35 najčastejších príznakov tehotenstva

Boľavé prsia, špinenie, únava a zvláštne chute – len niektoré z bežných príznakov tehotenstva, ktoré môžete pozorovať už v 2. – 3. týždni gravidity. A aké sú ďalšie?

konecne_tehotna-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Niektoré príznaky tehotenstva sú dobre známe, iné sú veľkým prekvapením a ďalšie sa schovávajú za ťažkosti spojené s menštruáciou. Tak či onak, niektorými z nasledujúcich zmien vám môže vaše telo dávať najavo, že vo vás rastie nový život.

1. CITLIVÉ BRADAVKY, BOĽAVÉ A ŤAŽKÉ PRSIA

Zmeny týkajúce sa prsníkov bývajú prvým príznakom, ktorý si žena všimne. Že sa niečo deje, môže zaregistrovať veľmi skoro, už v 2. – 3. týždni tehotenstva.

Prsia začnú bolieť, máte pocit, že oťaželi, svrbia a sú na nich viac viditeľné žilky. Bolieť a svrbieť môžu aj samotné bradavky, sú citlivé, viac hrboľaté, prípadne môžu vyzerať tmavšie.

2. ONESKORENÁ ALEBO ŽIADNA MENŠTRUÁCIA

Ak sa vám omeškala menštruácia, ešte to, samozrejme, neznamená, že ste tehotná. Zvlášť v prípade, ak je u vás nepravidelná menštruácia normálna.

Preto by ste mali odsledovať, či vaše telo na tehotenstvo neupozorňuje ďalšími zmenami. Na druhej strane je absencia menštruácie zvyčajne jasným (hoci nie prvým) príznakom tehotenstva.

3. NEVOĽNOSŤ

Ranná nevoľnosť signalizuje tehotenstvo približne u 80 % žien, 50 % z nich vracia. Nevoľnosť môžete pociťovať už od druhého týždňa tehotenstva (vinou hormonálnych zmien).

Nevoľnosťou nemusíte nutne trpieť ráno a v dopoludňajších hodinách, môže sa objaviť aj popoludní, večer i v noci.

4. PICHANIE V BRUCHU (KŔČE)

Aj nepríjemné pocity v bruchu, bolesť, pichanie, kŕče môžu byť príznakom tehotenstva. Ako maternica mení tvar, začínajú sa väzivá naťahovať a to spôsobuje spomínané ťažkosti.

5. ŠPINENIE ALEBO KRVÁCANIE

Že ste tehotná, môže prezradiť aj špinenie alebo krvácanie. Nie je to nič nezvyčajné, deje sa to približne v 20 % tehotenstiev.

6. NAFUKOVANIE

Pocit plného nafúknutého brucha je vinou hormonálnych zmien ďalším príznakom gravidity.

7. ČASTÉ MOČENIE

Jeden z najčastejších príznakov tehotenstva, na ktorý si budete musieť zvyknúť, lebo vás neopustí ani niekoľko nasledujúcich mesiacov.

8. GRGANIE A PLYNATOSŤ

Nie je to také zábavné, ako to vyzerá. Bolestivo nafúknuté brucho a pocit plnosti v žalúdku alebo tlak pod rebrami nie sú nič príjemné a deje sa to aj vo včasnej fáze tehotenstva.

9. ZÁPCHA

Vždy ste sa pravidelne vyprázdňovali a zrazu je pravidelnosť preč? Ďalší príznak tehotenstva, ktorý je dôsledkom hormonálnych zmien. Tu si prečítate, ako si poradiť so zápchou v tehotenstve.

10. HNAČKA

Ak vás nezačala „trápiť“ zápcha, môže to byť pre zmenu hnačka. Hoci sa môže objaviť v akejkoľvek fáze tehotenstva, pri mnohých tehotných sa tak deje práve na začiatku.

11. ZMENA HLIENU HRDLA MATERNICE

Niektoré ženy tiež pozorujú zmeny hlienu vylučovaného z hrdla maternice – je ho viac než zvyčajné. Vo veľmi skorom štádiu tehotenstva je hlien riedky a klzký a potom v dôsledku zvýšenia hormónu progesterónu zhustne. Hlien má však zvyčajne svetlú farbu, môže sa však objaviť aj hnedastý výtok, čo je tiež v poriadku. Ak však máte obavy, poraďte sa so svojím gynekológom.

12. KOVOVÁ PACHUŤ V ÚSTACH

Jeden z najviac neočakávaných príznakov tehotenstva je kyslastá alebo kovová pachuť v ústach. Opäť je príčinou hormón progesterón.

Čítajte aj:

13. NADBYTOK SLÍN

Ďalší nezvyčajný príznak – cítite, že máte v ústach väčšie množstvo slín, alebo si všimnete, že v spánku ste si oslintali vankúš.

14. SUCHO V ÚSTACH

Alebo práve naopak. Máte sucho v ústach, možno si uvedomíte, že vás smädí viac než zvyčajne. Sucho v ústach v tehotenstve môže byť i známkou gestačného diabetu.

15. KRVÁCANIE ĎASIEN

Nie vždy, keď vám krvácajú ďasná, to znamená, že ste tehotná, občas sa to môže stať aj pri čistení chrupu. No ak je to v nezvyčajnej miere a navyše si uvedomujete aj ďalšie zmeny, môže to znamenať, že ste skutočne tehotná.

16. ÚNAVA

Únava, vyčerpanosť a ospalosť sú veľmi častými príznakmi tehotenstva.

17. NESPAVOSŤ

Nejde to síce veľmi dohromady, ale aj keď ste vyčerpaná, zrazu trpíte nespavosťou. Ďalšia indícia, ktorá prezrádza, že ste tehotná.

18. ŽIVÉ SNY

Keď sa vám už podarilo zaspať, máte veľmi živé a niekedy dosť zvláštne sny. O snoch v tehotenstve by mohla rozprávať nejedna nastávajúca mamička.

19. BOLESTI CHRBTA

Na bolesť chrbta, hlavne v dolnej časti, sa sťažuje množstvo tehotných. Bolesti, ktoré sa objavujú už v ranej fáze tehotenstva, spôsobujú hormóny, ktoré uvoľňujú väzy a tkanivá.

20. BOLESTI HLAVY

Bolesti hlavy sa môžu objaviť kedykoľvek v tehotenstve, ale u niektorých žien bývajú práve jedným z príznakov na úplnom začiatku.

21. BOLESTI BEDIER A NÔH

Nielen bolesti hlavy a chrbta môžu prezradiť vaše tehotenstvo. V dôsledku hormonálnych zmien to môžu byť aj bolesti bedier a nôh.

22. KŔČE V NOHÁCH

Častým príznakom tehotenstva (udáva ho okolo 30 % žien) sú i kŕče v nohách. Hoci nie sú také silné ako v neskorších fázach tehotenstva, ale sú.

23. CITLIVOSŤ NA PACHY

Zvýšenou citlivosťou na pachy trpí mnoho tehotných. Takže ak vám je zrazu úplne odporná dovtedy obľúbená kolínska vášho partnera alebo vaše obľúbené jedlo, môže to znamenať, že ste jednoducho tehotná.

24. UPCHATÝ NOS

Upchatý nos bez zjavnej príčiny? Ďalší príznak tehotenstva.

25. NÁDCHA

Rovnako, keď vám tečie z nosa, ale nie ste nachladnutá. Jednoducho vám len tak tečie z nosa.

26. KRVÁCANIE Z NOSA

Možno vás to vyľaká, ale aj krvácanie z nosa patrí k častým príznakom tehotenstva.

27. PÁLENIE ZÁHY

Pálenie záhy sužuje nejednu tehuľku, ale ak tehotná nie ste a zrazu sa objaví, môže to znamenať, že ste rady tehotných rozšírili.

28. NECHUTENSTVO

Na nič nemáte chuť, dokonca i hlad je menší než zvyčajne a navyše máte žalúdok ako na vode. To je v počiatkoch tehotenstva normálne.

29. HLAD A ZVLÁŠTNE CHUTE

A potom sú tu ženy, ktoré v začiatkoch tehotenstva začnú trpieť doslova vlčím hladom a ich chute sú veľmi „divoké“.

30. ŠKVRNY A AKNÉ

Ak sa na vašej inak bezproblémovej pleti objavia nepekné pupienky a škvrnky, mali by ste zbystriť pozornosť. V dôsledku hormonálnych zmien na začiatku tehotenstva nie sú kožné problémy ničím nezvyčajným.

31. ZMIZNUTIE ŠKVŔN A AKNÉ

Alebo naopak. Ak vás i v dospelosti trápi akné a zrazu máte pleť ako bábätko, môže to znamenať, že to vaše je na ceste.

32. NÁVALY TEPLA

I keď sa zvyčajne pripisujú menopauze, môžu byť tiež príznakom tehotenstva.

33. ZÁVRATY

Nezvyčajné v skorej fáze tehotenstva (väčšinou sa objavujú v druhom a treťom trimestri), ale sú i ženy, u ktorých sa závraty objavujú práve na začiatku tehotenstva. Viac si prečítate v článku: Proč těhotné ženy omdlévají?

34. NÁLADOVOSŤ (PRECITLIVENOSŤ)

Rozplačú vás aj úplne obyčajné veci? Reagujete precitlivene na niečo, čo by vás inokedy nechalo ľadovo pokojnou? Meníte nálady ako na bežiacom páse a ste nevrlá? Pre čerstvú tehuľku úplne normálny stav, za ktorý môže „ďakovať“ tehotenským hormónom estrogénu a progesterónu.

35. „CÍTIM SA INAK“

A nakoniec príznak špecifický, nevysvetliteľný. Jednoducho sa cítite inak, ste iná… Je to vaša intuícia, čo vám napovedá, že pod srdcom nosíte nového človiečika…

31.1.2024 4:04| autor: Petra Frajová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist