Dá sa zmierniť nevoľnosť v tehotenstve?

S pocitmi nevoľnosti sa v tehotenstve stretáva drvivá väčšina žien. Pocity na vracanie, žalúdok na vode a mnoho iných nepríjemností. Dá sa im predchádzať alebo ich zmierniť?

lze_zmirnit_nevolnost-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Každé tehotenstvo je úplne individuálne, a preto ho každá žena prežíva inak. Väčšinu z nich však pocity nevoľnosti neobídu, a to predovšetkým na začiatku tehotenstva od 7. do 12. týždňa.

U niektorých mamičiek však nevoľnosti pretrvávajú až do samotného pôrodu, čo tehotnej žene dosť narúša toto zázračné obdobie. Nebuďte však smutné a nepodliehajte panike, lebo aj s tehotenskými nevoľnosťami sa dá niečo robiť.

ZÁZVOR JE ZÁZRAČNÝ

Pomáha nielen pri bežnom nachladnutí, ale je tiež dobrým pomocníkom proti nevoľnostiam v tehotenstve. Treba s ním však zaobchádzať veľmi opatrne a pri dávkovaní sa radšej poraďte so svojím lekárom.

Zázvor totiž silne prekrvuje, a ak si ho dáte viac, než sa má, mohlo by to na vaše tehotenstvo mať negatívne účinky:

  • Na začiatku tehotenstva by nadbytok zázvoru mohol podporiť prípadný potrat.
  • Ku koncu tehotenstva by mohol zázvor, naopak, vyvolať pôrod.

Ide teda o spoľahlivý a zázračný liek proti nevoľnostiam, ale treba ho užívať s mierou. Ak sa však z nejakého dôvodu na užívanie zázvoru necítite, existuje aj alternatíva v podobe zázvorových lízaniek, ktoré sú vyrábané špeciálne pre tehotné ženy. Dostanete ich takmer vo všetkých lekárňach.

VÔNE MAJÚ VEĽKÚ MOC

Hoci sa vám to možno zdá ako nereálne, je to skutočne tak. To, čo cítite, vplýva na vaše nevoľnosti. Tehotné ženy určite potvrdia, že keď ucítia napríklad dym z cigariet, okamžite im príde zle.

Prečo to teda neskúsiť aj opačným smerom? Skúste si privoňať k niečomu silne aromatickému, čo vám lahodí. Tehotným ženám sa odporúča predovšetkým mäta, mandarínky, citrón alebo grapefruit.

Vôňa týchto druhov ovocia by mala vaše nevoľnosti v danej chvíli zmierniť. Odporúčame to teda vyskúšať a vždy, keď niekam vyrazíte, majte svoje obľúbené ovocie zakaždým poruke. Vďaka tomu budete viac pokojná.

NEZABÚDAJTE JESŤ

Je nám jasné, že pocity nevoľnosti sú mnohokrát skutočne neznesiteľné a pomyslenie na akékoľvek jedlo ich ešte prehĺbi. Napriek tomu by ste sa však mali snažiť zjesť aspoň niečo malé, aby váš žalúdok nezostal prázdny.

Bábätko potrebuje stále rásť a tiež živiny, z ktorých sa bude môcť vyvíjať. Ak mu ich nedoprajete, negatívne ovplyvníte jeho vývoj.

Nemusíte zjesť sviečkovicu s ôsmimi knedľami, to by bola pri nevoľnostiach skutočne náročná úloha, navyše, ťažké jedlá nevoľnosti len zhoršujú.

Skúste do seba dostať aspoň pár piškót, chlieb so šunkou alebo napríklad dobrý jogurt. Uvidíte, že váš žalúdok aj vaše bábätko vám poďakujú.

UDRŽUJTE SI REŽIM POKOJA

S tehotenskými nevoľnosťami je náročné robiť niektoré aktivity. Prechádzke na čerstvom vzduchu sa vyhýbať nemusíte, ale domácim prácam pokojne.

Je dokázané, že otvorená chladnička či umývačka má na vašu nevoľnosť negatívny vplyv a zhoršuje ju. To isté platí o akýchkoľvek čistiacich prostriedkoch a tiež fyzickej námahe. Zvoľnite preto upratovacie tempo, veď ste tehotná a váš byt to raz prežije aj bez vyleštených zrkadiel a nevyžehlenej bielizne.

Treba sa šetriť a bude to zrejme prvé, čo vám váš manžel či priateľ navrhne. Verte, že odpočinok je jeden z najlepších liekov proti všetkému, tak mu skúste dôverovať.

Čítajte ďalej:

KEDY ZÁJSŤ ZA LEKÁROM?

Ak sú však vaše nevoľnosti až príliš silné a osvedčené rady nepomáhajú, odporúčame zájsť za lekárom. Ten vám predpíše buď čapíky, alebo tabletky proti nevoľnosti.

V takýchto chvíľach sa snažte držať všetkých rád, ktoré vám lekár odporučil. Všetku medicínu užívajte podľa jeho rád a uvidíte, že čoskoro sa vaše nevoľnosti zmiernia a vy si budete môcť naplno užívať toto zázračné obdobie.

 

4.4.2023 4:26| autor: Terezie Gáborová | zdroj: Lekári a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist