Prečo tehotné ženy omdlievajú?

Niektoré ženy mávajú v tehotenstve problémy so slabosťou a s omdlievaním. Sú spôsobené nízkym krvným tlakom a nedostatočným zásobením mozgu krvou. Môžu sa dostaviť v ktorejkoľvek fáze tehotenstva.

omdleni-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Počas tehotenstva sa rozširuje krvné koryto, stúpa minútový objem, rovnako aj frekvencia srdca, čo má za následok pokles krvného tlaku, najmä diastolického. Každý je na zmenu tlaku citlivý inak, a preto zmeny, ktoré môžu u niekoho vyvolať omdlenie, nemusí iná tehotná žena vôbec zaznamenať. (Normálna hodnota tlaku je 120-130/80-85 torrov.)

Hypotenzia, teda nízky krvný tlak, má za následok točenie hlavy, čierňavu pred očami, nevoľnosť alebo omdlievanie. Mdloby prichádzajú pri dlhšom postávaní, vo vydýchanej miestnosti, ale aj pri príliš rýchlom vstávaní.

Je omdlievanie v tehotenstve nebezpečné?

Omdlievanie v tehotenstve by sa dalo všeobecne zaradiť k tehotenským nepríjemnostiam. Je to ďalší fyziologický aspekt, s ktorým sa tehotné ženy musia popasovať. Omdlievanie nie je ani pre matku, ani pre plod nebezpečné, ak nie sú v bezvedomí dlhší čas, a to vplyvom nedostatočného zásobenia mozgu krvou alebo ak nebol pád na zem silný. Pri väčšom páde totiž hrozí riziko potratu.

Čítajte tiež:

Ako omdlievaniu predísť?

Dôležité je dodržiavať pitný režim. Ako prevencia pomôže aj dostatok pohybu a spánku. Nevstávajte príliš rýchlo, z nižšej polohy sa dvíhajte vždy pomaly a postupne, nestojte dlho na jednom mieste, vyhýbajte sa vydýchaným malým priestorom. Počas horúcich dní sa odporúča pobyt v tieni. Aj aktivity na lačno vedú k mdlobám, „hladný“ organizmus je totiž oslabený.

Čo robiť, keď cítim, že omdliem

Hneď ako sa vám začne zahmlievať pred očami, hučať v ušiach alebo robiť nevoľno, okamžite si sadnite, najlepšie do podrepu. Ak sa váš stav neupraví a všetky príznaky omdlievania budú pretrvávať, ľahnite si a zdvihnite nohy nad úroveň hlavy. Tým sa hlava prekrví.

Ak ste vonku, nehanbite sa poprosiť o pomoc okoloidúceho. Ak cítite, že omdliete, určite uprednostnite polohu v sede. Nepodceňujte situáciu. Pád môže ohroziť vás aj vaše bábätko.

Keď omdlievanie a slabosti pretrvávajú, vyhľadajte lekára. Ten zistí, či vaše problémy nemajú iný pôvod než nízky tlak.

11.10.2023 5:32| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist