Mám skrátený čapík. Hrozí mi predčasný pôrod?

OTÁZKA TÝŽDŇA Som v 24. týždni tehotenstva a v poradni som sa sťažovala na bolesti chrbta a po vyšetrení mi doktor povedal, že mám skrátený čapík. Predpísal mi magnézium, nikde však nemôžem nájsť, či mi hrozí predčasný pôrod, keď mi zapísal do preukazu hodnotu. Prosím o upokojenie, že je všetko OK?

14-shutterstock_727852972-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Názor odborníka:

Bohužiaľ, neuvádzate, akú hodnotu vám pán doktor zaznamenal do tehotenského preukazu. Pri vaginálnom vyšetrení sa na maternicovom čapíku bodovo hodnotí jeho dĺžka, konzistencia, umiestnenie, priechodnosť a naliehajúca časť plodu. Napríklad cervix skóre (CS) 0-1 je nezrelý nález, a v takom prípade je všetko v poriadku.

Čítajte tiež:

Ak je vaše cervix skóre vyššie, mali by ste dodržiavať pokojový režim a byť pod dohľadom. Okrem vaginálneho vyšetrenia treba urobiť ešte ultrazvukové zmeranie maternicového čapíka, keď sa zmeria jeho skutočná dĺžka a pátra sa po tom, či je vnútorná bránka uzavretá, alebo je prítomný tzv. funneling (vnútorná bránka je pootvorená). Výrazne to pomôže zhodnotiť závažnosť stavu.


Odpovedala: MUDr. Radka Gregorová, gynekologička

28.2.2024 5:36| autor: Z dostupných zdrojov spracovala redakcia Baby-web | zdroj: gynekologička, Odpovedala: MUDr. Radka Gregorová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist