21. 10. 2016  |  Meniny: Uršuľa

Tehotenstvo

Kedy robiť tehotenský test?

Máloktorá žena vydrží čakať na úplne prvé príznaky tehotenstva, hlavne vtedy ak tehotenstvo plánuje. Tehotenský test cena ktorého sa pohybuje v rozmedzí od 3 – 10€ nájdete v každej lekárni. Oplatí sa ale počkať aspoň 10 dní od pohlavného styku, vtedy by už výsledok mal byť spoľahlivejší. Aj keď výrobcovia uvádzajú, že tehotenské testy ukážu tehotenstvo už v jeho prvé dni, najspoľahlivejšie je počkať na baby test, až keď menštruácia týždeň mešká. Ak sa objavia „dve čiarky" ja čas na návštevu gynekológa.

Prvé príznaky tehotenstva – Ako zistím, že som tehotná?

Prvé týždne tehotenstva väčšina žien o svojom tehotenstve ani netuší. Prvé príznaky tehotenstva potrápia budúce mamičky až neskôr. Medzi najčastejšie tehotenské príznaky patrí nevoľnosť v tehotenstve. Niektoré ženy pocítili aj zmeny v citlivosti prsníkov.

Tehotenstvo po týždňoch

Na začiatku tehotenstva asi každú budúcu mamičku zaujíma tehotenské kalkulačka. Pre výpočet termínu pôrodu zadáte prvý deň vašej poslednej menštruácie a dĺžku vášho cyklu. Dátum prvého dňa poslednej menštruácie si dobre zapamätajte. Požadovať ho budú keď pôjdete na ultrazvuk, či iné odborné vyšetrenie. Priebeh tehotenstva a vývoj plodu bude pravidelne sledovať váš gynekológ v tehotenskej poradni.

Komplikácie v tehotenstve

Počas tehotenstva zaskočia budúce mamičky mnohé nepoznané problémy. Pálenie záhy v tehotenstve, bielkovina v moči či streptokok v tehotenstve a nedostatočné priberanie v tehotenstve potrápia nejednu z vás, rovnako ako cukrovka v tehotenstve.

Prejavy tehotenstva pociťujú niektoré ženy od začiatku gravidity, iné ani netušia, že sú tehotné a objaví sa u nich aj menštruácia v tehotenstve, ktorá nie je skutočnou menštruáciou, ale len niekoľkodňovým slabým krvácaním v dôsledku uhniezďovania oplodneného vajíčka.

Krvácanie počas tehotenstva je nebezpečné a netreba ho brať na ľahkú váhu! Môže znamenať aj mimomaternicové tehotenstvo či hroziaci potrat. Pri krvácaní je potrebné absolvovať lekárske vyšetrenie.

Tehotenstvo po potrate alebo tehotenstvo po 40 môžu a nemusia byť indikátorom rizikového tehotenstva. Tým bývajú okrem zdravotných komplikácií (hroziaca preeklampsia, tehotenská cukrovka, riziko predčasného pôrodu a pod.) aj viacpočetné tehotenstvá a tehotenstvá po umelom oplodnení.

Vstúpte do rubriky tehotenstvo

Tehotenstvo a životospráva

Mnoho párov má otázky na sex v tehotenstve. Tehotenstvo nie je choroba a tak nie je ani dôvod na odopieranie si radovánok. Ani ženský orgazmus a sťahy maternice s ním spojené nemôžu plodu uškodiť. Obmedzenia môžu byť v prípade rizikových gravidít, kedy by ste sa mali poradiť so svojím gynekológom.

S narastajúcim tehotenstvom sa mení aj telo ženy a tehotenská móda sa stáva čoraz vyhľadávanejšou. Móda pre tehotné mamičky sa dá nájsť na internete, ale aj v kamenných obchodoch. Tehotná žena si isto vyberie aj v bežných obchodoch, niekedy postačí siahnuť po väčšej konfekčnej veľkosti. Ak patríte medzi tie šťastné, ktoré čaká ich veľký deň v „požehnanom stave", nezúfajte, svadobné šaty pre tehotné sa nájdu v každom dobrom salóne.

Tehuľky trápi aj stravovanie v tehotenstve. Strava v tehotenstve by mala byť v prvom rade pestrá, aby si z nej telo vybralo, čo potrebuje. Nie je potrebné „jesť za dvoch" ako radia mamy a staré mamy. Bylinky v tehotenstve bývajú sporným bodom mnohých debát. Zásada je ale taká, že sa neodporúčajú, až na výnimky, pre nedostatočné preskúmanie ich účinkov na plod.

Vstúpte do rubriky tehotenstvo

1. 12. 2007 |
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené