Nepríjemnosť zvaná kyretáž

S kyretážou sa v priebehu svojho života stretne mnoho žien. Často však nevedia, čo sa pod týmto názvom skrýva, a obávajú sa. O aký zákrok teda ide? V akých prípadoch k nemu lekári pristupujú? A hrozia žene nejaké komplikácie? MUDr. Radka Gregorová vám túto tému priblíži.

shutterstock_1606546576-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Čo to je kyretáž a kedy sa robí?

Kyretážou nazývame krátky výkon v celkovej anestézii, pri ktorom sa pomocou nástroja kyrety vyčistí obsah dutiny maternice. Kyretáž je indikovaná v súvislosti s potratom, a to ako samovoľným, tak zamlčaným, po pôrode, a niekedy aj u žien, ktoré nie sú tehotné.

Samovoľný potrat je sprevádzajú bolesti a krvácanie. Niekedy dôjde k tomu, že sa maternica sama vyčistí krvácaním a maternicovými sťahmi a zákrok nie je potrebný. Ak sa to nestane, musí lekár pristúpiť ku kyretáži.

Zamlčaný potrat znamená, že plod v maternici odumrie a prestane sa vyvíjať. Spočiatku na sebe žena nemusí pozorovať žiadne príznaky, zamlčaný potrat často zistí až lekár pri ultrazvukovom vyšetrení. Ak je odumretý plod v maternici dlhší čas, zvyčajne sa samovoľný potrat rozbehne sám.

V prípade potvrdenia diagnózy zamlčaného tehotenstva existujú dve možnosti, ako postupovať. Prvým variantom je kyretáž, aj keď žena nemá žiadne príznaky. Druhou možnosťou je vyčkať na krvácanie a dať telu šancu, či sa tehotenské tkanivo neodlúči samo od seba.

Samozrejme, záleží aj na tom, v akom týždni žene zamlčaný potrat zistili. Čím staršie tehotenstvo, tým nižšia je šanca, že si príroda poradí sama.
V prípade krátko trvajúceho tehotenstva je možné po dohode s pacientkou zvoliť konzervatívny prístup, ktorý môže i nemusí dopadnúť zdarne. Uvádzame jeden príbeh, ktorý dobre dopadol:
„Po treťom umelom oplodnení sa vajíčko konečne uchytilo a ja som otehotnela. Bohužiaľ, neradovala som sa dlho. Srdcová činnosť bola slabá a nepravidelná a v siedmom týždni zmizla úplne. Lekárka na reprodukčnej klinike mi dala odporúčanie na kyretáž. Namiesto toho, aby som išla do nemocnice, objednala som sa k svojej gynekologičke a informovala som ju o svojom stave a nechuti ísť na kyretáž. Nechcela som absolvovať ďalšiu, aj keď slabú narkózu po takom krátkom čase (odber vajíčok tiež prebieha v anestézii), som radšej, keď idú veci prirodzene. Zhodou okolností bola moja gynekologička chorá, a tak ma prijala až o 14 dní. Chápala ma a vyšla mi v ústrety. Objednala ma na kontrolný ultrazvuk o dva týždne a predpísala mi kvapky, ktoré obsahovali hormón vyvolávajúci sťahy maternice. Ak by potrat neprebehol do mesiaca, išla by som na kyretáž. Potrat prišiel ešte v tú noc, niekoľko hodín po tom, ako som užila kvapky. No následnej kontrole bola maternica čistá. To, že som počúvla svoj inštinkt, sa vyplatilo.“

Kyretáž po pôrode sa robí v prípade silného popôrodného krvácania, po manuálnom vybavení placenty z maternice alebo pri podozrení na zadržaný kus placenty v maternici (tzv. reziduá po pôrode). Zadržané kúsky placenty nemusia byť zistené hneď po pôrode, niekedy žene nespôsobujú žiadne ťažkosti a zistí ich až gynekológ na kontrole po šestonedelí.

Kyretáž u netehotných žien sa vykonáva najčastejšie pre silnú predĺženú menštruáciu alebo v prípade akéhokoľvek krvácania po prechode. Z diagnostických dôvodov býva ku kyretáži pripojená i tzv. hysteroskopia, pri ktorej je do maternice zavedená kamera, ktorou je možné maternicu prezrieť zvnútra. Pre kyretáž krčka maternice sa lekár rozhoduje pri cytologických nálezoch vybočujúcich z normy, aby si ozrejmil závažnosť dysplastických zmien.

A čo interrupcia?

Interrupcia znamená umelé prerušenie tehotenstva, ktoré sa síce robí formou odsávania, ale následne ho takmer vždy dopĺňa kyretáž. Riziká sú rovnaké, takže následné problémy s otehotnením nie sú len obyčajným klišé, ako sa ženy často nazdávajú. Aj v období ľahkej dostupnosti antikoncepcie nie je nežiaduce otehotnenie ničím výnimočným a ženy stále žijú v domnienke, že sa im nič nemôže stať, a potom rozhodnutie ľutujú…

Čítajte tiež:

Komplikácie kyretáže

Aj malý výkon sa môže skomplikovať. Každú kyretáž, ktorá nie je akútna, treba dobre zvážiť, predovšetkým u žien, ktoré sa dlhší čas snažia otehotnieť a kyretáže už prekonali. V takých prípadoch je namieste postupovať individuálne, z prípadu na prípad.

Okrem komplikácií spojených s anestéziou je najčastejšou komplikáciou kyretáže poranenie steny maternice. Ak k nemu dôjde, musí sa pacientka ihneď podrobiť laparoskopii, pri ktorej sa lekár pozrie do maternice z brušnej dutiny. Cieľom je vylúčiť krvácanie do brucha, ktoré by mohlo ohroziť život ženy. Ak je zjavné, že okolie poranenej steny maternice nekrváca, žena je len pod lekárskym dohľadom. V opačnom prípade sa krvácajúce miesto ošetrí zošitím.

Ashermanov syndróm je síce vzácnejšou komplikáciou kyretáže, no o to je vážnejší. Ide o zrasty v dutine maternice, ktoré sa vytvoria po kyretáži alebo zápale maternice. Zrasty sú spojené so sterilitou, prípadne s komplikáciami s uhniezdením a vývojom placenty. Ak je dutina celá zrastená, žena prestane menštruovať. Ashermanov syndróm sa diagnostikuje na základe ultrazvuku a hysteroskopického nálezu a liečba nebýva jednoduchá.

Rekonvalescencia po kyretáži

Rekonvalescencia pri nekomplikovanom priebehu kyretáže zvyčajne nebýva dlhá. Zákrok vyžaduje iba jednodennú hospitalizáciu. Do práce sa môže žena vrátiť už niekoľko dní po výkone. Po samovoľnom potrate spojenom s možnými psychickými problémami súvisiacimi so stratou dieťaťa býva dĺžka rekonvalescencie individuálna.

 

15.3.2023 3:25| autor: MUDr. Radka Gregorová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist