadný vplyv na psychiku a spoločenský i pracovný život postihnutého.

„Nepríjemný únik moču sa hojne vyskytuje v tehotenstve alebo po pôrode, ale napríklad aj u vrcholových športovkýň. Je známe, že atlétky sa na tento problém sťažujú veľmi často. Postihnúť môže ženy v akejkoľvek fáze dospelosti, najčastejšie sa však inkontinencia vyskytuje v staršom strednom veku,“ vysvetľuje primár motolskej gynekologicko-pôrodníckej kliniky Roman Chmel.

Pozor na pitný režim!

Častejší výskyt inkontinencie u žien je podmienený predovšetkým anatómiou ženského močového traktu. Konkrétnych príčin však môže byť mnoho a u väčšiny žien sa vyskytne hneď niekoľko z nich. Najčastejšie sú opakované ťažké pôrody väčších detí, infekcie a operácie močových ciest, nedostatok hormónov v období prechodu, ale napríklad aj chronický kašeľ u fajčiarov alebo zlé návyky v oblasti pitného režimu.

„V ordinácii sa najčastejšie stretávam s prípadmi takzvanej stresovej inkontinencie alebo s pacientkami s hyperaktívnym mechúrom. Tieto problémy sú nepríjemné predovšetkým vo vyššom veku, keď sa mnohé ženy ťažšie pohybujú, nemôžu rýchlo dobehnúť na toaletu bez úniku moču, čo je hlavne pri náhlom a silnom nutkaní na močenie veľmi spoločensky a osobne hendikepujúce,“ vysvetľuje MUDr. Roman Chmel.

2 najčastejšie typy inkontinencie u žien:

Stresová inkontinencia

Tento pojem označuje mimovoľný únik väčšinou malého množstva moču pri kašli, smiechu, dvíhaní ťažkého predmetu alebo už spomínanom športovom výkone. Ide vlastne o všetky pohyby, ktoré zvyšujú vnútrobrušný tlak a tým aj tlak na močový mechúr. Stresová inkontinencia sa nezriedka objavuje aj u mladších žien po jednom či viacerých pôrodoch.

Nutkavá alebo urgentná inkontinencia (hyperaktívny mechúr)

Tento typ inkontinencie je oveľa nepríjemnejší a spoločensky viac obmedzujúci. Vyskytuje sa prevažne u žien po menopauze, ale aj pri rôznych zdravotných problémoch týkajúcich sa centrálneho nervového systému (poškodenie nervového systému, Parkinsonova choroba, roztrúsená skleróza a pod.). Ide o náhle nutkanie na močenie s nekontrolovateľným únikom moču, aj keď močový mechúr nie je preplnený. Ženy – a muži –, ktorých trápi tento typ inkontinencie, majú často problém s únikom moču, napríklad po vypití väčšieho množstva tekutiny alebo keď počujú či vidia tiecť vodu (vrátane umývania riadu alebo sprchovania).

Čítajte tiež:

Ako na inkontinenciu

„Po prvom pôrode som žiadne problémy nemala, ale po druhom dieťaťu som začala trpieť unikaním moču v tých najmenej vhodných situáciách. Najskôr som to nijako zvlášť neriešila, ale vzhľadom na to, že to trvalo aj pol roka po pôrode, zašla som za svojou gynekologičkou. Tá mi najskôr poradila používať slipové vložky a cvičiť cviky na panvové dno. Keď však ani po ďalšom polroku neprišlo žiadne zlepšenie, zmenila som lekárku a tá mi odporučila používať špeciálne zdravotné pošvové guľôčky (niečo v štýle Venušiných guľôčok). Predávajú sa v rôznych drogériách a skutočne mi veľmi pomohli.“ Dagmar, 37 rokov.

Rovnako ako v Dášinom prípade treba primárne vyhľadať odbornú pomoc. Ak váš lekár nad týmto problémom mávne rukou, nedajte sa odbiť a hľadajte pomoc inde. Buď u gynekológa, alebo u urológa.

Stresová inkontinencia sa väčšinou lieči najskôr konzervatívnym prístupom, ako sú rehablitácia, elektrostimulácia panvových svalov alebo práve používaním špeciálnych vaginálnych guľôčok či krúžkov. „Oveľa podstatnejšie, aj keď to mnohé pacientky nechcú počuť, sa však pri stresovej inkontinencii uplatňuje operácia. Niekedy sa svojim klientkam až zdráham povedať, že keby prišli pred rokom či pred dvomi a podstúpili veľmi jednoduchú operáciu, ušetrili by si zbytočné trápenie,“ konštatuje primár Chmel.

Chirurgická liečba je veľmi úspešná, no ani po operácii nie je úplne vyhrané. Ako v prípade všetkých zdravotných problémov, aj tu má najväčší podiel na dlhodobom úspechu prevencia.

Prevencia inkontinencie

Ak budete dodržiavať týchto niekoľko základných rád, urobíte maximum pre to, aby vás únik moču netrápil ani vo vyššom veku:

  • Snažte sa udržiavať primeranú telesnú hmotnosť.
  • Nefajčite.
  • Hýbte sa, ale vyhnite sa fyzicky náročným športom s nadmerným množstvom výskokov.
  • Nepodceňujte zápaly močových ciest a vždy ich poctivo doliečujte.
  • Dodržiavajte odporúčania týkajúce sa liečby chronických chorôb (cukrovka, astma atď.).
23.2.2018 11:50| autor: Pavla Maříková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist