Homeopatia alebo antibiotiká?

Máte pocit, že vám antibiotiká viac škodia než pomáhajú? Ako je to s očkovaním? Premýšľate niekedy nad tým, ako funguje medicína a koľko liekov vyprodukuje farmaceutický priemysel? Dá se liečiť nejakou lepšou cestou? Tú ponúka homeopatia. Nie každý jej však verí a nie každý vám ju odporučí. Preto si urobte vlastný názor.

globules-g1fa7031fa_1920-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

„Veľmi málo ľudí vie byť za svoje zdravie zodpovedných. Je to totiž drina,“ hovorí homeopatka Ludmila Sedláková. „K bežnej medicíne sú ľudia neuveriteľne zhovievaví a, naopak, od homeopatie čakajú zázraky ihneď a ak to tak nie je, je to zlé.“

Podobné liečime podobným

Homeopatia je druh alternatívnej medicíny, ktorý vychádza z princípu, že podobné liečime podobným,“ hovorí študentka medicíny Tereza Škarková, ktorej je homeopatia blízka. „V klasickom ponímaní medicíny liečime liekom opačným – má predponu „anti“ – napríklad antitusiká proti kašľu alebo antibiotiká. Naopak homeopatia predpokladá, že práve tie príznaky, ktoré látka vyvolá u zdravého jedinca, môže u chorého vyliečiť. Homeopatické lieky sa vyrábajú z rôznych prírodných substancií (minerálov, rastlín, živočíchov a tkanív) mnohonásobným riedením a pretrepávaním.“

Princíp homeopatickej liečby možno dobre ukázať na príklade s bežnou cibuľou. Asi každý pozná pálenie alebo slzenie očí a mokrý nos pri krájaní cibule. Keď dostanem chrípku, pri ktorej ma pália oči a tečie mi z nosa úplne rovnako, ako keď som krájala cibuľu, vezmem si liek z cibule a choroba zmizne. Pochopiteľne, že prax nie je vždy takáto jednoduchá, pretože surovín, ktoré vyvolávajú podobné príznaky, je celý rad a nie je teda vždy úplne jednoduché na prvýkrát ten správny liek nájsť.

Ako sa určuje diagnóza

Pre homeopatiu je typický individuálny prístup k pacientovi a jeho ochoreniu. Znamená to nevidieť chorobu len ako súbor príznakov a pacienta ako nositeľa choroby, ktorú sa snažím vyliečiť. Homeopatia je celistvá medicína, preto vždy lieči celého pacienta, nie niektorú jeho chorobu.

Aj to je dôvod, prečo sa o vás homeopat potrebuje mnoho dozvedieť, aby mohol dať veci do súvislostí. Niektorí homeopati používajú špeciálne dotazníky, iní vychádzajú hlavne z rozhovoru s pacientom. Používajú sa preto tzv. repertóriá v knižnej alebo počítačovej podobe. Repertórium je súbor príznakov priradených k liekom, pri ktorých sa vyskytujú. Homeopat zváži vybrané dôležité príznaky a vyberie liek, ktorý zodpovedá danému pacientovi. Často je to voľba z mnohých desiatok liekov, ktorá môže trvať veľa hodín.

Jeden človek, jeden liek

Podľa klasickej homeopatie stačí človeku na celý život jeden liek, ktorý pokryje všetky problémy vo fyzickej i v psychickej rovine. Na druhej strane stojí homeopatia akútnych stavov, kde dávame viac homeopatických liekov na jednotlivé ťažkosti ako alternatívu klasických liekov.

Ako sa dá spoznať dobrý lekár homeopat?

Podľa Terezy Škarkovej by mal byť dobrý homeopat rovnako ako ktorýkoľvek dobrý lekár schopný hovoriť s pacientom o tom, ako bude liečba prebiehať, aký postup zvolí a prečo a aké výsledky môže pacient očakávať.

Podľa MUDr. Jaroslava Rychlovského sa na začiatku liečby (ktorá sa nakoniec ukáže ako tá správna) môžu príznaky dočasne zhoršiť alebo sa môžu dokonca vrátiť minulé príznaky (napr. astma ustúpi a namiesto nej sa objaví atopický ekzém ako v detstve a pod.). To je však dočasné a stav pacienta sa čoskoro začne rapídne zlepšovať. Na to by mal dobrý lekár dopredu upozorniť a vysvetliť dôvody tohto mechanizmu.

Čítajte tiež:

Na čo všetko stačí homeopatia?

Podľa svvojich zástancov môže homeopatia liečiť skutočne mnohé neduhy, pretože vychádza z predpokladu, že väčšina chorôb má jeden spoločný koreň – vnútorný stav človeka. A ten homeopatiká vylaďujú.

Doménou homeopatie sú chronické choroby a funkčné poruchy, na ktoré je klasická medicína krátka. Teda tie, pri ktorých sa žiadna príčina bežným vyšetrením nenájde, pretože pri nich ešte nenastali viditeľné zmeny štruktúry tkanív – typickým príkladom sú alergie. Homeopatiká pomáhajú skrátiť priebeh viróz, proti ktorým klasické lieky vôbec neexistujú.

Úspech zaznamenávajú homeopatiká aj pri takých stavoch, keď pacientovi nie je dobre, necíti životnú pohodu a prejavuje sa to v rovine rôznych chronických zdravotných ťažkostí a problémov so sebavedomím alebo v meziľudských vzťahoch.

Je však neoddiskutovateľné, že sú prípady, keď je klasická medicína nezastupiteľná. Vo veľkej miere tiež záleží na pokročilosti choroby. Tam, kde už došlo k nezvratnému poškodeniu, môžu homeopatiká napríklad aspoň zmenšiť bolesti.

Platia pri liečbe homeopatikami nejaké všeobecné zákazy?
Homeopatia podporuje vlastnú obranyschopnosť tela. Kontraindikovaná je teda v prípadoch, keď to nie je žiaduce. To môže byť napríklad po transplantácii orgánov.

Čo na homeopatiká hovorí medicína?

Klasickej medicíne sa nepáči princíp mnohonásobného riedenia. Problém je i v organizovaní štúdií účinnosti liekov. Vzhľadom na prísne individuálny výber homeopatického lieku je totiž problém zostaviť štúdiu, ktorá by bola hodnotená podobnými kritériami ako klasická medicína založená na vedeckých dôkazoch. Inak povedané: testovanie klasických liečiv predpokladá, že ak existují dvaja rôzni pacienti s rovnakou chorobou a podá sa im príslušný liek, tak u nich buď zaberie, alebo nezaberie. Z toho sa potom odvodzuje všeobecná účinnosť lieku. Naproti tomu v homeopatii je možné, že každý z tých pacientov dostane na základe analýzy iný homeopatický liek – tým je porovnanie, samozrejme, ťažšie.

31.1.2023 5:15| autor: Vendula Voborníková | zdroj: Lekári a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist